500 هزار قالی‌باف در نوبت بیمه هستند

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف با اشاره به جزئیات بیمه اجتماعی قالی‌بافان از وجود ۵۰۰هزار بافنده در صف انتظار بیمه خبر داد و ابراز امیدواری کرد: این تعداد تا پایان امسال تحت پوشش بیمه اجتماعی صندوق روستاییان و عشایر قرار گیرند.

عبدالله بهرامی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر ۲۵۰هزار قالی‌باف بیمه‌شده تامین اجتماعی داریم و حداقل دو برابر این رقم یعنی ۵۰۰هزار نفر در صف انتظار بیمه تامین اجتماعی قرار دارند که متاسفانه به دلیل عدم حمایت و عدم تامین منابع برای پوشش قالی‌بافان نتوانستند از مزایای بیمه تامین اجتماعی برخوردار شوند. وی افزود: امیدواریم که تا پایان سال ۵۰۰هزار بافنده‌ای که در صف انتظار قرار دارند تحت پوشش بیمه اجتماعی صندوق روستاییان و عشایر قرار بدهیم. درصددیم که در تمام شهرها و روستاها مکانیسم کارگزاری بیمه قالی‌بافان به صورت حضوری نیز انجام شود و نماینده اتحادیه جهت ثبت‌نام حضور داشته باشد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف تنها راه برای بیمه قالی‌بافان را پرداخت حق بیمه صندوق روستاییان و عشایر دانست و گفت: اگر بافندگان بخواهند خود را بیمه خویش‌فرمایی کنند باید ماهیانه ۱.۵ میلیون تومان بابت بیمه پرداخت کنند در حالی‌که مبلغ بیمه تامین اجتماعی پایین‌تر است ولی در تامین اجتماعی به دلیل نبود منابع کافی امکان بیمه قالی‌بافان وجود ندارد لذا بیمه اجتماعی صندوق روستاییان و عشایر برای قالیبافان بهتر است چون مبلغ ۱.۵ میلیون تومان حق بیمه را برای کل یک سال می‌پردازند.

بهرامی با بیان اینکه مزیت بیمه اجتماعی از تامین اجتماعی برای کارگران بهتر است، گفت: صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر صندوقی جوان است و این ظرفیت را دارد که افراد بیشتری را جذب کند. در بیمه صندوق روستاییان و عشایر ۷۰درصد مبلغ حق بیمه را دولت و ۳۰درصد را بافنده می‌پردازد و برای کسانی که توانایی بیمه خویش‌فرمایی ندارند مطلوب‌تر است و در آینده از مستمری بازنشستگی و ازکارافتادگی می‌توانند استفاده کنند.

وی گفت: متقاضیان می‌توانند هم از طریق سایت اتحادیه تعاونی‌های فرش برای ثبت‌نام و بارگذاری مدارک خود اقدام کنند و هم می‌توانند مستقیما به اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف یا اتحادیه شهر و روستای خود مراجعه کنند و مدارک و مستنداتشان را به صورت فیزیکی ارائه دهند تا اتحادیه بارگذاری کند. به گفته وی در حال حاضر ۱۷۰۰ تعاونی فرش در سطح کشور وجود دارد و چنانچه قالیبافان نتوانستند وارد سامانه شوند یا مدارک خود را بارگذاری کنند می‌توانند از طریق اتحادیه اقدام کنند.