براساس اعلام مسئولان وزارت آموزش و پرورش تا پایان بهمن ماه دو ماه از معوقات شاغلان بازنشسته آموزش و پرورش پرداخت خواهد شد.

به گزارش مهر، یکی از مشکلاتی که نظام آموزشی کشور، عدم پرداخت به‌موقع حقوق نیروهای حق‌التدریس یا خرید خدمات است؛ مشکلی که وزارت آموزش و پرورش به تنهایی از حل آن عاجز است و نیازمند همکاری دیگر دستگاه‌ها به خصوص سازمان برنامه و بودجه است، مشکلی که امسال نه تنها کم نشده که ممکن است چالش‌های جدیدی برای نظام تعلیم و تربیت ایجاد کند. چنانچه در سال جاری، معلمان شاغل و بازنشسته بابت ساعات حق‌التدریس ماه‌های مهر تا بهمن ۱۴۰۲ هنوز رقمی را دریافت نکرده‌اند. از سوی دیگر معلمان خرید خدمات آموزشی که جزو معلمان غیررسمی هستند از ابتدای مهر تا به امروز بدون حقوق و بیمه و قرارداد در مدارس مشغول به تدریس هستند.

طبق این گزارش، آبان امسال بود که «علی فرهادی» سخنگوی وزارت آموزش و پرورش وعده داد که پرداختی به معلمان حق‌التدریس هر دو ماه یک بار صورت خواهد گرفت. با این حال از ابتدا هم معلوم بود تحقق این وعده به آسانی محقق نشود. در حالی که به ماه‌های پایانی سال نزدیک می‌شویم، بسیاری از کارشناسان معتقدند همانند سال قبل وزارت آموزش و پرورش برای پرداخت حقوق و عیدی معلمان تحت فشار است. از یک‌سو فرهنگیان انتظار دارند حداقل به اندازه دو پایه دستمزد عیدی بگیرند و از طرف دیگر به آنان وعده داده شده که این عیدی از دوم اسفند به حساب آنان واریز خواهد شد.

با وجود همه این مشکلات و نگرانی‌ها، علی فرهادی این هفته وعده داد معوقات اضافه‌کار نیروهای شاغل و بازنشسته تا پایان بهمن پرداخت می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: حدود ۳۴هزار نیروی بازنشسته داریم که همچنان مشغول به کار هستند و حدود ۸۴هزار معلم شاغلی هم هستند که بیش از ساعات موظفی خود، اضافه تدریس دارند. تلاش می‌کنیم دو ماه معوق حقوق همکاران را تا پایان بهمن پرداخت کنیم. وی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم تا پایان اسفند حقوق عقب‌مانده یک ماه دیگر را هم به نیروهای حق‌التدریس پرداخت کنیم، گفت: تلاش ما این است که تا پایان سال تحصیلی تمام معوقات نیروهای حق‌التدریس هم تسویه شود.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش گفت: مراحل لازم برای پرداخت حقوق نیروهای خرید خدمات انجام و بخشنامه پرداخت معوقات نیروهای خرید خدمات صادر شده است. قبل از پایان سال ۱۴۰۲ دو ماه از معوقات نیروهای خرید به آنان پرداخت خواهد شد و مابقی معوقات در سال آینده از طریق حساب موسسین آنها پرداخت می‌شود.