محبوبه ولی

با آمدن لاریجانی روزگار خوش اعتدالیون در راه است و اصولگرایان رادیکال و افراطی، آنچنان که بهارستان را به قالیباف باختند، پاستور را نیز به علی لاریجانی خواهند باخت؟

ثبت نام دیروز علی لاریجانی در وزارت کشور این سوال را پررنگ کرده است. او که به گفته اطرافیانش منتظر بود ببیند فضا آنقدر باز می‌شود که دوباره مانند سال 1400 به قول منصور حقیقت‌پور «گزیده» و رد صلاحیت نشود، دیروز پس از یک توئیت شبانه توفانی، به وزارت کشور رفت و رفتنش برای بسیاری تعبیری است از اینکه چراغ بالاخره برای حرکت میانه‌روها به سوی پاستور، سبز شد. 

برای صحت‌سنجی این تعبیر اما باید تا زمان اعلام نظر شورای نگهبان منتظر ماند. فیلترینگ شورای نگهبان در انتخابات ریاست جمهوری قبلی، صلاحیت علی لاریجانی برای نشستن بر مسند قوه مجریه را تایید نکرد. اکنون او دوباره ثبت‌نام کرده است. 

مرحله دوم برای لاریجانی اما عبور از سد شورای نگهبان است. برخی معتقدند او سیاستمدار معقول و خردورزی است؛ از این رو تا چراغ سبز را نگرفته باشد وارد انتخابات نمی‌شود و اینکه اکنون به میدان آمده، به معنای این است که تایید صلاحیت او تضمین شده است. 

از سوی دیگر نزدیکانش به شورای نگهبان یادآوری می‌کنند که رهبری در انتخابات قبلی درباره رد صلاحیت لاریجانی، گفتند که در حق بعضی جفا شده و باید جبران شود. آنها با این یادآوری، به فیلترینگ انتخابات هشدار می‌دهند که با رد صلاحیت لاریجانی، دوباره خاطر رهبری را «مکدر» نکنند. 

 تیم   رسانه‌ای با   توان  «هشت برابری»

ظرف دو روز گذشته، مصطفی کواکبیان، سعید جلیلی، مسعود پزشکیان، محمدرضا صباغیان، عباس مقتدایی، قدرت‌علی حشمتیان، محمود احمدی بی‌غش، عبدالناصر همتی و علی لاریجانی در انتخابات ثبت نام کرده‌اند. از میان آنها ثبت نام لاریجانی بیش از همه نگاه‌ها را به سوی خود جلب کرده است. 

بسیاری معتقدند گذشته از اینکه لاریجانی گزینه‌ای جدی محسوب می‌شود؛ بخشی از این جلب توجه و نگاه‌ها به دلیل قدرت تیم رسانه‌ای و تبلیغاتی لاریجانی در همین بدو ورودش به کارزار انتخابات است. 

توئیت شبانه و خلاقانه او یک ورود متفاوت به این کارزار بود؛ توئیت یک نقشه از محدوده مرکزی تهران با نشان کردن یک مبدا و دو مقصد؛ مبدأ موقعیت بیت رهبری، جایی که دفتر لاریجانی نیز به عنوان مشاور رهبر در آنجاست را نشان می‌داد و مقصدها، یکی وزارت کشور و دیگری پاستور. 

جمله کوتاه «بدون شما به مقصد نمی‌رسیم» در بالای این نقشه، از لحظه انتشار توئیت، دستمایه واکنش مخالفان و موافقان شد. ناظران مجازی به مقایسه میزان بازدید از توئیت‌های انتخاباتی جلیلی و لاریجانی پرداختند.

عبدالرضا داوری در همین باره نوشت: «پست کاندیداتوری سعید جلیلی بعد از 15 ساعت 179 هزار بازدید داشته و پست کاندیداتوری علی لاریجانی بعد از 11 ساعت 1.1 میلیون بازدید داشته است.»  داوری اضافه کرده: «در هشت برابر بودن بازدیدهای پست کاندیداتوری علی لاریجانی، نکته‌هایی است برای اصحاب خود.»

