گروه ۵۷ نفره زنان عضو پارلمان افغانستان و خانواده‌هایشان از طریق مرز زمینی وارد ایران شده و از مشهد به گرجستان و سپس به یونان رفته‌اند.

روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی اختصاصی ماجرای فرار «حمیرا ایوبی»، نماینده پارلمان افغانستان به همراه چند نماینده زن دیگر و خانواده‌هایشان از دست حکومت طالبان را روایت کرده است.

بنا بر گزارش واشنگتن‌پست، این نماینده‌ها و خانواده‌هایشان که در مجموع ۵۷ نفر بوده‌اند با دریافت ویزا از سوی ایران موفق شدند از طریق مرز زمینی وارد ایران شده و از شهر مشهد با پروازی به گرجستان و از آنجا به سمت یونان بروند.

گزارش می‌افزاید: به دلیل ارتباط شخصی خانم ایوبی با نهاد‌ها و افراد خارجی در نهایت پس از چند روز به گفته خودشان «پُردلهره» با همکاری ایران توانستند خاک افغانستان را ترک کرده و از دست طالبان بگریزند.

نام این نمایندگان زن افغانستان در لیست اولویت‌های دولت آمریکا برای کمک به خروجشان از افغانستان نبوده و آمریکا بیشتر به دنبال خارج کردن مترجمان و همکاران ارتش آمریکا در افغانستان بوده است. به دلیل ارتباط نزدیک و شخصی خانم ایوبی با همسر نخست وزیر یونان، دولت یونان نیز در نهایت موافقت کرده به این ۵۷ شهروند افغانستان مجوز سفر و اقامت بدهد. به نوشته واشنگتن پست، این نمایندگان زن افغانستان از طریق «تریتا پارسی»، شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار که پیشتر رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) بوده و از سال ۲۰۱۸ بنیانگذار و نایب رئیس اجرایی اندیشکده «کوئنسی برای کشورداری مسئولانه» است، توانستند با یک دیپلمات ایرانی که نامی از او برده نشده تماس گرفته و پس از چند روز موفق به دریافت ویزای ایران و عبور از مرز هرات و سفر به مشهد بشوند.

از زمان قدرت گرفتن طالبان در افغانستان، زنان شاغل بسیاری اعم از زنان ورزشکار، فیلمساز، خواننده و حتی زنان سیاستمدار ناگزیر از کشور گریخته‌اند.