لارا روزن خبرنگار برجسته آمریکایی در خبرنامه شخصی خود به نام «دیپلماتیک» نوشت: دولت بایدن در حال رایزنی با متحدان خود و اعضای کنگره بر سر ایران است. آنها در حال حاضر در حال بررسی طرح «توقف در برابر توقف» به عنوان گامی موقت پیش از مذاکره برای بازگشت به برجام و سپس تلاش برای گفتگو برای مذاکره در راستایی دستیابی به توافقی طولانی‌تر و جامع‌تر هستند.

به گزارش «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: یکی از مقامات سابق دولت اوباما که با روند رایزنی‌های فعلی برای بازگشت به برجام آشنا است، گفت: آنها هنوز در حال بررسی پیرامون گزینه‌ها و اینکه چقدر سریع می‌توانند همه کارها را انجام دهند، هستند.

این مقام سابق با اشاره به مخفف نام رسمی توافق هسته‌ای 2015 ایران یعنی برجام، ادامه داد: من هنوز فکر می‌کنم که هدف اصلی بازگشت به برجام است. پرسش اینجاست که آیا قدمی در این راه برداشته شده است؟ وی همچنین اضافه کرد که دولت بایدن انعطاف‌پذیر است و هنوز خودش را درگیر رویکرد خاصی در قبال ایران نکرده است.

استدلال پشت طرح «توقف در برابر توقف» این است که می‌توان تا زمان بحث و مذاکره برای رسیدن به یک زمان‌بندی برای بازگشت هر دو طرف به تعهدات، زمان خرید. یکی دیگر از افراد آشنا به روند مذاکرات با ایران معتقد است که هدف دولت بایدن هنوز هم بازگشت و انطباق کامل به برجام است و تا زمانی که محدودیتهای گنجانده شده در برجام دوباره احیا شود، دنبال این نیستند که برجام دو را کلید بزنند. در همین حال، به دلیل شرایط دشوار کنونی، آنها دنبال یک نوع توقف در تحریم‌ها و کاهش آنها در صورت توقف برخی از جنبه‌های مسئله‌دار برنامه هسته‌ای ایران  هستند. سپس در نتیجه فرصت و زمانی که به وجود می‌آید، دو طرف می‌توانند درمورد گام‌هایی برای تنظیم و هماهنگی بازگشت به برجام  گفتگو کنند.