معاون حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه با اشاره به وضعیت خاورمیانه، جامع الشمول شدن پایبندی به معاهده NPT در این منطقه را یک ضرورت فوری دانست و اظهار کرد: تنها دارنده سلاح‌های هسته‌ای که در این معاهده عضویت ندارد، یعنی رژیم صهیونیستی، صلح و ثبات منطقه و فراتر از آن را به مخاطره انداخته است.

غلامحسین دهقانی، در جلسه عالیرتبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به مناسبت بزرگداشت روز بین‌المللی امحای کامل سلاح‌های هسته‌ای در نیویورک برگزار شد، افزود: هیچ کس نباید سلاح هسته‌ای در اختیار داشته باشد و قبل از اینکه این سلاح‌ها، ما را نابود کنند، ما باید آنها را نابود کنیم. برای تحقق این هدف، کشورهای دارنده سلاح‌های هسته‌ای باید به تعهدات حقوقی مصرح خود ذیل ماده شش معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای (NPT) عمل کنند.

وی اظهار کرد: سلاحهای هسته‌ای رژیم صهیونیستی تنها مانع بر سر تحقق منطقه خاورمیانه عاری از سلاحهای هسته‌ای است که در سال 1353 از سوی ایران پیشنهاد شده است. لذا، رژیم اسرائیل باید مجبور به عضویت فوری و بدون پیش شرط در NPT به عنوان یک طرف غیردارنده سلاحهای هسته‌ای شود.

به گفته دهقانی، دور جدید مسابقه تسلیحاتی هسته‌ای و مسابقه مدرن‌سازی سلاح‌های هسته‌ای روندهای نگران کننده‌ای هستند که بقای نوع بشر را تهدید می‌کند. وی افزود: خروج ایالات متحده آمریکا از معاهده برجام، مثال دیگری از سیاست‌های غیرمسئولانه این کشور است که صلح و امنیت بین‌المللی را تضعیف می‌کند و در عین حال، خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد وخامت اوضاع را تشدید کرده است. معاون حقوقی و بین‌المللی وزیرامور خارجه با اشاره به اینکه رئیس جمهور فعلی ایالات متحده به دنبال دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای بیشتری است «تا در نوک قله باشد»، به برنامه گسترده مدرن‌سازی زرادخانه‌های هسته‌ای آمریکا و توسعه سلاح‌های هسته‌ای کوچک با آستانه استفاده پایین‌تر اشاره کرد.

این مقام کشورمان همچنین با اشاره به سند موسوم به «بازبینی وضعیت هسته‌ای» (NPR) سال 2018 آمریکا که نقش سلاح‌های هسته‌ای در استراتژی‌های آن افزایش یافته و نیز از سرگیری آزمایشات انفجاری هسته‌ای را توصیه می‌کند، آن را هشداردهنده دانست. دهقانی با تاکید بر اینکه این روند فاجعه بار و سیاست‌های غیر مسئولانه باید متوقف شوند، به آمادگی ایران برای همکاری با کلیه طرف‌ها در جهت محو کامل سلاح‌های هسته‌ای اشاره کرد و افزود: ایران همه ملت‌ها را ترغیب می‌کند تا از هر فرصتی برای تحقق این مسئولیت جمعی استفاده کنند.