سفیر پیشین ایران در کره جنوبی پیشنهاد کرد در صورتی که راهکارهای دیگر نتیجه نداد، ایران از قدرت خود در تنگه هرمز و خلیج فارس جهت برخورد با کره جنوبی و مجبور کردن این کشور جهت آزاد کردن پول‌های بلوکه شده ایران در سئول استفاده کند.

فریدون انتظاری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه در ارتباط با اقدام کره جنوبی در عدم پرداخت طلب ایران ، وزارت خارجه و دولت نباید در این زمینه مماشات کنند و باید با قدرت عمل کنند‌، افزود: اخیرا راه حل‌هایی از سوی برخی از افراد در این ارتباط مطرح شده مثلا اینکه ورود کالاهای کره جنوبی به کشور را محدود کنیم و این کالاها را به نوعی تحریم کنیم، در حالی که این تصمیم موثر نیست و این کالاها اگر از مسیر قانونی نتوانند بیایند، به وسیله قاچاقچیان وارد بازار می‌شوند و این تصمیم باعث افزایش میزان قاچاق در کشور می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه برخی از افراد نیز پیشنهاد دادند که  فیلم‌ها و سریال‌های  کره‌ای در تلویزیون پخش نشود و در این ارتباط محدودیت‌هایی ایجاد شود، گفت: این راهکار نیز به مانند راهکار فوق راهکاری بچه‌گانه و نادرست است که نمی‌تواند منجر به نتیجه‌ای شود.

این دیپلمات پیشین کشورمان با تاکید بر اینکه در این ارتباط باید با قدرت برخورد کرد ، اظهار کرد : ما باید برای کره این موضوع را تبیین کنیم که رابطه اروپا و واشنگتن ربطی به رابطه تهران - سئول ندارد و آنها باید تحت هر شرایطی طلب ایران را پرداخت کنند.

وزارت خارجه و دولت دست از مماشات بردارند

وی با اعتقاد بر اینکه تاکنون وزارت خارجه و دولت در مورد کره جنوبی مماشات کرده‌اند در حالیکه باید با قدرت بیشتری در این زمینه عمل کنند و سفیر کره را نیز احضار کنند، گفت: پولی که در کره بلوکه شده پول مردم ایران است، پولی که اکنون مردم و کشور به شدت به آن نیاز دارند. بنابراین ما در این زمینه می‌توانیم از دیپلماسی عمومی قوی و کنترل شده‌ای استفاده کنیم تا این موضوع به مطالبه عمومی تبدیل شود و کره‌ای‌ها مجبور شوند به اجرای این مطالبه تن بدهند.

انتظاری با بیان اینکه کره‌ای ها از یک طرف به ما لبخند می‌زنند و از طرف دیگر پول‌های ملت ایران را پرداخت نمی‌کنند، تاکید کرد: به نظرم نه تنها با کره، حتی با دیگر کشورهایی که پول‌های ایران را بلوکه کرده اند ولی ادعای تعامل با ایران را دارند باید با قدرت برخورد شود.

این دیپلمات پیشین کشورمان با بیان اینکه دادستان کل کشور باید به عنوان مدعی‌العموم شکایتی را علیه کره جنوبی تنظیم کند و قوه قضائیه در این عرصه به کمک وزارت خارجه و دیگر دستگاه‌های مسئول بیاید، گفت: ما می‌توانیم این موضوع را از طریق دیپلماسی بین‌المللی از جمله طرح شکایت در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی نیز به پیش ببریم.