یک ماه قبل در هفته پایانی مرداد ماه خبری کم‌سابقه نگاه‌ها را سمت مجمع تشخیص مصلحت نظام چرخاند، جایی که حجت‌الاسلام مصباحی مقدم عضو حقیقی این مجمع از تمدید یک ماهه حکم اعضای تشخیص مصلحت نظام داد، اتفاقی که مشابه آن در گذشته نظیر ندارد و معمولا رهبر انقلاب پیش از اتمام موعد زمانی احکام اعضای هر دوره، احکام دوره جدید را صادر می‌کنند. به گزارش ایلنا، برخی شنیده‌ها حکایت از این دارد که یکی از علل این تمدید یک ماهه دشواری تصمیم‌‌گیری درباره یکی از اعضا است، پرحاشیه‌ترین چهره سیاسی یک دهه اخیر سپهر سیاست در ایران، رئیس‌جمهور اسبق و عضو کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ محمود احمدی‌نژاد.

ظاهرا با توجه نحوه حضور احمدی‌نژاد در جلسات مجمع که براساس روایت‌های منتشر شده اغلب کوتاه و محدود به دقایق ابتدایی جلسات است و از سوی دیگر وی اکثراً مشارکتی در مباحث مطرح شده ندارد و در سکوت، نسبت به مباحث کارشناسی سیاست‌گذاری و تقنینی زمان حضورش را سپری می‌کند، ارزیابی‌ها نسبت به ادامه حضور وی مثبت نیست.

 احمدی‌نژاد نمی تواند اپوزیسیون باشد

احمد علیرضابیگی، نماینده مجلس نزدیک به احمدی‌نژاد در این رابطه گفت: ادامه یا عدم تداوم عضویت آقای احمدی‌نژاد در مجمع تشخیص مصلحت نظام حادثه مهمی است که می‌تواند تفسیرها و تأویل‌های بسیاری به ‌دنبال داشته باشد.

وی افزود: البته من معتقدم که عدم استمرار عضویت احمدی‌نژاد در مجمع تشخیص به مراتب اثرگذارتر از استمرار عضویت او خواهد بود.

علیرضابیگی درباره پیوستن احمدی‌نژاد به اپوزیسیون نظام ابراز داشت: احمدی‌نژاد به‌ هیچ‌ عنوان نمی‌تواند اپوزیسیون باشد و اپوزیسیون نمی‌شود. او توانسته این باور را نسبت به خودش در میان مردم ایجاد کند که یک ارتباط قلبی با ایران، انقلاب و آرمان‌های انقلاب اسلامی دارد.

وی تصریح کرد: احمدی‌نژاد بین توده‌های مردم تا حدودی محبوبیت دارد، لذا عدم حضور وی باید یک استدلال بسیار مستحکمی داشته باشد که طرفدارانش آن را بپذیرند!

 نیاز احمدی‌نژاد به حضور در مجمع تشخیص مصلحت نظام

علیرغم اینکه احمدی‌نژاد تلاش دارد خود را بی‌میل به ادامه حضور در مجمع نشان دهد چه اینکه برخی روایت‌ها از جلسات مجمع از عدم مشارکت او در مباحث و حضور فعال وی حکایت می‌کند، احمدی‌نژاد به شدت به ادامه حضور در مجمع نیاز دارد.

رئیس‌جمهوری که در دوران ظفرمندی و صدارت به وزرایش گفته بود در صورت همکاری با مجمع تشخیص توبیخ خواهند شد حالا تنها مسیر دسترسی‌اش به اطلاعات دست اول حاکمیتی همین عضویت در مجمع است. او که عادت سیری‌ناپذیری به تهدید افشای اطلاعات محرمانه داشت، نشان داده که چه اندازه به اهمیت دسترسی به منابع اطلاعاتی واقف است به همین خاطر به ‌نظر می‌رسد عضویت احمدی‌نژاد در مجمع آخرین رشته اتصال رسمی او به حاکمیت است.

اینکه حکم عضویت او در مجمع تمدید می‌شود یا نه طی روزهای آینده مشخص خواهد شد.