دیروز، اجتماع بزرگ مردم ایران که به دعوت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در میدان انقلاب برگزار شد، با حواشی بسیاری همراه بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، هرچند که این راهپیمایی‌ برای محکومیت اغتشاشگران اخیر و به جهت به رخ کشیدن اقتدار ملت برگزار شده بود، اما فضای مقصر جلوه دادن دولت در آن کاملا مشهود بود.

برخی در پلاکاردها عباراتی را به کار برده بودند که گویی تنها حسن روحانی پای مصوبه افزایش قیمت بنزین را امضا کرده است. برخی نیز با نوشته‌هایشان آنچنان به دولت و رئیس دولت تاخته بودند تا جایی که تلاش کرده بودند از نوشته‌هایشان «خائن بودن رئیس‌جمهور» برداشت شود. در این عبارات و پلاکاردها اکثرا حمایت رهبری از تصمیم سران قوا نادیده گرفته شده و به جای حمایت به انتقاد و حمله به مسئولان روی آورده بودند، آن هم به صورت گزینشی و نه همه مسئولان و قوای سه گانه دخیل در این تصمیم.

یکی از شعارهایی که در راهپیمایی امروز به وفور قابل مشاهده بود خطاب به مسئولان بود که به آن‌ها گفته بود «ذوق نکنید به عشق رهبر آمدیم». اینگونه شعارها معمولا در هیچ راهپیمایی قابل مشاهده نبود.

خیانت‌کار خواندن دولت نیز از دیگر نوشته‌هایی بود که با نگاهی به اطراف امکان روئیت آن وجود داشت. در این میان مجلس نیز از تیر انتقادات برخی‌ها در امان نماند و به منفعل عمل کردن در برابر اقدامات دولت متهم شد به گونه‌ای که روی یکی از پلاکاردها نوشته شده بود «دولت خیانت می‌کند مجلس نگاهش می‌کند». این جملات که مضامین شبیه آن نیز کم دیده نمی‌شد، شاید اهدافی برای تحت فشار قرار دادن دولت از طریق پارلمان و حتی تسلیم دولت داشته باشد.

این عبارت‌ها در کنار برخی پلاکاردها و نوشته‌هایی با مضامین حذفی، به طور مستقیم و غیرمستقیم خواسته‌هایی را از شورای نگهبان بیان می‌کردند و دامنه این انتقادات را علاوه بر مجلس و دولت به سمت جریان‌ها سیاسی هم می‌کشاند.

به عنوان مثال یکی از پلاکاردهای بزرگ در این راهپیمایی منتخبان مردم را اینچنین مورد خطاب قرار داده بود: «مسئولین تنبل و بی‌تدبیر در دولت و مجلس». چنین عباراتی تقریبا تا کنون در هیچ راهپیمایی سابقه نداشته است که قطعا می‌توان به قصد برخی از به کار بردن چنین عباراتی پی برد.

این پلاکارد در ادامه می‌نویسد: «ما مردم به عشق رهبر و آرمان‌های مقدس نظام و اعلام برائت و انزجار از دشمنان داخلی و خارجی آمده‌ایم». این عبارت وقتی خطاب به مسئولان دولت و مجلس گفته می‌شود و منتخبان مردم را تنبل و بی‌تدبیر خطاب می‌کند این هدف را متبادر می‌کند که شاید نویسندگان آن قصد دارند که مسئولان را در مقابل رهبر انقلاب جلوه دهند.

این پلاکارد در ادامه اینطور می‌نویسد: «حضور ما را دلیلی بر تایید اشتباهات خود ندانید، به خواست خداوند و با هوشیاری مردم شما و جریان فکری فریبکارتان جایی در مجلس و دولت‌های بعدی نخواهید داشت». این عبارت به نوعی درخواست غیر مستقیم از شورای نگهبان است.

این درخواست به‌طور علنی‌تری هم با این عبارت مطرح شده بود: «شورای نگهبان ما از شما انتظار داریم نااهلان را رد صلاحیت کنید». حمله به رئیس‌جمهور و مسئول دانستن شخص او در ایجاد نارضایتی‌ معیشتی مردم از دیگر برداشت‌هایی بود که امکان دریافت آن از پلاکاردها و نوشته‌ها ممکن بود. نوشته‌هایی ازجمله «از دلار جهانگیری تا بنزین روحانی #خائن» یا نوشته دیگری خطاب به رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه «شما با نقد به سهمیه‌بندی و دونرخی شدن بنزین رای‌ آوردید» گزاره‌هایی بودند که شاید سعی بر این داشتند تا توپ مسئولیت گرانی بنزین و حواشی پس از آن را به زمین شخص رئیس‌جمهور بیاندازد.

