دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل با تکذیب شایعه توافق ایران و روسیه برای استعفای اسد، نوشت: دکتر بشار اسد رئیس جمهور قانونی ‎سوریه و رهبر بزرگ مبارزه با تروریسم تکفیری در جهان عرب است. حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل در حساب کاربری خود در توئیتر با قرار دادن عکس شهید سپهبد قاسم سلیمانی در کنار بشار اسد رئیس جمهور سوریه، افزود: شایعه توافق ایران و روسیه برای استعفای وی، دروغ بزرگ و بازی رسانه‌های آمریکایی-صهیونیستی است. تهران از حاکمیت، وحدت ملی و تمامیت ارضی سوریه قویاً حمایت می‌کند.گفتنی است، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه پیش‌تر ادعای برخی رسانه‌ها مبنی بر تصمیم‌گیری کشورهای ضامن روند آستانه در مورد آینده حکومت سوریه را تکذیب کرده و آن را بی‌پایه و اساس دانسته بود. وی با تاکید بر اینکه تنها مردم سوریه هستند که درباره آینده، نوع حکومت و حکمرانان خود تصمیم خواهند گرفت، افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار دولت و ملت سوریه برای مبارزه با تروریسم حضور داشته و در آینده نیز به این راهبرد ادامه خواهد داد. سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن روند آستانه با ایجاد مناطق کاهش تنش، تشکیل کمیته قانون اساسی و پیگیری روند گفتگوها و آشتی ملی، تلاش دارند تا گفتگوهای سوری -  سوری، تقویت شده و مردم سوریه درباره آینده خود تصمیم بگیرند.

پوتین به دنبال هشدار به اسد است

اما العربی الجدید، رسانه نزدیک به قطر در این باره نوشت: «رسانه‌های روسی نزدیک به پوتین، انتقادات عمیق و جدی را متوجه نظام اسد کرده‌اند، انتقاداتی که مبتنی بر فساد در پایه‌های نظام اسد است و روسیه می‌توانست این مسئله را به شکل هشدار مستقیم به بشار اسد مطرح کند. اما باید در نظر داشته باشیم که حمله روسیه با هدف تغییر اساسی در نظام سوریه نیست، بلکه این عملیات مراحلی دارد، که هدف اصلی از آن، حفظ منافع روسیه در طولانی مدت و هشدار به بشار اسد است، تا مبادا برخلاف سیاست‌های روسیه حرکت کند.»

این رسانه افزوده است: «بنابراین، نمی‌توان گفت روس‌ها در مورد سوریه در مرحله شروع تغییرات قرار دارند، یک تغییر بزرگ، هرگز با یک حمله رسانه‌ای آغاز نمی‌شود. تغییر بزرگ در سوریه، به معنای ظهور یک شخصیت دیگر برای جایگزینی بشار اسد است که تاکنون هیچ اثری از چنین شخصیتی دیده نشده است.»