وزیر امورخارجه امارات با اشاره به چالش‌های زیست‌محیطی، آب و هوایی و فرصت‌های اقتصادی میان ایران و امارات گفت که امیدوار است افق‌های تازه‌ای در روابط دو کشور گشوده شود.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان در گفتگوی تلفنی با شیخ «عبدالله بن زاید» وزیر امور خارجه امارات متحده عربی، در خصوص روند توسعه روابط دوجانبه و برخی مسائل منطقه ای و بین المللی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

وی در این گفت‌وگو با اشاره به نگاه مثبت مقامات عالی رتبه دو کشور به مناسبات فیمابین، از  ارتقای سطح روابط دو کشور استقبال کرد و آن را یک گام مهم در روند توسعه روابط دو جانبه ارزیابی کرد.

امیرعبداللهیان حضور اسرائیل در منطقه را موجب بی ثباتی و ناامنی در منطقه دانست و افزود: رژیم صهیونیستی تلاش کرد تا نشست اخیر جده را به یک بحران در منطقه تبدیل نماید، اما با درایت کشورهای شرکت کننده منطقه، موضوعات همکاری های منطقه ای، پیشرفت و امنیت مورد تاکید قرار گرفت.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم‌ها خاطرنشان کرد: اتحادیه اروپا به تلاش های خود برای به نتیجه رسیدن مذاکرات ادامه می دهد و ما برای رسیدن به یک نتیجه خوب و پایدار جدی هستیم.

 

می‌توانیم گرمی روابط دو کشور را بازگردانیم

شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه امارات متحده عربی نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، با اشاره به منافع مشترک دو کشور در توسعه روابط فی مابین، ارتقای سطح نمایندگی‌های سیاسی را در چارچوب اهمیت گسترش روابط دو کشور همسایه و تمایلات دو ملت برادر و علاقمندی مقامات عالیه دو کشور به این هدف دانست.

وزیر امور خارجه امارات افزود: ما تردیدی نداریم که نه تنها می‌توانیم گرمی روابط دو کشور را بازگردانیم، بلکه افق‌های تازه‌ای را نیز به روی روابط بگشاییم، به ویژه در شرایطی که با چالش های متعددی در منطقه از جمله مسائل زیست محیطی و آب و هوایی مواجه هستیم.

وی افزود: همچنین فرصت های اقتصادی بی شماری در دو کشور برای دو ملت فراهم است که می توانیم از آنها به نحو مطلوبی بهره برداری کنیم و سفرهای متقابل مقامات، تجار و  کارشناسان تاثیر بسزایی در این خصوص دارد.

شیخ عبدالله تاکید کرد: برای ما صلح و ثبات و خیر و عزت برای ایران به عنوان کشور همسایه و برادر ما بسیار مهم است، چرا که بر روی کشور ما نیز تاثیر مثبت می گذارد و امیدواریم که در آینده بتوانیم گام های بلندتری را برای توسعه روابط دو کشور برداریم.