رئیس جمهور تصریح کرد: امام(ره) اجرای عدالت را اصل می‌دانست و لذا همه باید مشی عادلانه را مورد توجه قرار دهیم و به خود و مجموعه‌مان اجازه ندهیم که کوچکترین تخطی از عدالت بشود چرا که آنچه مردم می‌پسندند، همین است.

به گزارش ایسنا، سید ابراهیم رئیسی در آستانه آغاز هفته دولت که به منظور تجدید بیعت با آرمان‌های امام راحل در حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی حضور یافت، افزود: حضور اعضای دولت در روز اول هفته دولت در مرقد نورانی امام بزرگوارمان این پیام را دارد که دولت میثاق با امام راحل را میثاق با همه خوبی‌ها و ارزش‌ها می‌داند.

رئیسی با اشاره به این تعبیر امام رضا (ع) که هیچ امری مثل خدمت به مردم زمینه قرب و نزدیکی به خداوند متعال را فراهم نمی‌کند و امروز این زمینه برای ما وجود دارد، اظهار داشت: امروز در این کره خاکی خیلی‌ها مدعی خدمت به مردم هستند. حتی اگر از کسانی که در کشور بیگانه‌ای حضور دارند، سوال شود اینجا چه می‌کنید، می‌گویند آمدیم به مردم خدمت کنیم، اما حقیقت آن است آنچه این مدعیان انجام می‌دهند، یک خدمت منفعت‌گرا است.

رئیس جمهور ادامه داد: این مدعیان برای نفع خودشان خدمت می‌کنند و اگر مورد سوال قرار بگیرند هم می‌گویند که دنبال نفع خودمان هستیم. این یک نگاه ماتریالیستی یا مادی‌گرایانه به خدمت است. می‌گویند هیچ کاری نمی‌کنیم و قدمی برنمی‌داریم الا اینکه به نفع خودمان، حزب‌مان و جریان‌مان باشد.

رئیسی نوع دیگر خدمت را خدمت از سر نوع‌دوستی دانست که از سر دلسوزی انجام می‌شود و تصریح کرد: کسانی که از سر نوع‌دوستی خدمت می‌کنند در عالم بسیارند. این نوع از خدمت نیز برگرفته از نگاه اومانیستی، انسان‌مدارانه و انسان‌محوری است.

رئیس جمهور با بیان اینکه آن نوع خدمتی که امام (ره) به ما آموختند، خدمت برای خدا است، خاطرنشان کرد: در این نگاه برای تمام اقداماتی که انجام و گام‌هایی که برداشته می‌شود، نباید نسبت به احدی منت داشت چرا که این نوع خدمت فقط باید برای خدا انجام شود تا قیمت پیدا کند. این امر مهم، آموخته امام به مردم و دولتمردان ایران اسلامی است و امروز به عنوان میثاق با امام(ره) پیمان می‌بندیم که خدمت‌مان برای خدا باشد، چرا که وقتی خدمت برای خدا باشد در هیچ مقطعی احساس خسران به انسان دست نمی‌دهد، بلکه به انسان انگیزه و به خدمت او برکت می‌دهد.

رئیس جمهور این نکته مهم را وجهه تمایز و تفاوت امام راحل و برخی دیگر از دین‌شناسان برشمرد و تصریح کرد: تفاوت امام (ره) این بود که معتقد بودند انسان معاصر باید در متن جامعه به دین عمل کند و تلاش حکومت و دولتمردان هم بر این اصل استوار باشد که باید و نباید دین را تحقق ببخشند.

رئیسی با بیان اینکه پیمان دوم ما با امام راحل این است که همچون ایشان، دین را نسخه‌ای نجات‌بخش و سعادت‌آفرین برای جامعه بشری می‌دانیم که باید در جامعه اجرایی و عملیاتی شود، خاطرنشان کرد: برخی معتقدند که این امری دست‌نایافتنی است، اما باور ما این است که اگر اینگونه بود ائمه خود را الگو و اسوه جامعه معرفی نکرده و به ما توصیه نمی‌کردند که به آنان اقتدا کنیم. ائمه توکل، ایمان به خدا، صبر، ایستادگی در راه هدف، دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی را به ما آموختند که اینها اموری دست‌یافتنی هستند.

رئیسی نکته مهم و محوری را اجرای عدالت دانست و افزود: امام در آموخته‌ها و کتاب‌هایشان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره مردم را تاکید و دعوت به این می‌کردند که می‌توان عدالت را اجرا کرد. همچنین به مجلس شورای اسلامی برای وضع قوانین عادلانه، به قضات برای داوری عادلانه و به مجریان برای اجرای عادلانه قوانین تاکیدات جدی داشتند. رئیسی با تاکید بر اینکه امروز اگر می‌خواهیم در خط امام حرکت کنیم، مفسر این خط رهبری معظم انقلاب اسلامی است، تصریح کرد: همه باید مشی عادلانه را مورد توجه قرار دهیم و به خودمان و به مجموعه‌مان اجازه ندهیم که کوچکترین تخطی از عدالت بشود چرا که آنچه مردم می‌پسندند، همین است.

رئیس جمهور با اظهارامیدواری نسبت به اینکه در هفته دولت توجه به خدا، مردم و توجه به اصل بسیار مهم و نجات‌بخش عدالت مد نظر و مورد توجه و سرلوحه کار همه دولتمردان قرار گیرد، خاطرنشان کرد:‌اگر در این مسیر گام برداشته شود، تردید نداریم که روح مطهر امام راحل و ارواح مطهر شهیدان مدد خواهند کرد که بتوانیم در این مسیر توفیق پیدا کنیم و این همان چیزی است که رضای حق و اعتماد مردم را افزون می‌کند.

رئیسی اعتماد مردم را سرمایه بزرگی دانست و با بیان اینکه اینجا در کنار مرقد امام (ره) بخاطر اعتماد مردم خداوند متعال را شاکر هستیم، گفت: اعتماد مردم به دولت یکی از نعمت‌های خدا و سرمایه بزرگی است که همواره باید پاس داشته شده و روز به روز افزون شود. شکر این نعمت، خدمتگزاری خالصانه به مردم است که سرمایه اجتماعی کشور، نظام و دولت را افزایش می‌دهد و امیدواریم خداوند متعال این سرمایه عظیم را برای ما همواره حفظ کند و ارتقاء ببخشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در هفته دولت از زحمات و تلاش‌های همه دولتمردان و همکاران خود در دستگاه اجرایی قدردانی می‌کنم، اظهار امیدواری کرد که در این هفته عملکرد دولت برای مردم و نخبگان تبیین شده و مجریان نیز متقابلا از دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات نخبگان و پیشنهادهای صاحبنظران و انتقادات منتقدان بهره‌مند شوند.

رئیسی با تاکید بر اینکه دولت دیدگاه‌های دیگران به ویژه نخبگان را برای خود نعمت می‌داند، اظهار داشت: همواره از دیدگاه‌ها و نظرات دیگران استقبال می‌کنیم چرا که باور داریم دولت مانند یک کشتی در حال حرکت است کنند که اگر معلوم شود نقصی در آن وجود دارد، باید جبران شود تا در ادامه حرکت اخلالی ایجاد نکند.