سخنگوی وزارت امور خارجه اخباری که از پنجشیر می‌رسد را نگران‌کننده خواند و گفت: حملات به اشد به وجه محکوم بوده و شهادت رهبران افغانستان موجب تاسف و تاثر عمیق است.

 به گزارش ایرنا،‌ «سعید خطیب‌زاده» صبح دوشنبه در نشست خبری مجازی افزود: تاریخ افغانستان نشان داده مداخله خارجی چه مستقیم چه غیر مستقیم نتیجه ای جز شکست برای نیروهای متجاوز نداشته است. مردم افغانستان مردم بسیار استقلال طلب و غیوری هستند و قطعاً هر گونه مداخله خارجی محکوم است.

 وی اضافه کرد: موضوع پنجشیر به عنوان سیاست اصولی جمهوری اسلامی باید از طریق گفت و گو و با وساطت و حضور تمامی بزرگان افغانستان حل شود و هیچ طرفی نباید اجازه بدهد این مسیر به برادرکشی ختم شود.

 سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: طالبان باید به حقوق خودش ذیل حقوق بین‌الملل و به تعهدات خودش طبق هر آنچه گفته پایبند باشد. محاصره منطقه پنجشیر، گرسنگی دادن به مردم و قطع آب و برق منطقه آن‌چنان که به ما گزارش داده شده مایه نگرانی هست.

وی با تاکید بر اینکه حقوق بشردوستانه ذیل حقوق بین الملل باید رعایت شود، گفت: جمهوری اسلامی ایران تمام مساعی و همت خود را به کار می‌گیرد به پایان آلام مردم افغانستان و تشکیل دولت فراگیر در افغانستان کمک کند که بازتاب دهنده ترکیب قومیتی و جمعیتی این کشور باشد.

 خطیب زاده خاطرنشان کرد: این خواست و اراده مردم است که نهایتاً باید محقق شود و آینده افغانستان را معلوم کند نه دخالت خارجی و هیچ طرح و توطئه دیگری. قطعاً صلح پایدار از طریق گفت و گوهای اصیل بین افغانی بین همه گروه‌ها می‌گذرد.

طالبان باید ذیل حقوق بین‌الملل به تعهدات خود طبق هر آنچه گفته پایبند باشد. محاصره منطقه پنجشیر، گرسنگی دادن به مردم و قطع آب و برق منطقه آن‌چنان که به ما گزارش داده شده مایه نگرانی است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: تذکر جدی می‌دهم که تمامی خطوط قرمز و تعهدات ذیل حقوق بین الملل رعایت شود جمهوری اسلامی ایران با دقت و از نزدیک تحولات افغانستان را پیگیری می‌کند. ما در سطوح مختلف در تماس هستیم نماینده ویژه ما به طور ساعتی با طرف‌های مختلف در تماس است. دیشب آقای امیرعبداللهیان به عبدالله عبدالله صحبتی داشتند و مذاکرات و گفت ‌و گوها همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

  افغانستان جای متجاوزان نیست

وی با تاکید بر اینکه پنجشیر تنها راه‌حل سیاسی دارد، گفت: محاصره پنجشیر به هیچ وجه من الوجوه از نظر حقوق بین‌الملل و حقوق بشردوستانه قابل پذیرش نیست و گزارش‌هایی که دریافت شده گزارش های بسیار نگران‌کننده است و جمهوری اسلامی ایران همچنان به تلاش خود ادامه می دهد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ما در کنار مردم افغانستان هستیم می‌خواهیم جلو برادرکشی گرفته شود و در همین چهارچوب کار را پیش می‌بریم هرگونه دخالت خارجی را هم نه تنها محکوم می‌کنیم بلکه از تمام توان خود استفاده می‌کنیم.

