چندی پیش رئیس کانون کارگران ساختمانی از قطع بیمه ۳۰۰ تا ۴۰۰هزار کارگر ساختمانی در دولت سیزدهم خبر داد؛ خبری که با واکنش تأمین اجتماعی مواجه شد و این سازمان مدعی شد که این افراد به ناحق از بیمه کارگران ساختمانی استفاده می‌کرده‌اند. تامین اجتماعی همچنین زیر سوال بردن عملکرد سازمان برای تخصیص سهمیه بیمه کارگران ساختمانی را غیرواقعی دانسته و اعلام کرده «از سال ۹۹ تاکنون حدود ۷۰هزار نفر از متقاضیان جدید در شعب تأمین‌اجتماعی نام‌نویسی و مورد پذیرش بیمه کارگران ساختمانی قرار گرفته‌اند».

«عباس شیری» بازرس کانون کارگران ساختمان در این باره به ایلنا گفت: سازمان تأمین اجتماعی و کارگزارانش دو بار در سال یعنی هر شش ماه یک‌بار از کارگران ساختمانی بازرسی می‌کنند که این بازرسی قبلا سه بار در سال یعنی هر چهار ماه یک‌بار انجام می‌شد. پس چطور با وجود این بازرسی‌ها ۳۰۰ تا ۴۰۰هزار کارگر غیرواقعی وجود داشته که باید بیمه‌شان قطع می‌شده و چرا اجازه دادید این ۳۰۰هزار نفر سال‌ها از بیمه استفاده کنند و کارگر واقعی دستش خالی بماند؟!

وی معتقد است که آنچه تامین اجتماعی در مورد کنار گذاشتن کارگران غیرساختمانی می‌گوید، بهانه است و می‌گوید: کارگزاران برای اینکه پورسانت بیشتری بگیرند به راحتی کارگران ساختمانی را غیرواقعی می‌خوانند! آنها یک‌بار سر ساختمان مراجعه می‌کنند و اگر کارگر به هر دلیلی آن روز نبود، او را کنار می‌گذارند و بیمه‌اش را قطع می‌کنند.

بازرس کانون کارگران ساختمانی می‌گوید: اگر تأمین اجتماعی واقعا می‌خواهد کارگر واقعی از غیرواقعی را تشخیص بدهد، در بازرسی‌ها سه‌جانبه‌گرایی را رعایت کند یعنی در بازرسی در یک شهرستان، بازرس اداره کل تامین اجتماعی، بازرس شعبه تامین اجتماعی و بازرس انجمن کارگران ساختمانی حضور داشته باشد. در این صورت اگر تشخیص دادیم که کارگری واقعا کارگر ساختمانی نیست، ما هم حمایت می‌کنیم که بیمه‌اش قطع شود.

شیری با بیان اینکه تامین اجتماعی با این ترکیب بازرسی موافقت نمی‌کند، گفت: شیوه بازرسی آنها این‌گونه است که با کارگر ساختمانی تماس می‌گیرند و اگر او جواب نداد بیمه‌اش را قطع می‌کنند! مثلا طرف گچ‌کار است یا در ارتفاع کار می‌کند و آن لحظه نمی‌تواند جواب تلفن بدهد. بعد از ۵ دقیقه وقتی کارگر به همان شماره زنگ می‌زند، جواب او را نمی‌دهند یا گوشی را از دسترس خارج می‌کنند و می‌گویند ما زنگ زدیم! این نماینده کارگران ساختمانی تاکید کرد: اجازه بازرسی را به کانون کارگران ساختمانی بدهید. اگر کارگزاران بیمه برای بازرسی پول می‌گیرند و هزینه این بازرسی از جیب کارگر ساختمانی می‌رود، ما رایگان بازرسی می‌کنیم. ما انجمن هستیم و منافع کارگران‌مان از همه چیز برایمان مهم‌تر است.

شیری گفت: تامین اجتماعی کار بازرسی را به بخش خصوصی و کارگزاری‌ها واگذار کرده که این کارگزاران تخصص لازم را ندارند. آنها مبلغی نزدیک به ۷۰هزار تومان برای تماس می‌گیرند و هر بازرسی بتواند بیمه بیشتری قطع کند، کارانه بیشتری هم می‌گیرد.

بازرس کانون کارگران ساختمانی همچنین ادعای بیمه ۷۰هزار کارگر ساختمانی از سال ۹۹ را کذب دانست و گفت: شاید تعدادی از سهمیه آن هم به درخواست مثلا فلان نماینده تخصیص داده شده باشد اما بیمه کردن ۷۰هزار کارگر ساختمانی در طول این چند سال کذب است. اگر راست می‌گویند اسناد و مدارک را نشان دهند!

وی همچنین درباره تخصیص ۱۰هزار بیمه جدید برای کارگران ساختمانی در روز کارگر گفت: شخصا پیگیری کردم. این سهمیه را بین استان‌ها تقسیم کردیم اما هنوز بیمه یک نفر هم انجام نشده است.