برای حامیان گشت ارشاد، مهم نیست جامعه با چه شرایطی روبرو می‌شود

نماینده پیشین مجلس و فعال حوزه زنان، گفت: کسانی که اصرار به فعالیت گشت ارشاد دارند، گوش شنوایی ندارند و برای‌شان مهم نیست با اصرار به کار غلط، جامعه را با چه شرایطی روبرو می‌کنند. آن‌ها باید به ملت پاسخ بدهند «گشت ارشاد نتیجه مطلوب‌شان را داشته است یا نه؟» اگر نداشته است، باید تجدیدنظر کنند.

فاطمه راکعی با اشاره به از سرگیری فعالیت گشت ارشاد در گفت‌وگو با رویداد۲۴ افزود: با وجود سختی‌های مردم و محدودیت‌های عدیده در جامعه، برخی تصمیم می‌گیرند دوباره گشت ارشاد را راه‌اندازی کنند که این موضوع بسیار تعجب و تاسف برانگیز است. لازم است کسانی پیدا شوند و به حاکمیت مشورت بدهند و عواقب اصرار به این اشتباه را متذکر شوند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب می‌گوید: مسئولان واقعا شرایط کشور را نمی‌بینند و نمی‌دانند مردم چه وضعیت سختی دارند؟ تندرو‌ها این همه مشکلات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، بین‌المللی و این همه اختلاف طبقاتی را نمی‌بینند و دست‌درکاران هم اصلا پاسخگو نیستند اما مسئله اصلی‌شان حجاب خانم‌ها است. واقعا مسئله اصلی حجاب خانم‌ها است یا گرانی‌های سرسرسام‌آور، به آرزو تبدیل شدن خرید خانه و بالا رفتن سن ازدواج؟ به راستی حاکمیت باید دغدغه کدام را داشته باشد.

او تصریح کرد: بعد از اینکه جنبش مهسا امینی شکل گرفت، به معترضان اتهام‌های زیادی زدند. در حالی که آن حرکت با حضور واقعی زنان، دختران و مادران ایرانی شکل گرفت و اصل اعتراض به گشت ارشد و حجاب اجباری مورد حمایت بسیاری از خانواده‌های شهدا و جانبازان و زنان محجبه بود. حاکمیت نمی‌داند در عصری که عصرِ پیشرفت تکنولوژی و گسترش ارتباطات است، مردم سلیقه‌شان فرق کرده و خواهان سبک جدیدی از زندگی هستند. به آن‌هایی که نگران اسلامیت هستند، می‌گویم، مگر امام نگفته‌اند «احکام اسلامی باید بر مبنای مقتضیات زمان و مکان باشد» مقتضیات زمان و مکان الان تعریف دیگری از زندگی دارد؟ چون همه در یک دقیقه از رخداد‌های جهان با خبر می‌شوند، پس باید گفت طبیعی است که معیار‌های زندگی ایده‌آل فرق کند. واقعا درک این مطلب خیلی سخت است که گروهی متوجه نیستند با مردم امروز باید چطور رفتار کنند؟

نماینده ادوار مجلس با اشاره به محدودیت‌های مختلف ایجاد شده برای مردم افزود: جالب است، در حالی بر سر پوشش با مردم مقابله می‌کنند که همین مردم در تامین مایحتاج اولیه هم مشکل دارند و دیگر نمی‌توانند به خرید مسکن حتی فکر کنند. مشکل ازدواج هم که اظهرمن‌الشمس است. مردم با سبکی که مدنظر حاکمیت است، مشکل دارند و به همین دلیل نمی‌توانند با اجباری بودن حجاب کنار بیایند. جالب است بین علما و فقها هم در این باره اختلاف‌نظر جدی وجود دارد.

او ادامه داد: «میزان رای مردم است» چیزی جز اهمیت دادن به مردم و نظر و خواسته‌های‌شان نیست. در حالی که به گواه تاریخ امام علی (ع) به خاطر احترام به نظر مردم قید حکومت را زد، این چه نوع حکمرانی با مردمی است که در عصر پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات زندگی می‌کنند؟ ما در ایران بزرگ چند فرهنگی و چندصدایی داریم که برخی با اصرار به تندروی این ارزش‌ها را به راحتی نادیده می‌گیرند.