رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم گفت: به اعتقاد بنده راه نجات برجام، تشکیل مثلث قطر، عمان و اتحادیه اروپا برای میانجیگری بین ایران و آمریکا به منظور آغاز مذاکرات دوجانبه با واسطه‌گری این کشور‌ها است.

به گزارش فرارو بر اساس آخرین تحولات صورت گرفته به منظور از سرگیری مذاکرات برجام، بر اساس اعلام رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی نور نیوز، به احتمال زیاد مذاکرات در دور جدید در قطر برگزار خواهد شد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در این خصوص اظهار کرد: میز شام کاری بین بورل، مورا و مالی نشان داد که میز مذاکره باید خلوت باشد و به اعتقاد بنده دور جدید مذاکرات در قطر و یا عمان و با حضور نمایندگان ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد، زیرا منافع ایران و آمریکا با منافع سایر طرف‌های برجامی متفاوت است و اگر قرار باشد، برجام به نتیجه برسد، این ایران و آمریکا هستند که باید اختلافات را کنار بگذارند.

وی با اشاره به اینکه تحولات و وقفه چند ماهه در مذاکرات وین را باید از دو دید تحلیل کرد، بیان کرد: به اعتقاد بنده، در این رابطه ما با یک راه و یک بی‌راهه روبرو بودیم، بی‌راهه مذاکرات وین بود که باعث شد وضعیت برجام به این روز برسد، زیرا با توجه به اینکه اختلاف اصلی در موضوع هسته‌ای بین ایران و آمریکا بود، باید منافع این دو کشور با سایر شرکای برجامی را جدا کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم افزود: در این زمینه کشور‌های اروپایی با توجه به منافع خود، برجام را معطل نگه داشتند، تا برخی از آن‌ها صدای برخی از مرتجعین عرب و حتی اسرائیل باشند و از این طریق قرارداد‌هایی را با این کشور‌های عربی منعقد کردند، روسیه نیز به نوعی با توجه به جنگ اوکراین مذاکرات وین را به گروگان گرفت و یکی از عوامل اصلی در به بن‌بست کشیدن مذاکرات بود.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: احیای برجام نیاز به اراده و تصمیم سیاسی ایران و آمریکا دارد که با توجه به پیامی که بورل به تهران آورد، نشان‌دهنده این است که دولت بایدن خواهان توافق است و ایران نیز با توجه به موضع‌گیری‌هایی که در داخل انجام شد، این پیام را جدی گرفت.