سخنگوی هیأت رئیسه مجلس، وزارت خارجه را مقصر دیدار نکردن محمدباقر قالیباف با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه معرفی کرد و گفت: وزارت خارجه نتوانست هماهنگی مناسب برای رساندن نامه رهبر به پوتین را به عمل بیاورد و به همین دلیل، نامه تحویل رئیس مجلس دومای روسیه شد.

به گزارش مهر محمدحسین فرهنگی در نشست خبری دیروز خود در این خصوص اظهار کرد: شبهات و ابهاماتی درباره سفر رئیس مجلس به روسیه مطرح بود، در حالی‌ که دعوت این سفر از همان روزهای آغازین مجلس یازدهم به عمل آمده بود و زمانبندی آن هم دقیقاً همان زمانی بود که این سفر انجام شد.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس با بیان اینکه طرح شفافیت آرای نمایندگان فقط سه رأی برای تصویب کم آورد، تصریح کرد: این طرح مجدداً در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت و رأی قاطع را هم خواهد آورد

وی افزود: آنچه در این باره جدید بود و قبلاً پیش‌بینی نشده بود، رساندن نامه مقام معظم رهبری بود که در شرایط خاصی ارسال شد اما وزارت خارجه هماهنگی‌های لازم را به عمل نیاورد.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سفر رئیس مجلس به روسیه بر اساس همان پروتکل دیپلماتیک که از قبل بود، انجام شد؛ اتفاق جدیدی رخ نداد و همه حواشی که در فضای مجازی و برخی از رسانه‌ها مطرح شد، نادرست بود.

وی ادامه داد: این سفر دستاوردهای بسیار خوبی داشت و حتی مقرر شد که بخشی از برنامه‌ها هم بعد از سفر در ایران ادامه پیدا کند و ملاقات‌هایی هم در ایران انجام شود.

وی یادآور شد: رئیس مجلس شورای اسلامی در روسیه ۹ نشست داشت که عمده این نشست‌ها با طرف‌های روسی بود. همچنین چند جلسه هم با سرمایه‌گذاران روسی که می‌توانند در ایران فعالیت‌هایی داشته باشند، انجام شد.

در فضای برجام بسیاری از قرارها با شرق کمرنگ شد

فرهنگی تأکید کرد: این رویکرد کاملاً درست است که ما باید صرف نگاه به غرب را اصلاح کنیم و هر نگاهی که به غرب داشته باشیم، باید نگاه به شرق هم مورد توجه قرار گیرد. وی توضیح داد: برخی از اشتباهات اقتصادی و دیپلماتیک در گذشته اتفاق افتاد که ما نباید دیگر آن را تکرار کنیم و در فضای برجام به یکباره متوجه شدیم که بسیاری از قرارهایی که با شرق داشتیم، کم‌رنگ شد و آنان دلخور شدند و این موضوع آثاری برای ما از نظر اقتصادی داشت.

فرهنگی تصریح کرد: تأکید ما بر آن است که این بار تحت هیچ شرایطی این اتفاق نمی‌افتد و ما به طرف‌های خودمان در شرق اعلام می‌کنیم هر تصمیمی که می‌گیریم، تداوم خواهیم داد. بر این اساس رسانه‌ها نباید خارج از واقعیات اظهارنظر کنند.

احتمال اعلام وصول لایحه بودجه جدید در روز سه‌شنبه

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا قرار است دولت لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را اصلاح و به مجلس ارائه کند، گفت: گویا قرار است فردا در دولت بحث درباره بودجه را نهایی کنند و در صورتی که این اتفاق رخ دهد، قاعدتاً لایحه بودجه جدید در اولین جلسه رسمی مجلس یعنی روز سه‌شنبه هفته جاری اعلام وصول می‌شود.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از اینکه این لایحه اعلام وصول شود، ابهاماتی در مورد نحوه رسیدگی به بودجه وجود دارد. یکی از مسائل در این باره آن است که آیا باید مانند یک لایحه جدید مورد بررسی قرار گیرد و کمیسیون‌ها، پیشنهادات خود را ارائه کنند که در این صورت یک فرآیند ۴۵ روزه طول می‌کشد.

