رئیس‌جمهور گفت: متاسفانه برخی از حاکمان کشورهای منطقه که مردم آنها مسلمان، متدین و طرفدار اسلام هستند، دین و دِین را نمی‌فهمند، نه احکام دین را می‌فهمند و اجرا می‌کنند و نه نسبت به دین خود نسب به ملت فلسطین و برادران خود و همزبانی‌ها که ادعای عربیت می‌کنند، پایبندند، عربیت کجا رفت؟  

به گزارش ایرنا، حسن روحانی دیروز در جلسه هیات دولت، افزود: این کشورها چطور به سمت اسرائیل دست دراز کردند و بعد هم می‌خواهند در این منطقه به آن پایگاه بدهند، همه عواقب وخیم در این زمینه به عهده کشورهایی است که برخلاف مقررات و امنیت منطقه، این صلح‌نامه‌ها را امضا می‌کنند.

روحانی بیان داشت: آمریکایی‌ها حرف زیاد می‌زنند این آقایی که امروز رئیس‌جمهوری آمریکا است، دو روز گذشته، اعلام کرد که رشد اقتصادی ایران در طول این چند ماه اخیر منفی ۲۵ است، البته ممکن است با رشدهای خودشان کمی شباهت داشته باشد.

رئیس‌جمهوری گفت: رشد غربی‌ها الان منفی ۱۰ و ۱۲ تا ۲۲ درصد و در مواردی بالاتر هم دارند. در کرونا یک فشار فوق‌العاده‌ای به کشورهای غربی وارد شد و یکی از کشورهای مهم اروپایی روز گذشته اعلام کرده که رشد اقتصادیشان منفی ۹ است.

روحانی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب که سال ۹۹ را سال «جهش تولید» اعلام کردند، گفت: حرکت بسیار خوبی در زمینه زیرساختی، گاز، نفت، پتروشیمی، فولاد، آب، برق، گاز حرکت بسیار خوبی توسط دولت صورت گرفته و هر هفته افتتاحیه‌های بزرگی صورت می گیرد.

تامین آب پایدار روستایی برای ۸ میلیون روستایی

روحانی با بیان اینکه فردا - پنجشنبه -  افتتاحیه‌ها بزرگی در بخش خدمات عمومی،  بهداشت و درمان و بیمارستان‌ها در کشور انجام می شود، تاکید کرد: در زمینه تولید، شرایط کشور خوب است و در زمینه صادرات دولت در ماه‌های اول کرونا یعنی اسفند ۹۸ تا اردیبهشت دچار مشکل بودیم، ولی از خردادماه  گشایش صورت گرفت و امروز وضعیت صادرات غیرنفتی کشور خوب است و شرایط تولید نیز در تیر و مرداد شرایط بسیار خوبی در صنعت و کشاورزی وجود داشت.

رئیس‌دولت تدبیر و امید ادامه داد: کشاورزان، کارگران، مهندسان و وزارتخانه‌ها کارهای لازم را انجام می‌دهند و گزارش وزیر نیرو نیز درباره شرایط روستاها بسیار خوشحال کننده بود، زیرا امروز برای ۸ میلیون روستایی آب سالم پایدار را تامین کردیم.

وی با بیان اینکه در کل تاریخ قبل و بعد از انقلاب آب سالم بهداشتی پایدار کمتر از یک میلیون نفر روستایی بوده و اما امروز این میزان به ۸ میلیون رسیده است که به میزان ۸ برابر شدن کل تاریخ شده است. که کار بزرگی است در سدسازی و تصفیه آب و پتروشیمی، گاز، نفت؛ راه  و راه آهن و مسکن و بهداشت و درمان کارهای خوبی انجام شده است.

اعطای ۷۰۰هزار بسته اینترنتی رایگان به معلمان

روحانی به اشاره به دستاوردهای حوزه ارتباطات گفت: در دوران کرونا در فضای مجازی شاهد اتفاقات خوبی بودیم، آموزش به خوبی انجام شد، دولت اینترنت را برای دانش آموزان رایگان کرد و ۷۰۰هزار بسته اینترنتی رایگان در اختیار معلمان قرار داد، برای دانشگاه‌ها این قدم را بر می‌داریم و اعلام می‌کنیم.

در شرایط جنگ هستیم نه تحریم

روحانی گفت: محصولات داخلی از روزی که تولید می‌شوند تا مصرف نهایی باید کنترل شوند، محصولات داخلی در انبار یا کارخانه است باید میزان آن مشخص باشد و باید بدانیم اگر در حال حمل هستند باید بدانیم، محصولات در انبار در مغازه باید بدانیم باید یک پایش و نظارت مستمر بر واردات، تولید و صادرات داشته باشیم، باید فعالیت یک وزارتخانه از صبح تا شب پایش کامل این مسیر باشد تا مردم دچار مشکل نشوند.

رئیس‌جمهوری تصریح: در زمینه تامین موادغذایی مورد نیاز از نظر اصل مواد در بازار وجود دارد، اما از نظر قیمت، این قیمت‌ها ناعادلانه و غیرمنصفنه و نادرست است. چرا مردم در فشار قرار می‌گیرند باید پایش و نظرات کنیم و باید تعزیرات حکومتی با همه نتوان دربازار حضور داشته باشد قوه قضاییه که اعلام آمادگی کرده است همه باید کمک و یاری کنیم.

روحانی افزود: وزیر معرفی کرده ایم حق مجلس است و ایراد حقوقی و قانونی  نمی‌توانیم بگیریم، اما وزیر رای کافی را نمی‌آورد و دوباره معطل می‌شویم تا وزیر بعدی را تعیین کنیم. البته فردی شاید بگوید که حق مجلس است تا وزیر پیشنهادی را رد کند و من هم قبول دارم، اما شرایط کنونی شرایط خاصی است.

رئیس‌جمهوری گفت: ما اکنون در شرایط جنگ هستیم برخی می‌گویند ما در شرایط تحریم هستیم این حرف دقیق نیست ما در شرایط تحریم نیستیم، تحریم بودیم قبلا و در دولت قبلی در تحریم بودیم اما درجنگ افتصادی هستیم نه در تحریم.

وی افزود: در تحریم ظالمانه، غیرانسانی و تروریسم اقتصادی با همه توان در حال جنگیدن هستیم و قدم به قدم کشتی‌ها و صادرات و واردات ما را دنبال می‌کنند.

نباید اجازه دهیم مردم در رنج و فشار قرار گیرند

روحانی تاکید کرد: در این شرایط که دشمن بر ضد ما توطئه می‌کند باید همه توان خود را بکار ببریم و مطمئنم همه وزیران، مسئولان تعزیرات حکومتی، قوه قضاییه همه در تلاش هستند، اما این تلاش‌ها را باید مضاعف کنیم و نباید اجازه دهیم مردم در رنج و فشار قرار بگیرند.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: نسبت به نیازمندی‌ها و بدهکارهایی که در بنیاد شهید داشتیم در چندماه هفت هزار و ۱۲۱ میلیارد تومان به خانواده‌ها به عنوان پاداش بازنشستگی، معوقات حقوق جانبازان، مطالبات درمان، مطالبات دانشگاه پرداخت کردیم.