افتتاح کانال‌های بند فراه‌رود همزمان با هشدار آبی ایران

همزمان با افزایش تنش لفظی میان مقام‌های تهران و طالبان در مورد حقابه رود هیرمند، عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی نخست وزیر و عبداللطیف منصور، وزیر آب و انرژی طالبان کار ساخت کانال‌های بند بخش آباد در فراه‌رود را برای آبیاری زمین‌های کشاورزی در ولایت فراه‌رود را افتتاح کردند. فراه‌رود به حوزه آبریز هیرمند در نزدیکی مرز با ایران می‌ریزد.

به گزارش بی‌بی‌سی، برادر در این مراسم افتتاحیه گفت: بند بخش‌آباد، یک پروژه مهم و حیاتی برای ولایت فراه است و ما در تکمیل این پروژه در کنار مردم فراه هستیم. ما این قول را فقط در حرف نه بلکه در عمل با اخلاص فراوان انجام خواهیم داد. او این پروژه را در جهت حل مشکلات مرم فراه دانست و گفت که «باید سال گذشته تلاش می‌کردیم تا امسال آب این سد را ذخیره کنیم و هدر نرود.»

معاون اقتصادی نخست‌وزیر طالبان تاکید کرد: از امکانات موجود برای تکمیل کارهای باقیمانده بند بخش آباد استفاده خواهیم کرد و همچنین از شرکت قراردادی (پیمانکار) می‌خواهیم کارهای محوله را با صداقت و اعتماد به پایان برساند. دفتر برادر می‌گوید بند بخش‌آباد ظرفیت آبیاری بیش از ۶۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی با کانال ۵۰ کیلومتری سمت راست و ۵۲ کیلومتری کانال در سمت چپ را دارد که «در آینده نزدیک» تکمیل خواهد شد.

کار مطالعاتی ساخت این بند در دولت پیشین افغانستان آغاز شده بود. آصف ننگ، والی پیشین فراه در مطلبی نوشته بود که «سلسله آب‌هاى فراه‌رود با چندین دریاچه کوچک در ولسوالى‌هاى بالابلوک، پشت‌رود، خاک‌سفید، اناردره، قلعه‌کاه، شیب‌کوه، لاش و جوین یکجا می‌شود و دریاچه خروشانی از آن شکل می‌گیرد که از مرکز ولایت فراه به رود هاروت گذشته به هامون صابرى در مرز سیستان - بلوچستان ایران می‌ریزد.»

گفتنی است؛ ابراهیم رئیسی، روز پنجشنبه در سفر به سیستان خطاب به حکمرانان افغانستان نسبت به حق‌آبه ایران از هیرمند اخطار داد. اظهارات وی با واکنش‌های تند و بعضا تمسخرآمیز مقامات طالبان مواجه شد.

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه تهران در کابل در یک مصاحبه تلویزیونی تاکید کرد طالبان در مدت «یک ماه» باید حق‌آبه ایران را بدهد.