فرهنگی تصریح کرد: با توجه به اینکه این موضوع قبلاً بررسی شده و احتمال می‌دهیم که دولت تغییرات اساسی در بودجه را انجام دهد، بر این اساس تا این حد یعنی فرآیند ۴۵ روزه بررسی بودجه دیگر امکانپذیر نخواهد بود و لذا باید این ابهام را برطرف کرد.

وی گفت: برخی از نمایندگان طرحی را تهیه کردند مبنی بر اینکه بودجه اصلاحی دولت ابتدا در مجلس بررسی شود و اگر کلیات آن تأیید شد، به کمیسیون ارجاع شود و سپس بعد از گذشت مدت محدودی در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

فرهنگی گفت: وزارت خارجه نتوانست هماهنگی مناسب برای رساندن نامه رهبر به پوتین را به عمل بیاورد و به همین دلیل، نامه تحویل رئیس مجلس دومای روسیه شد

اگر کلیات بودجه دوباره رد شود ...

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در صورت تصویب کلیات بودجه اصلاحی دولت در صحن علنی مجلس، ما جزئیات بودجه را بررسی خواهیم کرد و در غیر این صورت چاره‌ای جز تصویب چند دوازدهم نخواهیم داشت که یا دولت باید آن را ارائه کند و یا آنکه مجلس طرح بودجه سه دوازدهم را تهیه کند.

فرهنگی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دولت اصلاحات مدنظر مجلس را در بودجه اصلاحی خود اعمال کرده است یا خیر، بیان کرد: ما از جزئیات آنچه در سازمان برنامه و بودجه در این باره اتفاق افتاده است، اطلاعی نداریم و گویا قرار است فردا در جلسه هیأت دولت مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

وی در واکنش به سوالی در خصوص اینکه آیا مجلس در صورت ارائه بودجه اصلاحی دولت، می‌تواند بررسی آن را تا پیش از پایان سال به اتمام برساند، گفت: ممکن است نظر هیأت رئیسه مجلس آن باشد که اعضای کمیسیون تلفیق همان اعضای قبلی باشد و تغییری نکند که آنان دیدگاه خود را در گزارش قبلی بودجه ارائه کردند و ممکن است مجدداً مواردی را مطرح کنند.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: در هر حال ما ناگزیریم بخشی از رسیدگی‌ها به بودجه را در کمیسیون تلفیق داشته باشیم و در صورتی که کلیات بودجه در صحن علنی تصویب شود، قطعاً جزئیات آن را بررسی کرده و به اتمام خواهیم رساند اما اگر کلیات بودجه این بار هم در مجلس تصویب نشود، چاره‌ای جز تصویب بودجه چند دوازدهم وجود ندارد.

طرح شفافیت آرا، رأی قاطع را خواهد آورد

فرهنگی درباره آخرین وضعیت بررسی طرح شفافیت آرای نمایندگان، تأکید کرد: در ماده ۱۳۰ آئین نامه داخلی مجلس پیش‌بینی شده است که اگر ۵۰ نفر از نمایندگان درخواست کنند، طرحی که کلیات آن در مجلس تصویب نشده است، مجدداً بررسی شود؛ این موضوع در صورت موافقت در صحن علنی مجلس، در دستور کار قرار می‌گیرد که در غیر این صورت تا ۶ ماه نمی‌توان مجدداً آن موضوع را در صحن علنی مطرح کند.

وی گفت: جمعی از همکاران تقاضا کردند که طرح شفافیت آرای نمایندگان مجدداً در صحن علنی مجلس مورد رسیدگی قرار گیرد و قرار است در هفته جاری در این باره تصمیم‌گیری شود و رأی اکثریت حاضر در جلسه علنی در این باره کافی است و نیاز به دو سوم آراء ندارد.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح شفافیت آرای نمایندگان فقط سه رأی برای تصویب کم آورد، تصریح کرد: این طرح مجدداً در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت و قطعاً مجلس آن را تصویب می‌کند و به نتیجه می‌رسد و رأی قاطع را هم خواهد آورد.