سخنگوی وزارت امور خارجه با محکوم کردن اتهامات تکراری و بی اساس وارده در بیانیه پایانی نشست سران شورای همکاری خلیج فارس، بیانیه این شورا درمورد کاهش تعهدات برجامی ایران را مردود دانست و گفت: ایران هیچگونه مداخله ای را در برنامه هسته ای، موشکی و امور مرتبط با سیاست های نظامی و دفاع بازدارنده خود را بر نمی تابد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه؛ سعید خطیب زاده افزود: در حالی که تصور می رفت با توجه به مصالحه کشورهای خلیج فارس با یکدیگر، کشورهای منطقه در دیدگاهها و رویکردهای خود در قبال مسایل منطقه که طی دهه‌های متمادی جز دشمنی و خصومت نتیجه ای در برنداشته است تجدید نظر کنند و خطاب جدیدی را بر گزینند، اما برخی اعضای شورا به پیمودن مسیر اشتباه و تمسک به پروژه قدیمی ایران‌هراسی اصرار می ورزند.

سخنگوی وزارت امور خارجه سیاست منطقه ای رژیم سعودی و رویکردهای مخرب اش در قبال جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها را موجب از دست رفتن بخش عمده ای از ثروت کشورهای همسایه و تبدیل منطقه به انبار تسلیحات شرکت های غربی دانست که زمینه مداخله بیشتر بیگانگان در این منطقه حساس را فراهم کرده و رژیم عربستان با گروگان گرفتن شورا و اجلاس های آن و تحمیل دیدگاه‌های ویرانگر خود، نفرت و خشونت را در منطقه ترویج می‌کند.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در ادامه افزود: رژیم سعودی و کشورهایی که مداخله جویی‌های غیر مسئولانه آنان در دیگر کشورها موجب کشتار شهروندان بیگناه به خصوص در یمن مقاوم و گسترش ناامنی و تروریسم در منطقه شده است، تلاش دارند با فرافکنی، بر جنایت های ضد حقوق بشری خود سرپوش نهاده و از مجازات های بین المللی بگریزند.

خطیب زاده ابراز امیدواری کرد کشورهای شورا به جای صدور بیانیه‌های منسوخ شده که نتیجه ای جز استمرار روند مخرب کنونی ندارد، به واقعیات منطقه توجه کرده و رویکردهای خود را به جای تشکیل محور و ائتلاف سازی، به سمت و سوی گفتگو و همکاری منطقه ای سوق دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید مجدد بر مواضع کشورمان ، جزایر سه گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را جزء لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران هرگونه ادعایی بر این جزایر را دخالت در امور داخلی و قلمرو سرزمینی خود دانسته و آن را به شدت محکوم می‌کند.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در پایان تاکید کرد : جمهوری اسلامی ایران بر اساس دیدگاه راهبردی و سیاست های اصولی خود همواره راهکار حل مشکلات منطقه را بر مبنای تعامل و همکاری دانسته و از ابتکارات ایجابی در زمینه توسعه مناسبات، مبتنی بر اصول و قواعد بین الملل استقبال می نماید.