سازمان جهانی کار در گزارشی اعلام کرد: تاثیرات بیماری مرگبار کرونا بر وضعیت اشتغال در جهان بسیار فراتر از چیزی است که پیش از این تصور می‌شد و نرخ بیکاری در جهان با رشدی ۱۴درصدی روبه‌رو شده است. در حال حاضر نرخ بیکاری در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰ میلادی با رشد ۱۴درصدی روبه‌رو شده که این رقم معادل ۴۰۰ میلیون شغل تمام‌وقت به شمار می‌آید. سازمان جهانی کار پیش از این پیش‌بینی کرده بود در بازه زمانی آوریل تا ژوئن سال جاری میلادی (۷ فروردین تا ۱۰ تیر ماه) نرخ بیکاری با رشد ۱۰.۷درصدی معادل ۳۰۵ میلیون شغل در جهان شود. همچنین پیش‌بینی شده است با بازگشت موج دوم کرونا و اعمال محدودیت‌های کاری در جهان، نرخ بیکاری به ۱۱.۹درصد برسد که معادل ۳۴۰ میلیون شغل تمام‌وقت است. سازمان بین‌المللی کار در گزارشی در خرداد ماه امسال اعلام کرده بود که در جهان از هر ۶ نفر جوان یک نفر پس از شروع همه‌گیری کرونا شغل خود را از دست داده و میزان اشتغال بقیه نیز تقریبا به یک چهارم دوران پیش از همه‌گیری کاهش یافته است.

در جنوب شرق آسیا با جمعیتی افزون بر ۶۵۰ میلیون نفر، اگرچه هنوز برآورد دقیقی نشده اما برخی آمارها حاکی از افزایش شدید نرخ بیکاری در این منطقه است. بیکاری، یکی از تبعات اقتصادی شیوع کرونا در جهان است که به ‌واسطه اعمال محدودیت‌های تردد و تعطیلی کسب ‌وکارها، دامن‌گیر بخش قابل‌توجهی از نیروی کار در جهان شده است و ایران نیز از این قاعده، مستثنی نیست.

 براساس آخرین آمار منتشر شده در ایران پس از شیوع بیماری کرونا، در مجموع ۸۵۱هزار و ۸۶۴ نفر در سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری وزارت تعاون ثبت‌نام کردند که ۷۱۱هزار و ۸۰۰ نفر مشمول دریافت بیمه‌بیکاری مربوط به کرونا شناخته شدند.