ته‌مانده سرمایه روحانیت و دین هم از بین می‌رود، اگر...

عضو مجمع روحانیون مبارز با انتقاد از بیانیه اخیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در حمایت از اعدام‌ها گفت: این حجم از اختلاس و دروغ و دزدی را در جامعه می‌بینیم اما در مقایسه با حجاب هیچ واکنش این‌چنینی دیده نمی‌شود و به نظرم اگر چاره‌ای اندیشیده نشود، ته‌مانده سرمایه روحانیت و دین هم از بین می‌رود.

به گزارش رویداد 24، محمدعلی ابطحی در این خصوص افزود: بسیاری از ادیان معتقدند باید رحمانیت خداوند را مطرح کرد و حتی اگر کسی از لحاظ شرعی حکمش اعدام باشد، نباید برای اعدامش هورا کشید و دست زد زیرا خوشحالی کردن برای اعدام، امری غیراخلاقی و غیردینی است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه مبانی نظری اعدام‌ها به صورت جدی مورد تردید است، گفت: موضعی که جامعه مدرسین گرفته موضع نامبارکی بود، گویا بر محفل اعدام می‌خواهند جشن شادی بگیرند و این بسیار به ضرر جامعه روحانیت است و اگر کسی در جامعه بگوید چرا کسی دیدگاه‌های روحانیت را قبول ندارد، باید در این نوع رفتارها جواب را پیدا کنند.

عضو مجمع روحانیون مبارز ادامه داد: این جریان به نظرم جریانی است که می‌خواهد خود را به عنوان یک جریان غیرمستقل وابسته به حکومت مطرح کند و می‌خواهد حرف خود را از طرف همه روحانیون بزند و این هزینه را برای آن‌ها هم متحمل شود.

ابطحی با بیان اینکه بیانیه جامعه مدرسین، نهاد روحانیون رسمی و حکومتی را زیر سوال برد. تصریح کرد: مفهوم این نوع بیانیه‌ها این است که نوعی فشار را به سیستم قضایی بیاورند و اگر سیستم قضایی این فشار را بپذیرد به معنای عدم استقلالش است. البته به نظرم این رویه ادامه پیدا می‌کند چراکه حاکمیت اساسا روش دیگری را جز رفتارهای خشونت‌آمیز بلد نیست و در نتیجه فاصله جامعه با حاکمیت روز به روز بیشتر و بیشتر خواهد شد.