روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» به نقل از منابع مصری، جمهوری اسلامی ایران را کشوری بزرگ در منطقه توصیف کرد و نوشت که تماس‌ها بین قاهره و تهران از طریق کانال‌های ویژه ارتباطی برقرار است.

به گزارش ایرنا، یک منبع مصری آگاه از آخرین تحولات روابط تهران و قاهره در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط بدون ارایه توضیحات بیشتری گفت که کانال‌های تماس برقرار است و متوقف نشده است.

این منبع همچنین خاطرنشان کرد: اظهارنظر در مورد زمان اتخاذ گام‌های سیاسی برای ازسرگیری روابط میان دو کشور و سرعت پاسخ مصر به آنچه ایران مطرح کرده است، دشوار است.

این منبع که روزنامه الشرق الاوسط به نام وی اشاره‌ای نکرد، در عین حال افزود که «به استثنای رابطه تهران با جنبش‌های (حماس) و (جهاد اسلامی فلسطین) و همچنین در نظر گرفتن اصل کلی مصر که مداخله در امور داخلی کشور‌های عربی را رد می‌کند، هیچ نقطه اختلاف عمده‌ای بین دو طرف وجود ندارد.»

از سوی دیگر، «محمد العراب» وزیر خارجه اسبق مصر در گفتگو با الشرق‌الاوسط تصریح کرد: مشخصه‌های روابط ایران و مصر با دیگر طرف‌ها متفاوت است و این روابط درحال حاضر طبیعی به شمار می‌رود و ما از خیلی وقت پیش کارداری در سطح سفیر در ایران داریم. برپایه این گزارش، العراب «با تاکید بر اینکه ایران کشوری بزرگ در منطقه است»، در عین حال با ابراز عقیده کرد: «در مرحله کنونی نیازی راهبردی برای تسریع گام‌ها در این راستا وجود ندارد.. باید منتظر عملکرد ایران در دوره آینده باشیم و ما نیازمند ارزیابی بیشتری هستیم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان روز دوشنبه در پاسخ به سوالی درباره احیای روابط با مصر گفت: مصر کشور مهمی است و دو کشور برای همدیگر در منطقه اهمیت قائل هستند؛ منطقه به ظرفیت مثبت و هم افزایی تهران و قاهره نیاز دارد.

کنعانی با یادآوری اینکه آخرین گفتگو‌های دوجانبه میان دو کشور در پاییز امسال و در حاشیه اجلاس بغداد ۲ در امان صورت گرفت، اظهار داشت: گفتگو‌های کوتاه در عین حال مثبتی با آقای عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر در حاشیه اجلاس بغداد دو انجام شد در ارتباط با روابط هم معتقد ضرورت برداشتن گام‌های جدید برای ارتقای مناسبات دو کشور هستیم.

وی افزود: همواره روابط سیاسی میان کشور‌ها یک مسیر دوجانبه است و باید آن را در مسیر دوجانبه ببینیم که طرف مقابل چیست.