مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش اخیر خود نوشت: بالا بودن هزینه‌های آغاز زندگی، هزینه بالای مسکن، بیکاری و عدم اشتغال جوانان، سه اولویت اول عدم ازدواج به‌هنگام جوانان کشور است.

به گزارش تجارت‌نیوز، میانگین سن ازدواج در حال افزایش، تعداد طلاق در حال افزایش، ازدواج و فرزندآوری نیز در حال کاهش است؛ اینها خلاصه‌ای از داده‌های مرکز آمار ایران از وضعیت جمعیتی کشور است که نشان می‌دهد نه افزایش تسهیلات ازدواج و فرزندآوری نتیجه داد، نه محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی که وزارت بهداشت اعمال کرد. بیش از دو سال از تصویب و ابلاغ قانون جوانی می‌گذرد و قرارگاه جوانی جمعیت هم به رسم دیگر قرارگاه‌ها تشکیل شد ولی هیچ‌کدام نتوانست مردم را به ازدواج و فرزندآوری آن‌طور که هدف دولت بود، سوق دهد.

روند کاهشی آمار ازدواج در ایران

براساس داده‌های مرکز آمار ایران، در سال 1400 تعداد ازدواج ثبت‌شده 572هزار و 11 مورد بود ولی سال گذشته با کاهش بیش از 8درصدی به 524هزار و 139 مورد رسید.

البته آمار ازدواج در تابستان و پاییز امسال هنوز منتشر نشده اما در بهار سال جاری تعداد ازدواج ثبت‌شده نسبت به بهار سال گذشته، بیش از 9درصد کاهش داشته است. بهار سال گذشته 143هزار و 697 ازدواج ثبت شد، در حالی‌که بهار امسال 130هزار و 305 ازدواج ثبت رسمی شد.

افزایش آمار طلاق در کشور

همچنان که روند آمار ازدواج در ایران کاهشی است، سرعت طلاق بالاست. بنا بر داده‌های مرکز آمار ایران، 187هزار و 783 مورد طلاق در سال 1399 ثبت شد. در سال 1400 و 1401 اما به ترتیب تعداد طلاق ثبت‌شده به 204هزار و 487 و 204هزار و 301 مورد رسید یعنی آمار طلاق در سال گذشته نسبت به سال 1399 حدود 9درصد افزایش داشت.

کاهش فرزندآوری در ایران

تعداد ولادت‌های ثبت‌شده در سال 1400 معادل یک میلیون و 116هزار و 212 نفر بود. سال گذشته آمار ولادت ثبت‌شده به یک میلیون و 75هزار و 231 نفر رسید یعنی تعداد ولادت‌ها حدود 3.7درصد کاهش داشت.

تعداد ولادت‌های ثبت‌شده در بهار سال گذشته 257هزار و 649 نفر بود اما در بهار سال جاری، 252هزار و 651 ولادت ثبت شد یعنی حدود 2درصد کاهش داشته است. این موضوع در تابستان سال جاری نیز نسبت به تابستان سال گذشته حدود 2.7درصد کاهش داشته است.

در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس آمده که افراد در سطح اول رفع نیازهای خود با مشکل روبه‌رو شده و به سطوح دیگر که تشکیل خانواده و تامین نیازهای عاطفی را شامل می‌شود، وارد نمی‌شوند

افزایش سن ازدواج، الگوی ازدواج را تغییر داده است

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به وضعیت ازدواج و فرزندآوری در ایران پرداخته است. در این گزارش آمده که براساس داده‌های ثبت احوال و مرکز آمار ایران، روند تحولات شاخص‌های ازدواج به گونه‌ای است که نرخ ازدواج با کاهش و میانگین سن ازدواج با افزایش روبه‌رو بود.

