روز گذشته گفت‌وگوی خبری غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه به دلیل شیوع ویروس کرونا بدون حضور خبرنگاران و به صورت پخش زنده، برگزار شد. 

به نوشته مهر، غلامحسین اسماعیلی با بیان اینکه جامعه شاهد شیوع ویروس کرونا در کشور است، با اشاره به اقدامات ویژه قوه قضائیه برای مقابله با کرونا،  گفت: در یک هفته اخیر شاهد چند اقدام مثبت و مهم از ناحیه قوه قضائیه بودیم که یکی از آنها صدور بخشامه مرخصی به زندانیان بود. صدور بخشنامه کنترل و کاهش ورودی زندانیان جدیدالورود به زندان‌ها و اهتمام قضات بود.  وی افزود: همچنین اعلام شد رسیدگی‌ها حد الامکان غیر حضوری برگزار و رسیدگی و مطالب در قالب لایحه مطرح شود و با استفاده از دورکاری رسیدگی‌ها انجام و از هر گونه احضار و جلب غیر ضروری اجتناب شود.  وی به یکی دیگر از اقدامات قوه قضائیه اشاره و تصریح کرد: برخورد قاطع و بازدارنده نسبت به پرونده‌های احتکار نسبت به کسانی که با سودجویی اقلام دارویی و بهداشتی را احتکار کردند برخورد شود و پرونده‌ها در اسرع وقت رسیدگی شود.

ارجاع 11 پرونده احتکار کالاهای سلامت به دادگاه

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که چه تعداد افراد در رابطه با تخلفات اخیر بازداشت شدند، گفت: ۱۱ پرونده از پرونده‌های اخیر احتکار ظرف یک هفته یعنی از صدور کیفرخواست تا تشکیل پرونده منتهی به کیفرخواست و به دادگاه ارجاع شد این پرونده‌ها به عنوان اخلال در مایحتاج عمومی مردم به شعب ویژه ارسال شده و ظرف چند روز آینده دادگاه این متهمان به صورت علنی برگزار می‌شود. و قطعاً مجازات سختی در انتظار آنها خواهد بود. اگر افساد فی الارض باشد مجازات اعدام و الا مجازات، حبس طویل‌المدت از ۵ تا ۲۰ سال صادر می‌شود. اسماعیلی ادامه داد: در این پرونده‌ها بیش از ۵ میلیون ماسک توسط همکاران ما شناسایی شد بلافاصله تجهیزات کشف شده در اختیار وزرات بهداشت قرار گرفت. سخنگوی قوه قضائیه افزود: ۳۲ میلیون جفت دستکش طبی در انباری اخیراً در ری کشف شد. نظارت بر امر توزیع کالاها بر عهده دولت است. شبکه توزیع ما معیوب است.

زاغری در سلامت کامل است

وی افزود: شاهد فعالیت برخی افرادی هستیم که روحیه مردم را هدف قرار دادند، برخی با شایعه‌سازی و برخی هم با وهن مقدسات، در همه این زمینه‌ها دستورات لازم صادر شده است. در رابطه با افرادی که کلیپ‌هایی از آنها در جریان زیارت برخی امکان مقدس منتشر شده بود، شناسایی و تحت تعقیب قضائی قرار گرفتند. اسماعیلی در خصوص سلامت زندانیان از جمله نازنین زاغری، نبوی و غیره گفت: بیش از ۵۴ هزار زندانی به مرخصی رفتند و اقدامات بسیار خوبی انجام شد و در رابطه با نازنین زاغری این فرد در سلامت کامل به سر می‌برد و شایعاتی روز گذشته در این رابطه مطرح شد. سخنگوی قوه قضائیه افزود: سلامت همه زندانیان برای ما اهمیت دارد و امنیتی و غیر امنیتی ندارد و شرایط نگهداری زندانیان امنیتی از غیر امنیتی به مراتب بهتر است.