مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی دوشنبه شب وارد کشورمان شد که این سفر، دومین سفر او به ایران در دولت سیزدهم است.او روز گذشته با وزیرامورخارجه و رییس سازمان انرژی دیدار کرد. رافائل گروسی با استقبال بهرز کمالوندی معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی وارد تهران شد .او در وزارت امور خارجه حضور یافت و با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار و گفت و گو کرد.

هیچ انحرافی در برنامه‌های هسته ای ایران مشاهده نکردند

سپس مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صبح سه شنبه با محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد. پس از دیدار با گروسی رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: آقای گروسی چندین بار در ملاقات و گفتگوهای امروز گفتند که هیچ انحرافی در برنامه‌های هسته ای ایران مشاهده نکردند و ایران طبق معاهدات و ضوابط، فعالیت‌های هسته ای اش در حال انجام است.محمد اسلامی با اشاره به دیدارش با مدیرکل آژانس گفت گفتگوهایی درباره مسائل موجود انچه برای توسعه همکاری‌ها است را در دستور کار قرار دادیم.وی ادامه داد: مساله مهم برای ما و آژانس این است که کل مسائل فی‌مابین ایران و آژانس مسایل فنی است و مسائل سیاسی و نفوذهای توطئه‌آمیزی که دشمنان ایران برای پیشبرد برنامه هسته‌ای ما اعمال می‌کنند را آژانس مدنظر ندارد و از آن تاثیرپذیری ندارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: مطلب مهمی که آقای گروسی چندین بار در ملاقات و گفتگوها گفتند این است که هیچ انحرافی در برنامه‌های هسته‌ای ایران مشاهده نکردند و ایران طبق معاهدات و ضوابط، فعالیت‌های هسته‌ای‌اش در حال انجام است.

اسلامی درباره مطالب و سوالاتی که توسط دشمنان ایران منتشر و در اختیار آژانس قرار گرفته است، گفت که به این سوالات پاسخ دادیم و بخش‌هایی از آنها  باقی مانده که بخش‌هایی است که مربوط به مسائل بسته شده گذشته است که قبلا به آنها پرداخته شده است. امروز تفاهم کردیم که این موارد را خاتمه دهیم و با رویه ای که اتخاذ خواهیم کرد که مذاکراتش هم هنوز ادامه دارد، اینها تداوم پیدا نکند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ایران در برنامه هسته ای خودش مصمم هست و تاثیرات آن در زندگی مردم است که می توانیم همه ابعاد فناوری هسته‌ای را در بخش‌های گوناگون مورد بهره‌برداری قرار دهیم و این در دستور کار ماست و آژانس در این باره به ما کمک خواهد کرد.

تلاش می‌کنیم که نشست نتیجه مثبتی داشته باشد

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در نشست خبری مشترک با محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گفت: ما صحبت‌های مهمی داشتیم و دنبال این هستیم که کارمان را با نگاه به پیدا کردن زمینه‌های مشترک ادامه دهیم. این از موضوعاتی است که ما و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران آن را بررسی می‌کنیم. ما می‌خواهیم برنامه‌های خود را با نگاه بر تولید انرژی پاک ادامه دهیم که می‌دانید در نشست آب‌و‌هوایی گلاسکو مورد تاکید قرار گرفته است. گروسی عنوان کرد: تلاش ما این است که نشست امروز نتیجه مثبتی داشته باشد.