متیو پتی در Responsible Statecraft وابسته به اندیشکده «کوئینسی» نوشت: برخی از دموکرات‌های سنا نگرانند که اصلاحیه‌ای که بی سر و صدا به لایحه مربوط به چین اضافه شده یک «قرص سمی» پنهان علیه دیپلماسی با ایران باشد.

به گزارش «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: کمی قبل از اینکه لایحه «قانون رقابت استراتژیک» توسط کمیته روابط خارجی سنا دچار تغییر شود، باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا و جیم ریش اصلاحیه‌ای را به این قانون الصاق کردند که شرایط گزارش‌دهی موافقت‌نامه‌های بیالمللی به کنگره را بسیار بسط و گسترش می‌دهد.

براساس این اصلاحیه، وزارت امور خارجه موظف است ظرف پنج روز پس از تأیید مذاکره یا انعقاد یک توافقنامه بین‌المللی یا سند غیرالزام‌آور با تأثیرات مهم در سیاست خارجی آمریکا، به کنگره گزارشی مفصل ارائه دهد.

در حالی که این اصلاحیه توسط برخی از کارشناسان حقوقی مورد حمایت قرار گرفت، دو دستیار کنگره و یک فعال که خواست نامش فاش نشود، ابراز نگرانی کردند که این قانون می‌تواند بر مذاکرات در حال انجام در وین تأثیر بگذارد، جایی که دولت بایدن در حال مذاکره با پنج قدرت جهانی دیگر برای بارگرداندن ایران به برجام است. یکی از دستیاران کنگره گفت: از نظر ما، لحن این اصلاحیه نگران کننده بود زیرا می توان آن را به عنوان نیاز به اطلاع کنگره برای هرگونه مذاکره در مورد توافق نامه بین المللی و نه فقط توافق با ایران تفسیر کرد. این می تواند به طور بالقوه تلاش هایی را که دیپلمات ها تمام وقت انجام می دهند تا بی سر و صدا مسائل را حل کنند از بین ببرد. این شخص به صراحت هرچه تمام اظهار داشت که این اصلاحیه ‌می‌تواند به مخالفان مذاکرات وین در کنگره فرصتی برای کارشکنی در راستای عدم موفقیت آن دهد.