رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: طی روزهای شنبه و یکشنبه (دیروز و امروز) احکام جدید افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی صادر می‌شود و حقوق‌ها اگر بیشتر از صندوق‌های دیگر نباشد، کمتر از آنها نیز نخواهد بود.

حسن صادقی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت: براساس احکام جدید، بازنشستگانی که سال گذشته حداقل حقوق ۲میلیون و ۲۰۰هزار تومان را دریافت می‌کردند حقوقشان بالای ۴ میلیون تومان خواهد بود و متوسط‌بگیرها نیز بالای ۵ میلیون تومان دریافت خواهند کرد.

صادقی تصریح کرد: هفته گذشته جلسه‌ای با مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی و کانون‌های بازنشستگان داشتیم و درباره شیوه‌های متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان صحبت شد و قرار بر این شد که حقوق‌های بازنشستگان ما همانند بازنشستگان لشکری و کشوری در همه سطوح افزایش پیدا کند و مدیرعامل سازمان موافقت خود را اعلام کرد.

وی گفت: مشکلی که تأمین اجتماعی با صندوق‌های دیگر دارد این است که افراد تحت پوشش ما با سوابق مختلف هستند، از مستمری‌بگیر، فوت شده، ازکارافتاده و... تا سایر بازنشستگانی که با قوانین حمایتی مجلس تحت پوشش قرار گرفته‌اند، به همین دلیل نمی‌توانیم فرمول خاصی برای بازنشستگانمان تعریف کنیم در حالی‌که بازنشستگان صندوق‌های لشکری و کشوری با قبل هیچ تفاوتی نداشته‌اند اما در تأمین اجتماعی بسیاری از مشاغلی که در گذشته بوده‌اند، هم اکنون وجود ندارند که بخواهیم آنها را متناسب‌سازی کنیم و همین کار ما را به مراتب سخت‌تر از آنها می‌کند و ناگزیر هستیم تأمین اجتماعی را با صندوق‌های دیگر تطبیق دهیم و فرمولی ارائه دهیم که کپی‌برداری شده از آنها باشد.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری افزود: صندوق تأمین اجتماعی یک صندوق مبتنی بر محاسبات اکچوئری (بیمه‌ای) است اما صندوق‌های کشوری و لشکری فقط مدیریت می‌شوند و منابع آنها فقط از سوی دولت تأمین می‌شود ولی در تأمین اجتماعی دولت سهم حق بیمه خود را نیز طی سال‌های گذشته پرداخت نکرده به همین دلیل نتوانستیم افزایش حقوق‌ها را براساس ماده ۱۱۱ و ۹۶ تعیین کنیم.

وی گفت: در حال حاضر دولت در ماه‌های آخر فعالیت خود تحرک خوبی انجام داده و مجلس نیز حمایت کرده و امیدواریم با پشتوانه سرمایه‌گذاری ۸۹هزار میلیارد تومان بتوانیم در جهت افزایش حقوق بازنشستگان تحت پوشش اقدامات مؤثری انجام دهیم.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تصریح کرد: قرار بود تا نیمه فروردین افزایش حقوق بر مبنای متناسب‌سازی تعیین شود به همین دلیل ظرف این روزها، افزایش‌ها مشخص و احکام صادر خواهد شد.

صادقی افزود: تفاوت ما با صندوق کشوری این است که ۵۷درصد جمعیت تحت پوشش ما (یک میلیون و ۶۰۰هزار نفر) حداقل‌بگیر هستند در حالی که در صندوق کشوری حداقل‌بگیرها ۱۷هزار نفر می‌شوند به همین دلیل رضایت حداقل‌بگیرهای تأمین اجتماعی کار دشواری است.

وی تأکید کرد: به گفته مدیرعامل تأمین اجتماعی، یک میلیون و ۲۰۰هزار تومانی که آخرین روزهای سال گذشته به حساب بازنشستگان واریز شد، از آنها کسر نخواهد شد و حقوق فروردین امسال نیز براساس احکام جدید افزایش پیدا می‌کند.