معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سامانه پایش کار بعد از فعالیت آزمایشی به صورت رسمی آغاز به کار کرد و بنگاه‌های تولیدی باید اطلاعات کارگران خود را در سامانه ثبت کنند.

علی‌حسین رعیتی‌فرد در گفت‌وگو با فارس افزود: بنگاه‌های تولیدی که در آن کارگران مشمول قانون کار فعالیت دارند، باید اطلاعات کارگری خود را در سامانه پایش کار اعلام کنند. در قدم اول این اطلاعات به صورت خوداظهاری در سامانه بارگذاری می‌شود اما بازرسان کار وقتی به کارگاه‌ها مراجعه می‌کنند، اطلاعات را با وضعیت موجود تطابق می‌دهند.

وی افزود: سامانه پایش کار از حدود 4 ماه قبل به صورت آزمایشی آغاز شد اما اکنون آماده است تا به صورت سراسری بانک اطلاعات از کارگاه‌های تولید مشمول قانون کار در آن ثبت شود و طبق قانون کار، همه بنگاه‌ها و کارگاه‌هایی که کارگران مشمول قانون کار و بیمه‌شده حضور دارند و دارای کد کارگاهی هستند، باید اطلاعات کارگری آنها در سامانه‌ پایش کار گردآوری شود.

رعیتی‌فرد گفت: تاکنون حدود 500 کارگاه اطلاعات خود را وارد سامانه پایش کار کرده‌اند اما این تعداد نسبت به یک میلیون کارگاهی که در کشور وجود دارد، عدد ناچیزی است. باید همه بنگاه‌ها و کارگاه‌ها اطلاعات کارگری، طرح طبقه‌بندی مشاغل، کمیته صیانت از قانون کار، کمیته حفاظت فنی و حفاظت از نیروی کار و اطلاعات مربوط به تشکل‌های صنفی کارگران خود را در این سامانه وارد کنند.

معاون روابط کار وزارت تعاون گفت: تاکنون بانک اطلاعاتی از داده‌های کارگری بنگاه‌ها نداشتیم و نمی‌دانستیم که آیا کارگاه‌های موجود قوانین کار را رعایت می‌کنند یا اینکه از آن سر باز می‌زنند. در زمینه تشکل‌های کارگری که طبق قانون کار باید در هر بنگاه وجود داشته باشند نیز اطلاعی نداشتیم.