وزیر امور خارجه سوئیس با بیان اینکه ایران و سوئیس احترام متقابل را در یکصد سال گذشته ارتقا داده‌اند، گفت: در ۴۰ سال، ما خدمات کنسولی را حفظ و پیام‌ها را به سرعت و به طور قابل اعتماد منتقل کرده‌ایم. مایلم سپاس صمیمانه خود را به خاطر اعتمادتان به سوئیس ابراز نمایم.

«ایگناتسیو کاسیس» در مراسم یکصدمین سالگرد حضور دیپلماتیک سوئیس در ایران خاطرنشان کرد: باعث خوشنودی من است که یکصدمین سالگرد حضور دیپلماتیک سوئیس در ایران را همراه شما بزرگ می‌دارم، در حالی‌که گرداگردمان عکس‌هایی به تاریخ دوستی میان دو کشور گواهی می‌دهند.

وی در این مراسم که در باغ موزه نگارستان برگزار شد، با بیان اینکه این تصاویر فقط آثاری هنری یا تاریخچه‌ای از زمان یا مکانی ویژه نیستند، گفت: دوستی میان ایران و سوئیس گنجینه‌ای از تصاویری دلکش طی یکصد سال پدید آورده‌ و بزرگداشتِ دوستی ما در حلقۀ گنجینه‌های فرهنگی در موزه نگارستان نه تنها بر ارزش والای این شراکت دیرین، بلکه بر عشق مشترک ما به هنر نیز تاکید دارد.

 روایتی از یک رابطه تاریخی

وزیر خارجه سوئیس گفت: روابط دوستانه بین سوئیس و ایران به سال ۱۸۷۳ باز می‌گردد، زمانی که دو کشور با هم پیمان دوستی و بازرگانی به امضا رساندند. سوئیس یکی از نخستین کشورهای اروپایی بود که روابط تجاری خود را با ایران آغاز کرد؛ در حالی که مردم و دولت‌های دو کشور از پیش‌تر ارج بسیاری برای یکدیگر قائل بودند.

کاسیس با بیان اینکه چند دهه طول کشید تا روابط دیپلماتیک رسمی بین دو کشور برقرار شود، افزود: ایران در سال ۱۹۱۹ با گسیل داشتن فرستادۀ دیپلماتیک به سوئیس نخستین گام را برداشت. چند ماه بعد، سوئیس، در پاسخ به دست دوستی ایران، در ۲۸ ژوئن ۱۹۲۰ کنسولگری خود در تهران را گشود.

وی با یادکردی از هاینریش هیلدِبراند، نخستین نماینده دیپلماتیک سوئیس در ایران گفت: هیلدِبراند، مدیر شرکت تجاری سوئیس برای ایران،  فردی بسیار آشنا با کشور و راه و رسم بازرگانی و تحولات آن به شمار می‌آمد. وی چند سال در کشور زندگی و کار کرده، با اقلیم آن سازگار شده و به زبان و فرهنگ‌اش آگاه بود. کوتاه سخن: او ایران و مردم آن را می‌شناخت.

 این دیپلمات عالیرتبه سوئیسی گفت: برای یک دیپلمات مهمّ است که با کشور محل خدمت خود ارتباط برقرار کند و به تاریخ، فرهنگ و فراتر از همه، مردم آن علاقمند باشد. دیپلماسی یعنی نشان دادن توجه به آن کسی که سوی دیگر میز نشسته ‌است.

 دیپلمات‌ها پل‌هایی برای اعتماد و مفاهمه می‌سازند

وزیر خارجه سوئیس با بیان اینکه همانند هنر، دیپلماسی هم هماهنگی می‌طلبد، افزود: دیپلمات‌ها از این هماهنگی بهره برده و پل‌هایی برای اعتماد و مفاهمه می‌سازند؛ خاصیتی که طی یکصد سال گذشته در روابط دیپلماتیک بین ایران و سوئیس مدام تکرار ‌شده‌است.

کاسیس تصریح کرد: هدف ما همیشه این بوده که منافع هر دو طرف را تقویت کنیم. ایران و سوئیس با هم تفاوت دارند و این خوب است. دیپلماسی در جست‌وجوی یکنواختی و همسانی نیست، بلکه به تفاوت‌ها علاقه دارد و مشتاق است تا آنها را در بربگیرد. دیپلماسی به دو کشور ما اجازه داده تا نزدیک تر شویم و طی صد سال گذشته، همراه هم پیشرفت کنیم. می‌توانم نمونه‌های بسیاری از موضوعات پرشماری که همراه هم به آنها پرداخته‌ایم را، ذکر کنم.

وی با بیان اینکه سوئیس و ایران ده‌ها سال است که پیوندهای آموزشی و تحصیلی خود را حفظ کرده‌اند، گفت: تبادل دانش نقشی مهم در روابط بین دو کشور ما ایفا می‌کند. دانشجویان ایرانی بسیاری که برای تحصیل به سوئیس سفر می‌کنند و دانشجوهای سوئیسی که به ایران می‌آیند گواه این واقعیت هستند.

