در اعتراض به اصرار مقامات فرانسوی به حمایت از انتشار کاریکاتورهای اهانت‌آمیز نسبت به ساحت پیامبر اکرم (ص)، فلوران ایدالو، کاردار موقت سفارت فرانسه در تهران در غیاب سفیر این کشور به وزارت امور خارجه احضار شد.

در جریان این دیدار معاون مدیر کل اروپای وزارت امور خارجه کشورمان، ضمن محکوم کردن اقدامات غیر قابل قبول مقامات فرانسوی که موجب جریحه‌دار شدن احساسات میلیون‌ها مسلمان در اروپا و جهان شده است، تاکید کرد: هر گونه اهانت و بی‌احترامی به پیامبر اسلام (ص)، ارزش‌های ناب اسلام از سوی هر فرد و در هر مقامی به شدت محکوم و مردود است.

وی همچنین تاکید کرد: واکنش نابخردانه مقامات فرانسوی به اقدام افراط گرایانی که به نام اسلام دست به خشونت می‌زنند، تنها زمینه را برای رشد گرایشات انحرافی و فاقد سنخیت با این دین الهی که همواره نویدبخش تسامح، عقل گرایی، صلح و عدالت طلبی است را فراهم می‌کند.

 آیدالو کاردار موقت سفارت فرانسه، قول داد اعتراض جمهوری اسلامی ایران به اقدامات دولت فرانسه در این خصوص را در اسرع وقت به مقامات ذی‌ربط کشورش منعکس کند.

درخواست یک مرجع تقلید برای تحریم کالاهای فرانسوی

در همین رابطه، آیت‌الله نوری همدانی از مراجع عظام تقلید پیامی صادر و در آن تاکید کرد: این روزها شاهد بدترین نوع کینه‌توزی دشمنان نسبت به جامعه اسلامی و پیامبراکرم و قرآن کریم هستیم.

این مرجع تقلید افزود: از دولت و رئیس جمهور فرانسه می‌خواهیم دست از این رفتار وقیحانه بردارند. مسلمانان در هرکجای جهان نیز با وحدت و همبستگی خود، این جنایت را محکوم کنند و این اهانت‌کنندگان را مورد تحریم قرار دهند.

وی همچنین از مجامع بین‌المللی، خصوصاً کشورهای اسلامی خواست واکنش سریع نسبت به این موضوع داشته باشند.

خانه احزاب ایران نیز اعلام کرد: «به نمایندگی از احزاب، گروها، جمعیت‌ها و سازمان‌های سیاسی کشور ضمن اعلام انزجار از رئیس جمهور نادان فرانسه و روسای جمهور کشورهای اروپایی که از این اقدام ضد اخلاقی و ضد بشری حمایت کرده‌اند، از وزارت امور خارجه و نهادها و سازمان‌های بین‌المللی اسلامی و آزادیخواه جهانی و اندیشمندان و آزادگان در سراسر عالم می‌خواهد که ضمن محکوم کردن چنین رفتارهایی، برخورد و اقدامی عملی برعلیه عاملان آن انجام دهند و با ایحاد کمپین تحریم کالاهای ساخت فرانسه اولین اخطار را به دولت و مسئولان این کشور اعلام نمایند.»