سال تحصیلی جدید دو هفته زودتر از موعد آغاز شده و از همین ابتدا هم مشکلات زیادی به وجود آورده است. سال گذشته در حالی تمام شد که در بیشتر نقاط کشور دانش آموزان با آموزش‌های مجازی کتاب‌های خود را تمام کردند و در این میان بسیاری از دانش آموزان هم با مشکلاتی نظیر در دسترس نبودن اینترنت، نداشتن ابزارهای لازم ازجمله تبلت و گوشی‌های هوشمند دست‌وپنجه نرم کردند. حالا امسال هم این مشکل در بسیاری از مناطق ایران برطرف نشده است و بسیاری از فعالان اجتماعی و حتی برخی نمایندگان مجلس از آماده نبودن زیرساخت‌های آموزش مجازی ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گفته بسیاری از فعالان این حوزه در صورت ادامه آموزش‌های مجازی و عدم دسترسی دانش آموزان به اینترنت و گوشی‌های هوشمند دانش‌آموزان زیادی مجبور به ترک تحصیل و کنار گذاشتن کتاب و درس و مدرسه خواهند شد.

خانواده‌ها توان خرید تبلت ندارند

روز گذشته عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی هم از آماده نبودن زیرساخت‌های آموزش مجازی در اکثر روستاها گلایه کرد.

بهروز محبی با انتقاد از وضعیت آموزش مجازی در برخی روستاها به خبرنگار ایلنا گفت: آقایان زیرساخت‌های آموزش مجازی را هنوز آماده نکردند. در حوزه انتخابیه خودم ۴۶۰ روستا و شهر وجود دارد که اکثر روستاها اصلاً اینترنت ندارند و ممکن نیست که بتوانند ارتباط برقرار کنند. واقعیت این است که ما در زمینه ارتباطی و زیرساختی مشکل اساسی داریم.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید متناسب با هر منطقه در این زمینه فکری کرد. باید کاری انجام دهیم تا چه از فضای مجازی و چه از بستر تلویزیونی امر آموزش دنبال شود و دانش‌آموزان از آن بهره ببرند. موضوعات باید عمیق‌تر نگاه شود، به‌عنوان مثال برخی دانش‌آموزان اصلاً گوشی اندروید و تبلت ندارند. ما خانواده‌های فراوانی داریم که برای پرداخت اقساطشان مانده‌اند و حال باید به‌سختی تبلت و گوشی تهیه کنند.

او تصریح کرد:‌ معمولاً خانواده‌هایی که ضعیف‌تر هستند، بچه‌های زیادی دارند،‌ والدین باید برای کدامشان هزینه کنند؟ در برخی خانواده‌ها،‌ پدر یک گوشی داشته و آن را به یکی از فرزندان داده و مابقی دست خالی مانده‌اند. ما مشکلات زیادی در این زمینه داریم و به نظرم مجلس، دولت، ‌همه قوا و نهادهایی که توانمندند مثل بنیاد برکت،‌ بنیاد علوی و همه بنیادها و خیریه‌ها باید کمک کنند.همه باید پای کار بیایند، ‌تا هم فضا و زیرساخت‌ها را آماده کنیم و هم سلامت دانش آموزان را تضمین کنیم.

احتمال ترک تحصیل به دلیل نداشتن امکانات

محبی همچنین با اشاره به اینکه دانش آموزان زیادی لبه پرتگاه ترک تحصیل قرار گرفته‌اند خاطرنشان کرد: والدین فرزندانشان را به مدرسه نمی‌فرستند. من والدین زیادی را دیدم که گفته‌اند، فرزندشان را به مدرسه نخواهند فرستاد، به خصوص آن‌هایی که در شرایط خاصی هستند که یک یا دو فرزند دارند و حساسیتشان بیشتر است و به نظر این کار را نخواهند کرد. در شهرستان خودمان زمانی که در حال آمدن به تهران بودم،‌ می‌دیدم که خانواده‌ها کتاب‌های فرزندانشان را گرفته‌اند، ولی اجازه ندادند فرزندانشان به مدرسه بروند.

او همچنین درباره حضور برخی دانش‌آموزان در سر کلاس درس گفت: مدارس امکانات مورد نیاز را ندارند و از طرفی آموزش لازم در زمینه مراقبت به دانش آموزان داده نشده است.در واقع همه مدارس ما توانایی تجهیز کردن و کنترل دانش‌آموزان به طور مداوم را ندارند.