نایب رئیس کمیسیون خدمات فنی و مهندسی اتاق بازرگانی ایران گفت: امروز فضای اینترنت، بستر کار است و وقتی این فضا بدون اطلاع قبلی قطع شود کسب‌وکارها تحت تاثیر قرار می‌گیرد. بسیاری از رابطه تجاری بازرگانان در بستر فضای مجازی شکل گرفته و هم‌اکنون همه این فعالیت‌ها معلق شده است.

سادینا آبایی در گفت‌وگو با ایلنا گفت: دبیرخانه شورای گفت‌وگو اتاق بازرگانی با هدف تاثیر قطعی اینترنت و فیلتر شدن پلتفرم‌های خارجی جلسه‌ای را با مسئولان دولتی و فعالان بخش‌ خصوصی برگزار کرد. در این جلسه هر کدام از این گروه‌ها آماری متفاوت در این زمینه ارائه می‌دادند و این مساله تاسف‌آور است که نمی‌توان اطلاعات ثابت و قابل اعتنایی در این زمینه ارائه و به آن آمارها اعتماد کرد.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاران ترسو و به‌دنبال فضای امن و پایدار برای کسب‌وکار هستند، افزود: در این شرایط تمایل برای سرمایه‌گذاری در فضای آی‌تی تقلیل پیدا کرده و کسانی‌که در این حوزه ورود کردند، بدون تردید پیشیمان هستند.

آبایی در پاسخ به گفته وزیر اقتصاد مبنی بر اینکه دولت در حال تدوین مصوبه‌ای برای جبران خسارت‌های وارده به فعالان اقتصادی در فضای مجازی است، افزود: دولت همواره شریک سود مردم است و هیچ اقدامی برای کاهش هزینه‌های فعالان اقتصادی انجام نمی‌دهد. به نظر نمی‌رسد طرح‌های حمایتی انجام شوند چراکه اگر دولت می‌خواست کاری کند محیط آرام را برای کسب‌وکارها فراهم می‌کرد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با بیان اینکه مشاغل خانگی به سمت کسب وکارهای مجازی هدایت شدند، تصریح کرد: کسب‌وکارهای خانگی یعنی افرادی که دست‌شان به جایی بند نبود و نمی‌توانستند از جایی امتیازی دریافت کنند. از این‌رو آنها به این فضا ورود کردند. حال که فضا برای کسب‌وکار این افراد مسدود شده، آنها باید چه اقدامی انجام دهند؟

وی ادامه داد: چرا باید محدودیت تجاری برای جامعه روستایی و بانوانی که سرپرست خانوار بودند و در این فضا فعالیت می‌کردند، ایجاد شود. حالا این افراد از چه مجراهایی درآمدزایی کنند؟ فردی یک فروشگاه مجازی در اینستاگرام داشت. آیا بعد از تعطیلی آن نهادی وجود دارد که به آن شخص تضمین بدهد که فروشگاه‌ را از این فضا خارج و به فضای دیگری منتقل می‌کند تا همان درآمد گذشته را داشته باشد؟ این مهم شدنی نیست و فضای برابری برای تجارت در این پلتفرم‌ها ایجاد نشده است که علاوه بر مسائل اقتصادی، تبعات و پیامدهای اجتماعی هم دربرخواهد داشت.

آبایی در پایان بیان کرد: قانون بهبود فضای مستمر کسب‌وکار در فضای مجازی خدشه‌دار شده است و کمتر به این نکته توجه می‌شود.