وزیر امور خارجه گفت: دولت سیزدهم به رغم آنکه در ابتدای کار در حال مشورت‌های داخلی در مورد نحوه ادامه مذاکرات وین است، به مذاکراتی که دارای نتایج ملموس بوده و حقوق و منافع مردم را تامین کند، اقبال خواهد داشت.

به گزارش اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس بعد از ظهر دیروز - دوشنبه - در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه کشورمان، ضمن تبریک انتصاب وی، تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای به ویژه افغانستان را مورد توجه قرار داد.

حسین امیر عبداللهیان هم در این گفت وگوی تلفنی ضمن ابراز تاسف از آثار سیاست‌های نادرست آمریکا و برخی از کشورهای غربی در قبال  افغانستان، تحقق امنیت و ثبات در این کشور را در گرو استقرار دولت فراگیر با مشارکت تمامی اقوام، اقبال به گفت وگو و عدم خشونت، توجه به مردم و نیز مقابله عملی با تروریسم دانست. وزیر امور خارجه با اشاره به میزبانی جمهوری اسلامی ایران از حدود ٤ میلیون اتباع افغانستانی در خلال بیش از  ۴ دهه گذشته، بر ضرورت ایفای مسئولیت مشترک بین‌المللی پایدار در مواجهه با موج‌های جدید پناهجویان و نیز مقابله با عرضه مواد مخدر تاکید کرد.

امیر عبداللهیان همچنین بر آمادگی ایران برای تسهیل کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تاکید کرد.

وی در پاسخ به همتای انگلیسی بر انتظار جمهوری اسلامی ایران در لغو تمامی تحریم‌های غیر قانونی تاکید کرد و گفت: دولت سیزدهم به رغم آنکه در ابتدای کار در حال مشورت های داخلی در مورد نحوه ادامه مذاکرات وین است، تصریح کرده که به مذاکراتی که دارای نتایج ملموس بوده و حقوق و منافع مردم را تامین کند، اقبال خواهد داشت.

امیرعبداللهیان اهمیت اتخاذ گام‌های اعتماد ساز توسط دولت انگلیس برای رفع برخی مشکلات در روابط دوجانبه را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: اقدامات سازنده و عملی انگلیس در این حوزه‌ها مورد استقبال جمهوری اسلامی ایران قرار خواهد گرفت.

تاکید راب بر تعهد عملی به بازپرداخت مطالبات ایران

 وزیر خارجه انگلیس در این ارتباط بر تعهد عملی این کشور در بازپرداخت مطالبات کشورمان تاکید کرد.  دومینیک راب ابراز امیدواری کرد پیرو استقرار دولت جدید در جمهوری اسلامی ایران، روابط و تعاملات دو کشور در عرصه‌های مختلف بر اساس تفاهم و درک متقابل گسترش یابد.

وزرای امور خارجه دو کشور همچنین علاوه بر تبادل نظر در خصوص مهمترین تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای توافق کردند به گفت‌وگوهای خود در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد ادامه دهند.