نام بردن از فتنه ۸۸ و فتنه بنزین و ربط دادن آن به اظهارات حسن روحانی مبنی بر استفاده از همه ظرفیت‌های قانون اساسی ازجمله رفراندوم هم دلیل دیگری برای تاختن به رئیس‌جمهور بود. در پلاکاردی نوشته شده بود: «فتنه ۹۸ برای رفراندوم بود و تیرش به سنگ خورد «فتنه بنزین» فتنه امنیتی ۹۸»

عبارت «مرگ بر فتنه‌گر چه در حصر چه در قصر» نیز شاید خطاب قرار دادن مجدد حسن روحانی و کاربرد عبارت فتنه‌گر برای رئیس دولت دوازدهم تلقی شود.

پس از انتقاد و حمله به دولت و مجلس، برخی نیز قوه قضائیه و رئیسی را مورد خطاب قرار دادند. اما مضامین مورد خطاب این قوه همچون شورای نگهبان رنگ و بوی درخواست داشت. درخواستی برای اعدام فتنه‌گران و آشوبگران در شعارهایی همچون «آشوبگر مسلح اعدام باید گردد»، « فتنه‌گر آشوب‌گر چه دانشجو چه استاد اعدام باید گردد» به چشم می‌خورد.

نکته جالب توجه اینکه رسانه ملی هم جریان پخش زنده تجمع امروز نتوانست به صورت بی‌طرفانه‌ای این مراسم را پوشش دهد و برخی پلاکاردهای حمله علیه دولت را در تصاویر بسته به نمایش گذاشت.

در یکی از این پلاکاردها روحانی عامل اصلی آشوب‌های اخیر معرفی شده و از قوه قضائیه خواسته شده بود که به این مساله رسیدگی کند. در عین حال شب‌نامه‌ای علیه دولت در میان تجمع‌کنندگان پخش شد که در تمام صفحات آن حمله به دولت و اعضای کابینه مشهود است.

در یک جنگ بزرگ جهانی هستیم

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در این اجتماع گفت: ملت عزیز ایران باور کنید ما در یک جنگ بزرگ جهانی هستیم، همین الان شما در این لحظه در حال شکست دادن همه قدرت استکبار هستید.

سردار حسین سلامی در جمع راهپیمایان دیروز تهران افزود: باور کنید جنگی که در خیابان‌های ما آغاز شد یک نقشه جهانی بود. شما دقیق عمل کردید، آن لحظه که نمی بایست به پیاده نظام‌ها بپیوندید، نجیبانه صف خود را جدا کردید؛ امروز که باید به صحنه بیایید، آمدید. اسلام جاودانه شد، ایران سرافراز شد، امروز دشمن از شکوه حضور شما ناامید شد و تیر خلاص زده شد.

وی گفت: حضور امروز مردم تهران تیرخلاصی به سیاست‌های تجاوزکارانه و امیدهای واهی بزرگترین دشمن تاریخ بشر است. سلامی خطاب به راهپیمایان گفت: درود بر شما مردمی که در لحظه تاریخی اسلام نقش آسمانی را بر زمین ترسیم کردید. امروز که شما اینجا جمع شده‌اید تیر خلاصی به سیاست‌های تجاوزکارانه و امیدهای واهی بزرگترین دشمن تاریخ بشر زدید. سلامی تصریح کرد: فتنه ای که در روزهای اخیر اتفاق افتاد حاصل همه تلاش‌های شکست خورده دشمن طی چهل سال گذشته و این چند روز گذشته بوده است.

وی سپس گفت: دشمن ماه‌ها منتظر بود؛ نمی‌توانست حادثه بسازد، اما منتظر حادثه ای بود تا از آن استفاده کند. دشمن حتی می خواست از پوشک بچه هم استفاده کند. بنزین بهانه بود. دیدید که به صحنه آمد و همه جا را آتش می زد این مفهوم دموکراسی و حقوق بشر در منطق آمریکایی‌ها بود.

وی خطاب به مردم ایران گفت :شما مردم از هیچ چیز نگران نباشید ما سختی‌ها را پشت سر می‌گذاریم و از فراز دشمنان عبور می‌کنیم ما مسئولان نظام باید کمر همت ببندیم در راه پیشرفت و ایمنی و رفاه و آزادی شما آنقدر بدویم تا بمیریم.

سلامی در بخش دیگری از این سخنرانی خطاب به دشمنان گفت: شما ما را در میدان نبرد تجربه کردید، سیلی‌های محکمی خوردید، نتوانستید پاسخ هم بدهید؛ بعضی از این سیلی‌ها را همه جهان دیده است، برخی را هم ندیده است. وی خاطر نشان کرد: منتظر باشید از خط قرمز ما عبور کنید،  نابودتان می کنیم.