حمایت آذری جهرمی و تمرکز اعتدالیون بر لاریجانی، باعث شده تا مخالفانش با این دستور کار که دولت احتمالی او تکرار دولت حسن روحانی است، به مصاف او بروند

البته تا زمان نگارش این سطور، تعداد بازدید از توئیت کاندیداتوری لاریجانی به دو میلیون رسیده است.

 اتهام توهین به رئیس‌جمهور فقید

پس از ثبت‌نام نیز لاریجانی در توئیت دیگری از شعار تبلیغاتی خود رونمایی کرد. او در ایکس با شعار «ملت قوی، دولت زمینه‌ساز»، نوشت: «برای عبور از موانع، باید از روش‌های منسوخ #ارتفاع بگیریم.» 

دولتی‌ها مدعی شدند که توئیت‌های لاریجانی با هشتگ و کلیدواژه‌های «ارتفاع بگیریم» و «به مقصد نمی‌رسیم»، با توجه به سانحه هوایی که برای ابراهیم رئیسی رخ داد، کنایه و توهین به رئیس‌جمهور فقید است. 

محمدباقر قالیباف نیز در توئیتی نوشت: «دستاورد ماندگار شهید رئیسی در فضای سیاسی کشور، اخلاق‌مداری و عدم تخریب رقبا است. با طعن و کنایه این دستاورد بزرگ را کمرنگ نکنیم.» واکنش‌ها مبتنی بر این بود که اشاره قالیباف به توئیت‌های علی لاریجانی است. 

گذشته از این حاشیه، لاریجانی در پکیج رسانه‌ای و تبلیغاتی خود از یک توئیت‌ عربی با موضوع منطقه‌ای هم رونمایی کرده است. در توئیت عربی که او پس از ثبت نام در وزارت کشور منتشر کرد، آمده است: «راهبرد ایران، به عنوان قدرت مهم منطقه این است که «کل منطقه» امن و قدرتمند باشد. توانمندی نظامی و دفاعی نه تنها تضمین‌کننده امنیت ایران، بلکه پشتوانه امنیت منطقه هم هست.»

چالش سخت آخر برای لاریجانی اما پس از عبور از همه موانع، روشن کردن رأی‌های خاموش انبوهی است که مدت‌هاست شور و هیجان سیاسی خود برای حضور در رویداد انتخابات را از دست داده‌اند!

 کابینه روحانی بازمی‌گردد؟

برخی اخبار تاییدنشده حاکی از این است که محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات دولت حسن روحانی، لیدر رسانه‌ای علی لاریجانی است. 

جهرمی پنجشنبه‌شب بلافاصله پس از توئیت علی لاریجانی، آن را بازنشر و بدین ترتیب حمایت خود را از او اعلام کرد. در جواب امیرحسین ثابتی که خطاب به لاریجانی نوشته بود «هیچ راننده‌ای سفر شما را قبول نکرد» هم نوشت که «کاسب افزایش هزینه سفر نباشید!»

حمایت آذری جهرمی و تمرکز اعتدالیون بر لاریجانی، باعث شده تا مخالفانش با این دستور کار که دولت احتمالی او تکرار دولت حسن روحانی است، به مصاف او بروند. 

طی روزهای گذشته چهره‌های شاخص حزب اعتدال و توسعه و دولت حسن روحانی، از جمله واعظی، نوبخت و علی جنتی جلساتی با علی لاریجانی برای ورود به انتخابات برگزار کرده‌اند. 

اظهارات دیروز لاریجانی پس از ثبت‌نام نیز به زعم بسیاری تکرار سخنرانی‌های انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و دوازدهم بود؛ اظهاراتی با تمرکز بر رفع تحریم‌ها، ضرورت آزادی‌های سیاسی، اجماعی، فرهنگی و اقتصادی و پایان مداخله‌گری دولت در همه امور. 

