مدیر کل روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که حقوقی که برای کارگران مشخص کرده‌ایم فقط پاسخگوی یک سوم سبد معیشتی آنهاست،گفت: اکنون راه‌حلی برای افزایش دستمزد کارگران وجود ندارد.

 اسماعیل ظریفی آزاد در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: کسی منکر کاهش قدرت خرید کارگران نیست و بخش قابل‌توجهی از این قدرت از دست رفته است.

وی افزود : برای تامین سبد معیشتی سال گذشته کارگران که درباره آن توافق شده بود به حدود سه میلیون و 300 هزار تومان حقوق نیاز است، درحالی‌که در آن زمان این رقم دو میلیون و 670 هزار تومان در نظر گرفته شد .

ظریفی آزاد گفت : ممکن است درآمدهای دولت به دلیل افزایش قیمت نفت و دلار افزایش یافته باشد، اما دولت این پول را در جامعه هزینه می‌کند .

مدیر کل روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: دولت اراده تامین کالاهای اساسی مردم را دارد و کارگران نیز بخشی از این مردم هستند، اما در قالب ستاد بن می‌توان حمایت‌های بیشتری از کارگران کرد .

وی گفت : مطالبات کارگران به حق است و حقوقی که برای آنها مشخص کرده‌ایم فقط پاسخگوی یک سوم سبد معیشتی آنهاست .

ظریفی آزاد افزود: مهمترین راهکار عملی تامین کالاهای اساسی برای کارگران است، اما در زمینه افزایش حقوق، کارفرمایانی که از افزایش نرخ ارز منتفع شده‌اند دستمزد کارگران را افزایش دهند .

مدیر کل روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بخش‌های منتفع شده و متضرر شده باید مشخص شوند و سپس با دولت برای چگونگی افزایش دستمزد کارگران مذاکره شود.

وی افزود : اکنون واحدهای تولیدی با مشکلات زیادی در تولید روبرو هستند و نباید به مشکل آنها مسئله افزایش دستمزد کارگران را نیز اضافه کرد .

ظریفی آزاد تصریح کرد: اکنون راه‌حلی برای افزایش دستمزد کارگران وجود ندارد.

مدیر کل روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: دولت نباید از بیت‌المال به کارفرمایانی که از شرایط کنونی اقتصاد کشور سود برده‌اند کمک کند.

وی گفت: افزایش دستمزد کارگران در چند سال گذشته مناسب بوده است.

به گفته ظریفی آزاد، افزایش حقوق کارگران به دلیل پایین بودن آن تاثیری بر تورم ندارد.

مدیر کل روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: پیش از نوسانات اقتصادی میانگین سهم جبران خدمت هزینه تمام‌شده کالا و خدمات کمی بیش از پنج درصد و در بخش صنعت هشت درصد بود، اما اکنون این سهم به زیر سه درصد کاهش یافته است .