نشست فصلی حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، پایتخت اتریش، جریان دارد. 

تیم اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به محل برگزاری این نشست در وین با میخائیل اولیانوف، نماینده ارشد روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفتگو کرده و از درباره برنامه اتمی ایران و گزارش‌ها درباره ارسال موشک‌های بالستیک ایران به روسیه سوال کرده است وابتدا از او پرسید:

آیا روسیه به شکل اساسی و جدی از گسترش برنامه هسته‌ای ایران و مسیر فعالیت‌های هسته‌ای‌اش و افزایش انباشت اورانیوم غنی شده‌، نگران است؟

بله. به باور من. ما از روند کلی برنامه هسته‌ای ایران نگران هستیم. چون وضع فعلی پر از خطر است؛ خطر از کنترل خارج شدن اوضاع. هیچ تلاشی برای دیپلماسی وجود ندارد، دیپلماسی از طریق بلندگو جای تلاش‌های دیپلماتیک واقعی را گرفته است. هیچ تلاشی برای گفتگو وجود ندارد. اوضاع غیرقابل پیش‌بینی است. در واقع، این آمریکاست که به گسترش سریع فعالیت‌های هسته‌ای ایران سرعت داده: با خروج دولت دونالد ترامپ از برجام و اعمال تحریم علیه ایران.

در واقع می‌گویید که روند گسترش و پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران برای شما نگران‌کننده است؟

نه. من می‌گویم شرایطی که گسترش برنامه هسته‌ای ایران ایجاد کرده، نگران‌کننده است. به این دلیل: بگذارید یک بار دیگر بگویم که نقش آژانس در ایران با اقدام‌های تلاقی‌جویانه تهران در مقابل سیاست فشار حداکثری آمریکا کاهش یافت... هیچ دیپلماسی وجود ندارد...  مذاکرات در وین از سوی بریتانیا، فرانسه و آلمان متوقف شد... البته که این شرایط ما را نگران می‌کند.

در مورد به خصوص انباشت اورانیوم غنی‌شده شصت درصدی... برایش مصرف غیرنظامی وجود ندارد؟

اولیانوف: چرا. برای تهیه بعضی ایزوتوپ‌های پزشکی چنین چیزی نیاز است.

اورانیوم غنی‌شده شصت درصدی؟

بله. از جمله شصت درصدی. ولی باید به خاطر داشته باشید که معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، ایران را از غنی‌سازی اورانیوم ۵ درصد، ۲۰ و حتی ۶۰ درصد منع نمی‌کند. طبق اصول این معاهده،‌ ایران این معاهده را نقض نکرده است. یک بار دیگر بگویم که باید در نظر داشته باشیم که چطور به این نقطه رسیدیم: تا یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام، ایران این شرایط را تحمل کرد و صبر نشان داد ولی در ماه مه ۲۰۱۹ وقتی آمریکا علیه ایران تحریم‌های نفتی اعمال کرد، ایران تصمیم گرفت که مقابله کند و حالا در شرایطی خوبی نیستیم. اما توجه داشته باشید که این تقصیر کسی که مقابله کرد، نیست. این به نظر ما تقصیر کسانی است که ایران را تحریک به مقابله کردند.

آیا شما فکر می‌‌کنید که ایران به دنبال ساخت تسلیحات هسته‌ای است؟

به نظر من هیچکس دلیلی در دست ندارد که بگوید، ایران در حال تولید سلاح هسته‌ای است.

نه، ولی آیا به نظر شما ایران در نظر دارد که در نقطه‌ای در آینده،‌ در شرایطی باشد که به توانایی تولید سلاح‌های هسته‌ای برسد؟

من دلیلی ندارم که فکر کنم ایران نقشه‌ای برای تولید سلاح هسته‌ای دارد. رهبر مذهبی ایران تولید این سلاح‌ها را منع کرده و برنامه هسته‌ای ایران همچنان تحت کنترل است.

شما می‌گویید با وجود این روسیه نگران است!؟

من می‌گویم که ما با دیدن وضعیت موجود خوشحال نیستیم و ترجیح ما این است که به اجرای برجام برگردیم. وقتی که همکاران غربی من در نشست‌های شورای حکام آژانس، گله و شکایت از ایران را آغاز می‌کنند که ایران از تعهداتش تخطی کرده است و بعضی محدودیت‌های برجام را زیر پا گذاشته، معمولا به آنها می‌گویم که این تقصیر شماست.

کلید عادی کردن شرایط در دست خود شماست: کافی است برگردید به میز مذاکره و توافقی را که روی میز است،‌ نهایی کنید و بعد خواهید دید که طی چند ماه به جای غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران به غنی‌سازی زیر سه ممیز شصت و هفت درصد باز خواهد گذشت. همین در مورد سانتریفیوژها هم صدق می‌کند. همه چیز می‌تواند از طریق دیپلماسی به حالت عادی بازگردد.اما متاسفانه کشورهای غربی مذاکرات را متوقف کرده‌اند و این اشتباه استراتژیک آن‌هاست.