نعمت‌الله ایزدی، سفیر اسبق ایران در عمان می‌گوید ایران روی نیرو‌های منطقه‌ای نفوذ دارد و آمریکا هم روی اسرائیل نفوذ دارد؛ تعامل این دو طرف می‌تواند منطقه را آرام کند.

نعمت الله ایزدی، سفیر اسبق ایران در عمان درباره خبر اخیر اکسیوس مبنی بر گفت‌وگوهای ایران و آمریکا در عمان، به «انتخاب» گفته است: نکته قابل توجه این گفتگو به تحولات چند وقت اخیر از جمله پاسخ ایران به اسراییل برمی گردد. آمریکایی‌ها نگران شدند که این مسأله دنبال دار و منطقه دچار جنگ جدید نشود. بایدن در سال انتخابات به هیچ وجه علاقه‌مند نیست که با شرایط جنگی وارد انتخابات شود. حتی اگر آن‌ها بتوانند جنگ غزه را هم به پایان برسانند، برایشان خوب است. ترامپ می‌تواند در خصوص جنگ‌های احتمالی تبلیغات وسیعی کند؛ بنابراین شرایط جدیدی در گفتگو‌ها شکل گرفته که بایدن هم نمی‌تواند بی تفاوت باشد و به اسراییلی‌ها فشار می‌آورد. ایران نیز چنین وضعیتی دارد و آمریکا می‌خواهد ایران را از تنش جدی منع کند.

وی در پاسخ به اینکه گفتگو درباره مباحث هسته‌ای توسط آمریکا، تا چه حد با صحبت‌های اخیر کمال خرازی پیوند دارد، بیان کرد: مباحث هسته‌ای با اعلام موضعی که خرازی کرد، موجب این شد که آمریکایی‌ها مذاکرات جدیدی را پیگیری کنند. آن‌ها نمی‌خواهند صحبت‌های مطرح شده وضعیت منطقه را متحول کند.

ایزدی با بیان اینکه ایران ظرفیت‌هایی در منطقه دارد که می‌تواند در قبال آن‌ها در مذاکرات مانور دهد، اظهار کرد: اسرائیل قصد تنش در منطقه دارد و با حزب‌الله و فلسطین درگیر است؛ ایران برای کنترل این شرایط می‌تواند از توانایی خود استفاده کند، به شرط اینکه اسرائیل هم به حالت متعادلی برسد. اسرائیل باید از خشونت بیش از حد و نسل‌کشی خارج شود. ایران می‌تواند در این گفتگو‌های غیررسمی از توانایی‌های خود استفاده کند.

وی معتقد است؛ الزاماً هم ایران سراغ آمریکا نرفته و آمریکایی‌ها سراغ ایران آمده‌اند. ایران روی نیرو‌های منطقه‌ای نفوذ دارد و آمریکا هم روی اسراییل نفوذ دارد که تعامل این دو طرف می‌تواند منطقه را آرام کند.

سفیر اسبق ایران در عمان در پاسخ به اینکه با این وجود می‌توان ادعا کرد که ایران و آمریکا به یک نقطه مشترک رسیده‌اند، توضیح داد: به لحاظ شرایط منطقه، حتماً نقاط مشترکی شکل گرفته است. ایران علاقه‌مند نیست این جنگ دامنه دار شود و آمریکا هم چنین نظری دارد. آمریکایی‌ها می‌خواهند این درگیری‌ها هر چه زودتر تمام شود تا در آستانه‌ی انتخابات وضعیت آرام شود. در نتیجه ایران و آمریکا اهداف مشترکی پیدا کرده‌اند که می‌توانند به تعامل جدیدی برسند.