معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تدوین برنامه‌ای برای احیای مشاغل در دوره پساکرونا خبر داد و گفت: این برنامه در قالب سه سناریو تدوین شده و در انتظار تصویب است.

عیسی منصوری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر در پاسخ به این سوال که آیا ریزش اشتغال ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: قطعاً طی ۳ تا ۵ سال آینده ریزش نیروی کار خواهیم داشت اما همزمان در یک رشته فعالیت‌ها، رویش جدی داریم.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در همین دوره کرونا، فعالیت‌ها و کسب و کارهای قابل اجرا در بستر فضای مجازی بسیار رونق گرفته‌اند. برخی از این مشاغل افزایش جدی نیروی کار داشتند. تشخیص ما این است که با یک تأخیر فازی بعضی رشته فعالیت‌هایی همچون بخش خدمات دوباره رونق خواهند گرفت. وی ادامه داد: در دوره پساکرونا پیش‌بینی ما این است که بخش کشاورزی سریع خود را احیا می‌کند و بازگشت سریعی خواهد داشت. در این دوره هم کمتر تحت تأثیر قرار گرفته است که البته باید اشاره کرد که فضای بارندگی و... هم مثبت بوده است. منصوری گفت: بعد از بخش کشاورزی، بخش صنعت روند احیای خود را به صورت صعودی آغاز می‌کند و پس از آن با یک تأخیر فازی نسبت به صنعت، بخش خدمات رونق خود را شروع می‌کند ولی وقتی زمان بگذرد، بخش خدمات نسبت به صنعت در حوزه اشتغال راندمان بیشتری خواهد داشت. وی در مورد اینکه چه برنامه‌ای برای دوره پساکرونا دارید، اظهار داشت: برنامه‌ای بلندمدت در سه سناریو برای دوره پساکرونا تدوین کرده‌ایم. سناریوی نخست اینکه ممکن است واحدهای اقتصادی همراه با رونق به حالتی بهتر از حالت قبل از کرونا برگردند. سناریوی دوم پیش‌بینی یک دوره افول و سپس بازگشت سریع به رونق است و سناریوی سوم بازگشت به روال قبل اما درگیر شدن دوباره با کرونا است.

منصوری گفت: براساس این سه سناریو ۱۱ مؤلفه در قالب برنامه پساکرونا تدوین کردیم که هنوز به مرحله تصویب نرسیده است اما این برنامه بلندمدت است و برای ریزش اشتغال طی سال‌های آتی، آیتم‌هایی در نظر گرفته است.

معافیت بنگاه‌های مشمول وام کرونا

از شمول چک برگشتی

معاون اشتغال وزیر کار همچنین از فرصت یک هفته‌ای بانک‌ها در پرداخت تسهیلات کرونا خبر داد و گفت: بنگاه‌هایی که مشمول دریافت وام و تسهیلات کرونا می‌شوند از شمول مربوط به چک برگشتی و اقساط معوق فعلا معاف هستند.

عیسی منصوری در گفت‌وگو با ایسنا درباره پیش‌بینی حمایت از صاحبان مشاغل آزاد که دارای بیمه اختیاری هستند و از بحران کرونا آسیب دیده‌اند، اظهار کرد: از قبل در مورد این دسته مشاغل تصمیماتی گرفته بودیم و با توجه به اینکه خود این افراد اطلاعاتشان را در سامانه‌های مربوطه به طور دقیق ثبت نکرده و شغل خود را آزاد اعلام کرده بودند مثلا گفته بودند که شغلشان آرایشگری است لذا در حال احصای اطلاعات آنها هستیم که رشته فعالیتشان را دقیقا مشخص می‌کند و طبعا با احصای دقیق اطلاعات و بر مبنای رشته فعالیت‌ها می‌توانیم به راحتی به این افراد تسهیلات پرداخت کنیم.

وی پیش‌بینی کرد تا پایان هفته آتی صاحبان این دسته کسب و کارها و مشاغل آزاد شناسایی و پیامک مشمول شدن به آنها ارسال شود تا بتوانند فرایند ثبت‌نام خود را دنبال کنند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار در عین حال با اشاره به آغاز پرداخت تسهیلات کرونا به کارفرمایان متقاضی از روز شنبه، گفت: بانک‌ها یک هفته فرصت دارند که تسهیلات مذکور را پرداخت کنند. مدت بازپرداخت این تسهیلات ۲۴ ماه است که پس از تنفس سه ماهه پرداخت آن به متقاضیان و بنگاه‌های مشمول آغاز خواهد شد.

منصوری همچنین از معافیت بنگاه‌های مشمول دریافت تسهیلات کرونا از شمول مربوط به چک برگشتی و اقساط معوق خبر داد و گفت: اگر چه در این خصوص الزامات قانونی داریم و محدودیت‌هایی ایجاد می‌شود ولی پرداخت وام به بنگاه‌های مشمول که دارای چک برگشتی و اقساط معوق هستند، فعلا متوقف نیست.