کارگران شهرداری ایرانشهر چهار ماه دستمزد و بیمه پرداخت نشده دارند و عیدی آنها هم ۱۴ سال است که پرداخت نشده است. عضو شورای شهر ایرانشهر در این باره می‌گوید: منابع مالی شهرداری برای پرداخت مطالبات کارگران و سایر هزینه‌های شهر کافی نیست.

به گزارش ایلنا و به گفته کارگران شهرداری ایرانشهر، این عده حقوق ماه‌های فروردین تا پایان تیر ماه خود را طلبکارند. عیدی این کارگران نیز طی ۱۴ سال گذشته پرداخت نشده و آنها منتظر دریافت مطالبات خود هستند.

این کارگران همچنین درباره شرایط بازنشستگی خود و همکارانشان گفتند: شهرداری به دلیل ناتوانی مالی، مطالبات کارگرانی را که به مرور بازنشسته می‌شوند به صورت اقساطی، آن هم با تاخیر پرداخت می‌کند. در عین حال تعدادی کارگر بازنشسته که از موعد بازنشستگی آنها گذشته همچنان معطل پرداخت هزینه سخت و زیان‌آوری بازنشستگی خود به تامین اجتماعی هستند.

این کارگران از احتمال‌ عدم پرداخت معوقات خود ابراز نگرانی کردند و گفتند: عدم پرداخت مطالبات، مشکلاتی برای خانواده‌های کارگران به وجود آورده است.

«عبدالحق کلکلی» عضو شورای شهر ایرانشهر درباره موارد ادعایی کارگران این شهرداری گفت: مهمترین موضوع در شهرداری ایرانشهر تاخیر در پرداخت حقوق کارکنان و کارگران است. در حال حاضر کارگران شهرداری ایرانشهر جدا از چهار ماه مطالبات معوقه، ۱۴ سال عیدی طلب دارند که این موضوع آنها را در شرایط سخت مالی قرار داده است.

او با بیان اینکه کاهش درآمد شهرداری ایرانشهر باعث بروز مشکلاتی ناشی از کمبود منابع مالی شده و هم‌اکنون کارگران ماه‌هاست که معوقات مزدی طلب دارند، افزود: اعضای شورای شهر ایرانشهر دغدغه دستمزد و معیشت همه کارگران شهرداری را دارند، بنابراین به دنبال راه‌حلی هستیم که بتوانیم بخشی از این مطالبات را پرداخت کنیم تا کارگران شهرداری برای تامین مایحتاج زندگی خود دغدغه مالی نداشته باشند.

او افزود: شهرداری ایرانشهر نیازمند حمایت بیشتری از سوی مسئولان است. برای خروج از بحران مالی شهرداری به دنبال انجام چند پروژه خدماتی رفاهی هستیم که امیدواریم مسئولان در این راه به ما کمک کنند.

به گفته وی، میزان ارزش افزوده شهر بزرگی همانند ایرانشهر حداقل به ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان می‌رسد که آن هم هر دو تا سه ماه یک بار پرداخت می‌شود. در واقع مالیات سرانه‌ای که براساس جمعیت به شهرداری اختصاص می‌دهند، کافی نیست.

کلکلی با بیان اینکه ادامه حیات شهرداری‌ها مستلزم وجود درآمد پایدار است، درباره راهکار شهرداری برای خروج از بحران گفت: برای افزایش میزان درآمد پایدار شهرداری ایرانشهر به دنبال افزایش تعداد بازارچه‌ها در شهر، احیای کارخانه شن و ماسه، به‌روز کردن اجاره‌بهای اماکن اجاره‌ای شهرداری و چند اقدام دیگر  هستیم که همگی باید سریعا اجرایی شود.

عضو شورای شهر ایرانشهر با بیان اینکه شهرداری هر ماه مبلغی حدود ۶ میلیارد تومان بابت دستمزد و بیمه کارگران نیاز دارد، افزود: متاسفانه درآمد ماهانه شهرداری ایرانشهر جوابگوی مخارج جاری شهرداری نیست.

وی با بیان اینکه تمام دغدغه شورای شهر ایرانشهر به‌روز کردن مطالبات معوقه کارگران است، در بخش پایانی سخنان خود درباره معوقات بیمه‌ای کارگران گفت: برای معوقات بیمه کارگران اخیر با تامین اجتماعی تهاتر انجام شده و موقتا مشکلات بیمه‌ای کارگران برطرف شده است.

او در خاتمه از مسئولان استانی درخواست کرد با توجه به افزایش تورم بودجه‌ای که به شهرداری اختصاص داده‌اند برای تامین منابع مالی پرداخت حقوق کارگران، سایر هزینه‌ای شهر را افزایش دهند.