وی یادآورشد: به دوستان و یا آنهایی که احیاناً اگر گزارش‌ها درست باشد خطای راهبردی می کنند و به نیات دیگری وارد افغانستان می‌شوند، متوجه شان می کنیم که افغانستان جایی نیست که تجاوز خارجی را بپذیرد جغرافیای افغانستان جغرافیای مردمی است که همواره برای استقلال خود و بیرون راندن نیروهای متجاوز جنگیده اند.

خطیب زاده افزود: با کمک گروه‌های افغانستانی کمک خواهیم کرد که صلح پایدار در این کشور ایجاد شود. نوع رفتار ایران و کشورهای بین‌المللی را نسبت به آنها مشخص می‌کنند. هرچقدر آنها مسوولانه رفتار کنند، پاسخ درست‌تری را از سوی نظام بین‌الملل، کشورهای منطقه و ایران دریافت خواهند کرد.

خطیب زاده درباره تعداد شهروندان افغانستانی که به‌شکل غیرقانونی یا قانونی وارد ایران شده‌اند، یادآور شد: قطعا آمار رسمی که وجود دارد و آمار آنهایی که به صورت «بی‌جا» شده یا آنهایی که به صورت غیرقانونی وارد شدند، به صورت تقریبی و تحقیقی وجود دارد.

اخباری که از پنجشیر می‌رسد نگران‌کننده است. حملات به اشد به وجه محکوم بوده و شهادت رهبران افغانستان موجب تاسف و تاثر عمیق است

امیدواریم در روابط ایران و آژانس مداخله نشود

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه ایران و آژانس رابطه فنی و محترمانه دارند، افزود: امیدواریم کسی درباره در این رابطه دخالت نکند. سفر گروسی به تهران را شنیده‌ایم ولی نمی‌دانیم برنامه‌ریزی شده است. بنابراین گفت‌وگوهای فنی و به سوالات پاسخ داده شده و گفت‌وگوها به صوت منظم ادامه دارد.

خطیب زاده درباره پیامدهای تاخیر در گفت‌وگوهای وین برای احیای برجام گفت: اصل گفت‌وگوها انجام می‌شود. ایران هم بارها اعلام کرده مذاکرات برای اطمینان برای اجرای بی کم و کاست تعهدات آمریکا ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ ادامه خواهد داشت. گفت‌وگوها باید تامین‌کننده منافع عالیه مردم و ایران باشد که بارها با نقض مکرر آمریکا و بی‌عملی اروپا این منافع تامین نشده است.

مقام‌های آمریکایی جایگاه خود را بدانند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات رابرت مالی نماینده دولت آمریکا در امور ایران مبنی بر اینکه نمی‌توانیم تا ابد منتظر تهران برای بازگشت به مذاکرات باشیم، بیان کرد: این ایران نبوده که برجام را ترک کرده و قطعنامه ۲۲۳۱ را مکررا نقض کرده است، بلکه این آمریکا بوده که نه تنها برجام را ترک بلکه قطعنامه شورای امنیت را هم را نقض کرد و دیگرانی که به دنبال اجرای آن بودند، تهدید به تنبیه و مجازات کرده است.  

وی درباره ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان نیز عنوان کرد: این موضوعی است که به صورت جدی پیگیری خواهیم کرد و رایزنی‌ها با کشورهای مختلف در این باره، در جریان است. علاوه بر سه میلیون تبعه افغانستانی، تا آنجایی که در توان ایران بوده، انجام داده‌ایم و باز هم در کنار مردم افغانستان خواهیم بود.

دچارآپارتاید واکسن هستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره پروژه سیاسی‌سازی ویروس کرونا خاطرنشان کرد: آمریکا و کشورهای غربی سیاسی کردن کرونا را کلید زدند و با شدت جلو می‌برند، جای تأسف دارد. الان باید کشورهای تولیدکننده واکسن دسترسی منصفانه بدهند و این امر محقق نشده است. متأسفانه دچار آپارتاید واکسن هستیم. آمریکا و اروپا باید به مسئولیت قطعی خود عمل کنند. همه در این میانه به هم کمک کنند بشر از این بیماری و فراگیری به سلامت عبور کند.