مدیرکل امور بیمه‌شدگان تامین اجتماعی اعلام کرد: از مجموع ۲۴۱هزار نفر مشمول حق بیکاری ایام کرونا در اسفند، ۱۰۳هزار نفر حقوقشان را دریافت کرده‌اند و اطلاعات ۱۱۷هزار نفر دیگر به علاوه اطلاعات ۳۳۸هزار نفر مشمول دریافت بیکاری فروردین ۹۹ به سازمان برنامه و بودجه ارسال شد.

به گزارش ایرنا، مهدی شکوری افزود: براساس دستورالعمل مصوب ۲۴ خرداد ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مبلغی از صندوق توسعه ملی برای پرداخت ایام بیکاری دوره شیوع کرونا تخصیص پیدا کرد.

مدیرکل امور بیمه‌شدگان تامین اجتماعی ادامه داد: با اختصاص ۱۲۸۶ میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه به خزانه‌داری کل برای پرداخت ایام بیکاری دوره شیوع کرونا، ۲۴۱هزار نفر از متقاضیان مشمول دریافت بیکاری در اسفند ۹۸ شدند.

وی گفت: براساس این دستورالعمل که با همکاری سازمان برنامه و بودجه و معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تدوین شده، نقش سازمان تامین اجتماعی صرفا پالایش اطلاعات متقاضیان و شناسایی مشمولان از حیث انطباق با قوانین کار و تامین اجتماعی است که درخواست خود را قبلا در سامانه بیمه بیکاری وزارت کار به ثبت رسانده‌اند.

شکوری گفت: در مرحله اول به محض تکمیل اطلاعات بانکی برای ۱۰۳هزار نفر این واریز توسط متولیان امر صورت گرفت و اطلاعات ۴۶هزار نفر دیگر نیز قبلا شناسایی و به همراه شماره شبا به سازمان برنامه و بودجه ارسال شده است.

وی افزود: اطلاعات بقیه مشمولان در اسفند که حدود ۹۱هزار نفر هستند. عمدتا به دلیل عدم اعلام شماره حساب و بعضا اعلام شماره حساب سایر افراد خانواده یا به دلیل درج ناقص شماره حساب در سامانه، پرداخت را با تاخیر مواجه کرد که در این ارتباط مجددا از طریق وزارت کار به آنان پیامک داده شد تا نسبت به اصلاح شماره حساب و درج صحیح آن اقدام کنند.

شکوری ادامه داد: روز سه‌شنبه ۲۷ خرداد اطلاعات بانکی حدود ۷۱هزار نفر از ۹۱هزار نفر دریافت شد، صرف‌نظر از اینکه حدود ۲۰هزار نفر تاکنون نسبت به اعلام شماره حساب بانکی خود اقدام نکرده‌اند. در ابتدای هفته آینده به محض صحت‌سنجی شماره‌های شبای اعلام شده با بانک‌های عامل یا بانک مرکزی با فوریت فهرست این افراد (مربوط به ماه اسفند) نیز به سازمان برنامه و بودجه منعکس می‌شود.

وی گفت: در خصوص مشمولان دریافت بیکاری برای فروردین ۹۹ نیز اطلاعات کامل ۳۳۸هزار نفر از بیمه‌شدگان با شماره شبای آنان که قبلا صحت شماره‌ها با بانک مرکزی مورد بررسی و پایش قرار گرفته است نیز به سازمان برنامه و بودجه منعکس شده و منتظر دستور پرداخت از طریق این سازمان و خزانه‌داری کل به حساب ذینفعان هستیم.

مدیرکل امور بیمه‌شدگان تامین اجتماعی تاکید کرد: ملاحظه می‌شود که سازمان تامین اجتماعی براساس دستورالعمل مصوب ستاد ملی کرونا اساسا نقشی در پرداخت و زمان واریز آن نداشته و براساس تکالیف مقرر و محول شده به این سازمان صرفا عهده‌دار مسئولیت شناسایی مشمولان و پالایش اطلاعات مربوطه است که تاکنون اقدام کرده و مترصد تکمیل اطلاعات الباقی مشمولان است.