رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران امروز قدرتمندتر از هر زمانی است، گفت: ایران حضور بسیار موثری در منطقه داشته و بنا دارد این حضور قدرتمندانه را برای حمایت از مظلومان عالم و مردم تحت ستم و آزادیخواهان ادامه دهیم.

به گزارش ایسنا، ابراهیم رئیسی  در جمع مدیران ارشد رسانه های بین المللی عضو اتحادیه خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) ، ماموریت اصحاب رسانه‌، را حفظ استقلال و هویت کشورها بخصوص در این منطقه برشمرد.

وی یادآورشد: امروز امروز در دنیای اطلاعات و ارتباطات زندگی می کنیم که هجوم بسیاری به فرهنگ ملت ها بویژه ملت های مستقل صورت می گیرد، دشمنان می خواهند کشورها را از هویت تهی کنند تا کشور مستقل در دنیا و منطقه نباشد.

رئیس جمهور بر نقش تعیین کننده رسانه ها تاکید کرد و گفت: رسانه ها به عنوان جایگاهی که می توانند از چند خصوصیت برخوردار باشند که اولین ویژگی رسانه برای اینکه بتواند برای مردم به عنوان یک جایگاه امیدبخش مطرح باشد، برخورداری از صدق و راستی و به هنگام عمل کردن است. رسانه باید بتواند استقلال، هویت و آزادی ملت ها را حفظ و صیانت کند و ملت ها را در برابر هجوم ها حفظ کند، این رسالت مهم برای رسانه هاست. وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه اقسام ترور وجود دارد، گفت: گاهی ترور شخصی است که فردی را ترور می کنند؛ گاهی هم ترور شخصیتی است و با تهمت افترا و ناسزا شخصیت ها را ترور می کنند.گاهی اقتصاد یک ملت را ترور می کنند و الان با تحریم به دنبال ترور اقتصاد کشور ها هستند، تحریم همان جنگ نظامی است.

وی همچنین به تروریسم فرهنگی پرداخت و اظهارکرد: تروریسم فرهنگی، تروریسمی است که به حقایق نمی پردازد و تلاش می کند حقایق حذف شود و دومین کار تروریسم فرهنگی پنهان کردن حقیقت با دروغ تهمت و افترا است. تروریسم فرهنگی حقایق کم اهمیت و کم وزن را بیان می کنند تا حقایق اصلی پنهان را پنهان می‌کند. تروریسم فرهنگی نمی خواهد حقایق برای مردم روشن شود، بر این اساس ماموریت خطیری بر عهده اصحاب رسانه است مبنی بر اینکه هویت تمدنی مردم در آسیا و اقیانوسیه را حفظ کنند.

رئیس جمهور گفت: رسانه می‌تواند حفظ ارزش‌ها و کرامت انسانی برای ملت‌ها انجام دهد؛ ماموریت اجرای عدالت و پیگیری آن را در جامعه به عهده بگیرد.

وی با بیان اینکه  استکبار به‌دنبال عوض کردن ادراکات جامعه  و تحمیل ادراکات خود به جوامع است گفت: از یک بازی کودکانه گرفته تا مطالبی که می‌خواهد با جوانان و نوجوانان و لایه‌های مختلف اجتماعی القا کند بیانگر آن است که می‌خواهد در مخاطبان ادراکی که خودش می‌خواهد، اتفاق بیفتد. اینکه برداشت درستی از واقعیت‌ها اتفاق بیفتد و ادراک درست و دقیقی در مقابل مطالب ساختگی رسانه های غربی شکل بگیرد، وظیفه رسانه‌های مستقل است.

وی همچنین  نقش رسانه ها را در جلوگیری از ترویج خشونت، افراطی‌گرایی، جرایم سازمان یافته، مواد مخدر و به راه‌انداختن اختلافات قومی و مذهبی یادآورشد و گفت: امروز ادامه حیات برخی در دنیا به راه انداختن اینگونه اختلافات به‌ویژه در کشورهای مستقل است.