این دیپلمات سوئیسی خاطرنشان کرد: نمونه دیگری از این انتقال دانش، همکاری بین سازمان زمین‌شناسی کشور و اداره فدرال توپوگرافی سوئیس است. دانشمندان سوئیسی همراه همکاران ایرانی‌شان به مطالعه و نقشه‌برداری از سوات‌های ایران پرداخته و آموزش‌هایی در زمینه نقشه‌نگاری برای زمین‌شناسان ایرانی برگزار کردند.

کاسیس تصریح کرد: مکانی که ما در آن گرد هم آمده‌ایم همچنین نمادی برای هنر است: طی سالیان بسیار، باغ نگارستان مأوا و جایگاه مدرسه هنری کمال‌الملک بود. نقاشی‌های او را می‌توان در بخش ویژه‌ای از باغ موزه نگارستان دید و ستایش کرد.

وی با بیان اینکه ایران و سوئیس تبادلات فرهنگی نزدیکی با هم دارند، گفت: برای مثال، پرشیا (ایران) طی دهه‌ها منبع الهام‌بخش بی‌رقیبی در صحنه هنر سوئیـس به شمار می‌آمد. به عنوان نمونه، آنه ماری شوارتزنباخ به ایران سفر کرد تا در زمینه کاوش‌های علمی کار کند: او از مناظر مسحور کننده و زیبای ایران عکس گرفت و رُخ‌نگاشت‌هایی برداشت که از زمانی دیگر حکایت می‌کنند. برخی از عکس‌های او در این موزه به نمایش درآمده‌اند.

وزیر خارجه سوئیس، گئورگ گستر را دیگر عکاس سوئیسی عنوان کرد که در ایران به کار پرداخت و افزود: در دهه ۱۹۷۰، این پیشرویِ عکاسیِ هوایی، با انجام بیش از ۱۰۰ پرواز به ثبت چشم اندازهای ایران همت گماشت. این آثار را نیز می‌توان در همین موزه دید و ستایش کرد.

ریشه‌های مشترک هنری که کمتر کسی از آن باخبر است

وزیر خارجه سوییس در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: هنرمندان ایرانی و سوئیسی نه تنها با زبان بصری که با زبان صدا نیز با هم ارتباط برقرار کرده‌اند.  ساز ایرانی سنتور و سنتور مضرابی سوئیسی از ادوات موسیقی بسیار مرتبط هستند. منشاء سنتور سوئیسی به سنتور ایران باستان نسبت داده می‌شود. سنتور مضرابی در موسیقی فولکلوریک سنتی سوئیس جایگاهی رفیع دارد؛ با این‌همه، افراد کم‌شماری از ریشه‌های آن با خبر هستند.

وی با بیان اینکه هماهنگی تنها هدف تبادلات و تعاملاتِ موسیقی‌دانان نیست، گفت: همزیستی مسالمت‌آمیز از اهداف روابط بین دولت‌هاست. هدف، ایجاد یکسانی و یک‌نواختی نیست، بلکه احترام به تفاوت‌ها و فردیت یکدیگر، متبلور در روحی از دوستی‌ست.

 کاسیس یادآورشد: ایران و سوئیس احترام متقابل را طی یکصد سال پرورش داده‌اند. مساعی جمیلۀ فراهم آمده از سوی سوئیس، که نیازمند اعتماد بسیار از سوی همه طرف‌هاست، نقشی مهم و کلیدی در تبادلات ما دارد.

 به خاطر اعتمادتان به سوئیس صمیمانه سپاسگزارم

 وزیر خارجه سوییس افزود: ایران به سوئیس اعتماد می‌کند تا از منافع این کشور در مصر، عربستان سعودی و کانادا حفاظت کند و به سوئیس اجازه می‌دهد حافظ منافع ایالات متحده و عربستان سعودی باشد. طی ۴۰ سال، ما خدمات کنسولی را حفظ کرده و پیام‌ها را به سرعت و به طور قابل اعتماد منتقل نموده‌ایم. مایلم سپاس صمیمانه خود را به خاطر اعتمادتان به سوئیس ابراز نمایم. این اعتماد به ما توانایی می‌دهد تا بتوانیم در شرایط بحرانی به هم تکیه کنیم.

وی ادامه داد: واحد کمک‌های انسان دوستانه سوئیس، که پیش از این نیروهای سوئیسی امداد در بلایا و حوادث  خوانده‌می‌شد، به دنبال زلزله منجیل و رودبار در سال ۱۹۹۰ به آن منطقه اعزام شده و ضمن تأمین ذخایر لازم برای امداد اضطراری و ارائه مشاورۀ همه‌گیری‌شناختی (اپیدمیولوژیک)، به ایجاد زیرساخت‌های ذخیره آب یاری رساند. سوئیس، همچنین، امداد اضطراری و دیگر کمک‌ها را به دنبال زمین‌لرزه بم در ۲۰۰۳ و سیل‌های ۲۰۱۹ به ایران ارسال نمود.

