دبیرکل خانه کارگر با اشاره به مسائل روز جامعه کارگری، هفته کارگر را به تمام کارگران ایران تبریک گفت.

به گزارش ایلنا، علیرضا محجوب در بیست و چهارمین روز از سلسله مراسم ضیافت نور که در محل خانه کارگر برگزار می‌شود، با اشاره به بحث‌های جاری این روزها درباره دستمزد گفت: مقامات وزارت کار می‌گویند که برخی نمایندگان کارفرمایی مدعی هستند از عهده پرداخت این میزان دستمزد افزایش یافته برای سال ۱۴۰۱ برنمی‌آیند. پاسخ ما این بود که ما تعداد زیادی کارگاه می‌شناسیم که هم‌اکنون با کمبود نیرو مواجه هستند. وقتی از صاحبان این کارگاه‌ها می‌پرسیم که شما با چه میزان دستمزد پیشنهادی کمبود نیرو دارید، آنها پاسخ می‌دهند که حاضر شدیم رقم‌های بالاتر از حداقل دستمزد مصوب را بپردازیم.وی در ادامه گفت: مسئول یکی از کاریابی‌های شهر تهران اخیرا تعریف می‌کردند که ۱۱هزار نفر برای یافتن شغل ثبت‌نام کرده‌اند. وقتی برای کار در شهرک صنعتی حسن‌آباد با بسیاری از آنها چندین بار تماس گرفته شده، اغلب آنها پاسخ تماس‌ها را ندادند و آنهایی هم که جواب دادند، استدلالشان این بوده است که کار تولید سنگین و حقوق آن به نسبت سختی کار کم است. حال باید ببینیم در چنین بازار کاری با این شرایط آیا حداقل دستمزد مصوب موجود زیاد است؟

محجوب با تاکید بر اینکه «سیستم بازار و نظام سرمایه‌داری را قبول ندارم و به سیاست‌ها و روش‌هایی که به این نام اعمال می‌شود، عقیده‌ای ندارم»، تصریح کرد: اما حامیان این نظام همان قانون عرضه و تقاضای خود را نقض می‌کنند. آنها مگر نمی‌گویند که باید برحسب تقاضا، عرضه انجام شود؟ خوب براساس این میزان مزد، تقاضا در بازار کار وجود ندارد. وقتی قیمت اجناس و قیمت سایر عوامل تولید بالا می‌رود، آیا قیمت نیروی کار نباید بالا برود؟دبیرکل خانه کارگر با اشاره به این نکته که «اگر در راه تصمیمات شورای عالی کار سنگ‌اندازی شود، به این سنگ‌اندازی و مانع‌تراشی‌ها پاسخ خواهیم داد»، افزود: در مراسم وزارت کار در حرم بنیانگذار انقلاب اسلامی، با وجود اختلاف‌نظرها با مقامات این مجموعه شرکت کردیم تا بگوییم به‌رغم اختلافات، از عملکرد آنها پشتیبانی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه «دستورات نابه‌جایی در بحث مستمری‌بگیران داده شده است»، گفت: در برابر این دستورات نابه‌جا سکوت نکرده و از تک‌تک آنها شکایت حقوقی می‌کنیم زیرا نمی‌توانیم تماشا کنیم که به حقوق عمومی توهین شود. همکاران ما اخباری داده‌اند که در بحث مستمری‌بگیران مذاکرات و کار درست پیش نرفته و کند جلو می‌رود. اگر سهل‌انگاری و این دسته اقدامات مسبوق به سابقه در سازمان تامین اجتماعی ادامه پیدا کند و با وجود رسیدن به موعد سر ماه پرداخت وعده داده شده عملی نشود، حتما با آنها برخورد کرده و پاسخ مقتضی خواهیم داد زیرا قرار بود که هم بحث افزایش ۳۸درصد و مبلغ اضافی حل شود و هم افزایش ۵۷درصدی انجام بگیرد که هیچ‌کدام را تاکنون ندیدیم.