معاون وزیر امور خارجه سه شنبه‌شب پس از ورود به باکو، بخش‌هایی از طرح ابتکاری جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادن به مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان را اعلام کرد.

سیدعباس عراقچی به عنوان فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران و به منظور پیشبرد ابتکار ایران برای حل مناقشه قره‌باغ و درگیری‌های به وقوع پیوسته بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان در رأس هیاتی و در قالب یک سفر منطقه‌ای به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات جمهوری آذربایجان،‌ وارد باکو شد.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای محورهای دیدار و گفت‌وگوی سید عباس عراقچی با وزیر امور خارجه آذربایجان را تشریح کرد. بر اساس این بیانیه جیحون بایراموف و عباس عراقچی در این دیدار بر گسترش همکاری خوب موجود میان آذربایجان و ایران تاکید کرده و درباره توسعه بیشتر این روابط در آینده ابراز اطمینان کردند.

در این بیانیه آمده است: جیحون بایراموف درباره افزایش تنش‌ها در این منطقه، تحرکات نظامی حکومت ارمنستان، اظهارات و اقدامات غیرمسئولانه نخست وزیر ارمنستان با هدف افزایش تنش در منطقه و کارشکنی در مذاکرات انجام شده برای حل و فصل درگیری به نماینده ویژه رئیس جمهور ایران توضیحاتی داد. او همچنین تاکید کرد که نیروهای مسلح آذربایجان اقداماتی تقابلی را در چارچوب حق دفاع برای حفاظت از جمعیت غیرنظامی آذربایجان انجام داده است.

وزارت خارجه آذربایجان اعلام کرد: بایراموف به طور ویژه بر تخطی‌های فاحش از قوانین بین‌المللی حقوق بشر توسط ارمنستان و هدف قرار دادن عمدی جمعیت غیرنظامی آذربایجان تاکید کرد. او تاکید کرد که غیرنظامیان بی‌گناه ازجمله کودکان و زنان شهرهای دور از محل درگیری مانند گنجه، مینگه چویر، باردا و دیگر شهرها توسط نیروهای مسلح ارمنستان مورد حمله قرار گرفته‌اند.

وزیر امور خارجه آذربایجان تاکید کرد: همان گونه که چندین بار توسط رئیس جمهور آذربایجان اظهار شده است، هدف نهایی باکو خروج نیروهای مسلح خارجی از خاک یک پارچه و مستقل آذربایجان و احیای تمامیت ارضی آذربایجان در مرزهای به رسمیت شناخته شده آن در سطح بین‌المللی است.

بنابر بیانیه وزارت خارجه آذربایجان، عراقچی هم موضع رسمی ایران را درباره حل و فصل صلح آمیز درگیری بر اساس هنجارها و اصول قوانین بین‌المللی و در چارچوب تمامیت ارضی آذربایجان تکرار کرد.