 کاسیس با بیان اینکه امکان تکیه بر شریک خود در شرایط اضطراری نکته‌ای مهم در هر رابطۀ قدرتمند و بلند مدت است، اظهار داشت: این رابطه همچنین به میزان بسیاری بر درک مشترک از منشور حقوق بشر دلالت دارد. به عنوان شرکایی برابر، ما دست اندرکار گفتمان دوجانبه‌ای در زمینه حقوق بشر بر اساس پیوستگی و اعتماد هستیم. هر دو علاقه و توجه مشترکی به قانون مجازات نوجوانان و مجازات‌های جایگزین داریم. برای من بسیار مهم است که دو کشور در آینده به همکاری‌های هر چه نزدیک‌تر در این موضوعات دست یابند.

 پنج ستون روابط صد ساله تهران - برن

وزیر خارجه سوییس آموزش، فرهنگ، مساعی جمیله، امداد در بلایا و حقوق بشر را پنج ستون روابط صد ساله دو کشور عنوان کرد و گفت: این پنج ستون نمی‌توانند بدون گفتمان مستمربه حیات خود ادامه دهند.

 وی خاطرنشان کرد: ایران و سوئیس دو ملت متفاوت‌اند و هریک علائق و منافع خود را دارند. با این همه، دو ملت ما، همچنان در داشتن روحی سخاوتمند و فکری کنجکاو با هم شریکند.

 کاسیس با اشاره به عکس‌های به نمایش درآمده در موزه گفت: این عکس‌ها نشان‌دهنده اشتیاقی هستند که مردم ایران و سوئیس رابطه خود طی یکصد سال گذشته را بر آن استوار کرده‌اند.

وزیر خارجه سوییس در پایان گفت: بگذارید تصاویری هر چه فراتر با هم بسازیم و خاطراتی هر چه  بیشتر با هم پدید آوریم.

ملت ایران هرگز از خسارات تحریم نمی‌گذرد

وزیر خارجه سوئیس دیروز ۱۶ شهریورماه همچنین با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کرد.

محمدباقر قالیباف، در این دیدار با تاکید بر این که ملت ایران هرگز از خساراتی که به دلیل تحریم‌های آمریکایی به وجود آمده، نمی‌گذرد، گفت: آمریکا نمی‌تواند مذاکره را به ما تحمیل کند.

وی افزود: ملت ایران به دلایل تاریخی و از جمله تحریم‌های یکجانبه، ظالمانه و خلاف قانون آمریکا به حاکمان این کشور کاملاً بدبین هستند، از این رو تصمیم قطعی دولت و ملت ایران تقویت اقتصاد و فناوری درونی جهت عبور از بحران با توجه به ظرفیت بالای کشورمان است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی در چارچوب اصول خود رویکرد همکاری با جهان را دارد، اظهار کرد: در کنار این همکاری با هرگونه سلطه مخالف بوده و عدم مذاکره با آمریکا نیز به دلیل نگاه سلطه‌طلبانه آنها است.

اروپای مستقل قابلیت ایجاد روابط پایدار با ایران را دارد

قالیباف در ادامه با بیان اینکه اروپای مستقل قابلیت ایجاد روابط مستحکم و پایدار با ایران را دارد، عنوان کرد: اروپا نباید تحت تأثیر سیاست‌های آمریکا قرار بگیرد به خصوص که اقدامات آمریکا باعث ناامنی در منطقه و بی‌ثباتی در جهان شده است. وی اضافه کرد: خوشبختانه عملکرد سوئیس همواره نشان داده در راستای صلح جهانی و مسائل بشردوستانه گام برداشته است.

قالیباف در این دیدار همچنین ضمن تبریک یکصدمین سالگرد آغاز روابط دیپلماتیک میان ایران و سوئیس گفت: در سال های اخیر سند همکاری موسوم به «نقشه راه» میان دو کشور به امضا رسید که پیگیری مفاد آن می‌تواند به تقویت روابط دو کشور کمک کند.

امیدواریم بتوانیم به نقش خود در قبال ایران به خوبی‌ عمل کنیم

وزیر خارجه سوئیس نیز در این ملاقات با بیان اینکه امروز ایران با مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها مواجه است، گفت: امیدواریم جشن صدسالگی آغاز روابط میان ایران و سوئیس، تقویت روابط میان دو کشور را بیش از پیش رقم بزند و ما بتوانیم به نقش خود به عنوان حافظ منافع کشورهای آمریکا، کانادا و عربستان با ایران به خوبی عمل کنیم.

وی همچنین با اشاره به کانال مالی که میان دو کشور باز شده است، اظهار داشت: این کانال مالی به جریان سیال درآمدهای ایران و تجارت کمک می‌کند که البته باید گسترش یابد.

کاسیس با اشاره به حضور برخی شرکت‌های سوئیسی در ایران عنوان کرد: چند شرکت بزرگ سوئیسی علیرغم تحریم‌های موجود علیه ایران هنوز در این کشور حضور دارند و به کار خود ادامه می‌دهند. وی در پایان خاطرنشان کرد: تلاش حداکثری خود را برای پیشبرد گفتمان بین‌المللی و تقویت روابط دوجانبه به کار خواهیم بست.