سفر سلطان عمان به قاهره برای وساطت میان ایران و مصر

یک رسانه عربی به نقل از برخی منابع به سفر سلطان عمان به مصر و احتمال وساطت میان تهران و قاهره پرداخت.

حسن هریدی، دستیار پیشین وزیر خارجه مصر در گفت‌وگو با روزنامه العرب با اشاره به سفر سلطان هیثم بن طارق، پادشاه عمان به مصر تاکید کرد که احتمال وساطت مسقط میان تهران و قاهره مطرح است و بعید نیست که در نشست سران دو کشور عمان و مصر مطرح شود.

به گزارش ایسنا، وی تاکید کرد: البته گزارش‌هایی مبنی بر تماس‌های تهران و قاهره از طریق دفتر حفاظت منافع دو کشور مطرح است و این احتمال که دو کشور باهم تماس‌های مستقیم دارند به واقعیت نزدیک‌تر است.

برخی منابع مصری خاطرنشان کردند که ایران، غایب حاضر در گفت‌وگوهای پادشاه عمان و عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر در قاهره است زیرا هر دو کشور در پرداختن به مسائل مهم شتابزدگی نمی‌کنند و مسئله روابط تهران و قاهره نیاز به صبر و تلاش دارد.

سلطان هیثم بن طارق، پادشاه عمان روز گذشته در سفری دو روزه وارد قاهره شد.

منابع مصری همچنین به اظهارات سفیر عمان در قاهره در آستانه سفر پادشاه این کشور به مصر پرداختند و آن را قابل توجه توصیف کردند.

عبدالله بن ناصر الرحبی، سفیر عمان در قاهره در یک نشست خبری تاکید کرد که امیدواریم تمام اختلافات سیاسی موجود میان ایران و کشورهای عربی حل شود.

حمد العرابی، وزیر خارجه پیشین مصر نیز اخیرا در گفت‌وگو با شبکه «صدی البلد» در اظهاراتی درخصوص روابط ایران و مصر گفت که هیچ مشکلی میان تهران و قاهره وجود ندارد.

وی گفت که در هر دو کشور کارداری در سطح سفیر حضور دارد و در مرحله اخیر تلاش‌هایی برای گسترش روابط دو کشور انجام شده است.

از سوی دیگر ،یک منبع دیپلماتیک مصری اخیرا در گفت‌وگو با العربی الجدید اعلام کرد که اوایل ماه جولای نشست جدیدی میان مسئولان تهران و قاهره با وساطت بغداد برگزار خواهد شد و این نشست در بالاترین سطح نشست های امنیتی خواهد بود.

این منبع که خواستار عدم فاش شدن نامش شده است تاکید کرد که میانجیگری بغداد بعد از تلاش‌های عمان برای گسترش روابط ایران و مصر انجام شد.

وی گفت که ملاحظات مصر در روابط خود با ایران بعد از توافق تهران و ریاض کمتر شده است.