همچنین همراهی او با دولت روحانی در زمان ریاستش بر مجلس و تصویب به گفته آنها 20 دقیقه برجام را نیز یادآوری می‌کنند.

مجموع این شواهد باعث شده مخالفانش از لاریجانی به عنوان یک روحانی دیگر یاد کنند. در همین راستا طرح گرافیکی در فضای مجازی منتشر شده که صورت لاریجانی را در حالی که دارد ماسک روحانی را از روی صورتش برمی‌دارد، نشان می‌دهد. 

گروهی دیگر از مخالفانش یادآوری می‌کنند که او، یعنی علی لاریجانی نماد اشرافیت خانوادگی است. همزمان تصویر شناسنامه او را بازنشر می‌کنند که محل تولد در آن عراق نوشته شده است.

حامیان رأی دادن به لاریجانی تاکید می‌کنند که در شرایط فعلی او گزینه ناگزیر است که نه از حب علی، بل از بغض معاویه باید به او رأی داد؛ به عبارتی او را خیرالموجودینی می‌بینند که با رأی آوردنش، تندروها از رسیدن به پاستور بازخواهند ماند

حامیان رأی دادن به او اما تاکید می‌کنند که در شرایط فعلی او گزینه ناگزیر است که نه از حب علی، بل از بغض معاویه باید به او رأی داد؛ به عبارتی او را خیرالموجودینی می‌بینند که با رأی آوردنش، تندروها از رسیدن به پاستور بازخواهند ماند.

لاریجانی شوک آخر است؟

در صورتی که لاریجانی از گردنه شورای نگهبان به سلامت عبور کند، چالش بعدی او پای صندوق است. تا اینجای کار، او نسبت به کسانی که ثبت نام کرده‌اند، وزن سیاسی بیشتری  دارد. 

محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب ادوار مجلس خبر داده که «در جلسه فوق‌العاده شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها درباره فهرست اشخاص مورد حمایت انجمن برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری هشتم تیر ۱۴۰۳ بحث و بررسی و رأی‌گیری شد و آقایان محمود صادقی، سید محمد صدر و اسحاق جهانگیری حائز اکثریت آرا شدند.»

جبهه اصلاحات و چهره‌های شاخصی از اصلاح‌طلبان تاکید کرده‌اند که اصلاحات کاندیدای اجاره‌ای نخواهد داشت. با این حال در صورتی که کاندیداهای اصلاحات توفیقی برای ورود به انتخابات پیدا نکنند و لاریجانی نیز به مرحله فینال برسد، بخش قابل توجهی از اصلاح‌طلبان او را حمایت خواهند کرد. 

اما آیا او آخرین شوک انتخاباتی است؟ یا اینکه در این سه روز پایانی ثبت نام، چهره‌های دیگری به میدان خواهند آمد که موقعیت انتخاباتی لاریجانی را تحت‌الشعاع قرار دهند؟ 

محمود عباس‌زاده مشکینی از چهره‌های نزدیک به اصولگرایان در توئیتی نوشته که «به احتمال قریب به یقین، اوایل هفته آتی شخصیتی برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام می‌کند که تمام #معادلات و گمانه‌ها را به هم می‌زند.»

او توضیحی درباره این شخصیت نداده و باید منتظر ماند و دید که تا پایان ثبت‌نام‌ها چه کسان دیگری به لیست انتخابات اضافه خواهند شد و کدام‌ها مهر تایید شورای نگهبان را خواهند گرفت؟

چالش سخت آخر برای لاریجانی اما پس از عبور از همه موانع، روشن کردن رأی‌های خاموش انبوهی است که مدت‌هاست شور و هیجان سیاسی خود برای حضور در رویداد انتخابات را از دست داده‌اند!