در ادامه این گزارش آمده که مسأله ازدواج و الگوهای همسرگزینی نشان از کلیدی بودن متغیر سن ازدواج در این الگوهاست. افزایش سن ازدواج الگوهای آن را دچار تحول کرده و شاخص‌های دیگر ازجمله فرزندآوری، طول عمر، استحکام خانواده، ضرورت ازدواج و... را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

هزینه‌های بالای زندگی عامل موثر در کاهش ازدواج

عوامل مختلفی برای کاهش آمار ازدواج، فرزندآوری و افزایش طلاق از سوی مسئولان و کارشناسان گفته می‌شود. بازوی پژوهشی مجلس به عوامل اقتصادی در این موضوع اشاره می‌کند. در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس آمده است که نتایج پیمایش‌ها و پژوهش‌های ملی نشان می‌دهد، بالا بودن هزینه‌های آغاز زندگی، هزینه بالای مسکن، بیکاری و عدم اشتغال جوانان، در سه اولویت اول عدم ازدواج به‌هنگام جوانان قرار دارند.

مردم در سطح اول

 نیازهای خود مانده‌اند

بازوی پژوهشی مجلس نوشته که عوامل ذکرشده به ترتیب در حوزه‌های اقتصادی، اقتصادی - اجتماعی و اجتماعی - فرهنگی قرار دارند. به عبارتی می‌توان گفت عدم تغییر روند موجود و عدم توانمندسازی اقتصادی افراد در تامین معاش یک خانواده نه‌تنها استحکام خانواده‌های موجود را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، بلکه شکل‌گیری خانواده‌های جدید را هم با مشکل مواجه کرده است.

نتایج پیمایش‌ها و پژوهش‌های ملی نشان می‌دهد، بالا بودن هزینه‌های آغاز زندگی، هزینه بالای مسکن، بیکاری و عدم اشتغال جوانان، در سه اولویت اول عدم ازدواج به‌هنگام جوانان قرار دارند

در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس آمده که افراد در سطح اول رفع نیازهای خود با مشکل روبه‌رو شده و به سطوح دیگر که تشکیل خانواده و تامین نیازهای عاطفی را شامل می‌شود، وارد نمی‌شوند.

تورم و بیکاری تاثیرگذار بر سن ازدواج در ایران

نکته دیگر در بررسی پرونده ازدواج، میانگین سن ازدواج است. بنا بر داده‌های مرکز آمار ایران، میانگین سن ازدواج مردان 27.7 سال در سال 1399 بود. در سال 1400 اما میانگین سن ازدواج مردان به 27.8 سال و در سال گذشته به 28 سال رسید. میانگین سن ازدواج زنان نیز از 23.4 سال در سال 1399 به 23.8 سال در سال 1401 رسید.

مرکز پژوهش‌های مجلس درباره عوامل موثر بر سن ازدواج نوشته که با دو نوع دسته‌بندی صورت می‌گیرد. در نوع اول، جنس عوامل از قبیل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی قابل رصد هستند. در نوع دوم شدت و میزان اثرگذاری عوامل بر موضوع ازدواج، قابلیت تفکیک فراهم می‌کند.

در ادامه این گزارش با بررسی عوامل اقتصادی موثر بر سن ازدواج آمده که در پژوهشی که 28 استان کشور طی سال‌های 1383-1393 انجام شد، متغیرهای تورم و بیکاری به عنوان عوامل تاثیرگذار بر سن ازدواج شناسایی شدند؛ به‌گونه‌ای که با افزایش متغیرها سن ازدواج مردان و زنان افزایش می‌یابد.

افزایش نرخ تورم در سال‌های اخیر

نکته مهم در این گزارش سال‌هایی است که این پیمایش انجام شده است. براساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به اسفند سال 93 در کشور 14.8درصد بود در حالی‌که اکنون نرخ تورم بنا بر گزارش همین مرکز بیش از 43درصد است.

به عبارتی سنگینی بار تورم و هزینه‌های زندگی در سال‌های گذشته نسبت به سال‌های 83 تا 93 بیشتر هم شده است؛ نکته‌ای که در تاثیر عوامل اقتصادی بر کاهش ازدواج و فرزندآوری باید در نظر داشت.