وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید می‌کند که اگر کارشناسان شبهه‌ای درباره کاهش نرخ بیکاری اعلام‌شده دارند، آمادگی داریم تا این شبهه را برطرف کنیم.

به گزارش توسعه ایرانی، صولت مرتضوی صبح روز چهارشنبه (۲۵ بهمن) در حاشیه جلسه هیأت دولت، درباره آمارهای اشتغال و اینکه گفته می‌شود درست نیست، تصریح کرد: اولا اظهارنظر آزاد است و هر کسی می‌تواند نسبت به هر موضوعی خدشه وارد و نظر خود را بیان کند اما اساسا ملاک عمل، مراکز رسمی هستند. ما اشتغال را به چند روش بررسی می‌کنیم. یکی سامانه رصد و دومی میزان بیمه اجباری و اختیاری که از سوی کارفرمایان و خویش‌فرمایان صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: سومی آمار مراکز رسمی ازجمله مرکز آمار ایران و سایر مراجع رسمی کشور است. اینها همه موید این هستند که ما نسبت به کاهش نرخ بیکاری موفق بوده‌ایم یعنی آن دو درصدی که گفتیم محقق شده و نرخ بیکاری برای اولین بار در ۴۰ سال اخیر به کانال ۷درصد رسیده است. البته کارشناسان اگر نظری دارند، اعلام کرده و حتی بیایند با ما صحبت کنند تا اگر شبهه‌ای وجود دارد آن را برایشان برطرف کنیم.

وزیر تعاون همچنین گفت: طرح‌های کالابرگ به مناسبت دهه فجر اجرایی و با استقبال خوبی مواجه شد. ظرف روزهای گذشته بالغ بر ۶ میلیون و ۵۰۰هزار نفر از این طرح استفاده کردند. اعتباری حدود ۱۳هزار میلیارد تومان داشت که ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان آن یارانه بود و مابقی را هم مردم خرید کردند. این طرح باعث شد تا هم بازار رونق بگیرد و هم مشکلات مایحتاج عمومی مردم کم شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری اظهار کرد: آنهایی که الان بالای ۲۸ سال سابقه کار دارند، حداقل باید ۳۰ سال خدمت کنند و افزایش سن بازنشستگی از سال ۱۴۰۵ عملیاتی می‌شود. مرتضوی خاطرنشان کرد: قانون مشمول کسانی می‌شود که ۲۸ سال سابقه خدمت دارند و مشمول افرادی که ۲۹ و ۳۰ سال سابقه دارند، نمی‌شود.