یک متخصص بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار با بیان اینکه به طور تقریبی سالانه حدود هزار نفر در اثر حوادث ناشی از کار در ایران فوت می‌کنند، گفت: کاربرد دانش ایمنی در مدیریت و مهندسی فضای زندگی و کار سبب پیشگیری و کاهش حوادث می‌شود.

مصطفی پویاکیان، عضو هیات علمی دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه هر ساله حوادث زیادی در کشور روی داده و سبب مرگ، جراحت و معلولیت افراد زیادی می‌شود، اظهار کرد: علاوه بر این از دست رفتن تجهیزات، ساختمانها، مواد و محصولات خسارات مادی زیادی نیز بر جامعه وارد می‌کند.

وی به آتش‌سوزی و انفجار در یک کلینیک درمانی و تشخیصی در شمال تهران در تیرماه ۹۹ به عنوان یکی از آخرین حوادث در این سطح اشاره کرد و گفت: اگرچه در ارائه آمارها گاهی تناقض وجود دارد، ولی به طور تقریبی سالانه حدود هزار نفر در اثر حوادث ناشی از کار در ایران فوت میکنند. این عدد در کنار ۱۶هزار مرگ ناشی از تصادفات رانندگی و مرگ‌های ناشی از حوادث خانگی نظیر آتش‌سوزی، گازگرفتگی در فصول سرد و برخی دیگر از حوادث شهری رقم قابل توجهی را ایجاد می‌کند. وی با بیان اینکه آمار مذکور جدا از تعداد افرادی‌ست که به دلیل این‌گونه حوادث درگیر جراحات و معلولیت‌های موقت و دائم می‌شوند، ادامه داد: گذشته از درد و رنج ناشی از آسیب‌دیدگی برای حادثه‌دیدگان این رویدادهای تلخ، بخش بزرگی از ثروت و تولید ناخالص ملی کشور به دلیل نبود ایمنی از بین می‌رود. از این رو مفهوم ایمنی در سالهای اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته، چراکه کاربرد دانش ایمنی در مدیریت و مهندسی فضای زندگی و کار، سبب پیشگیری وکاهش حوادث می‌شود.