بزرگترین رزمایش نظامی ناتو موسوم به بالتاپس ۲۰۲۴ روز گذشته (چهارشنبه) در دریای بالتیک در حالی آغاز به کار کرد که ۱۹ متحد ناتو، بیش از ۵۰ کشتی، شامل ۳۰ ناو جنگی، بیش از ۸۵ هواپیما و تقریباً ۹۰۰۰ پرسنل که ۴۰۰۰ نفر از آنها نیروی دریایی هستند در آن شرکت خواهند کرد.  با مشارکت چهار گروه عملیات آبی خاکی و واحدهای وظیفه چند ملیتی، این بزرگ‌ترین ائتلاف متشکل از نیروهای آبی خاکی در دریای بالتیک و همچنین بزرگ‌ترین ائتلاف متشکل از نیروهای مقابله با مین در ناتو خواهد بود. 

به گفته «گیدریوس پریمنکاس» فرمانده نیروی دریایی لیتوانی، یکی از اهداف استراتژیک این رزمایش «نشان دادن وحدت ناتو و عزم برای مقابله با هرگونه متجاوز» است. 

همچنین «جانی استرینگر» معاون فرماندهی نیروی هوایی ائتلاف ناتو در «رامشتاین» در آلمان گفت: «بالتاپس ۲۴ نشانی از تیزهوشی متحدان ناتو در یک محیط امنیتی پویا از طریق تمرین عملیات چند دامنه‌ای برای حفظ ثبات منطقه بالتیک است». وی افزود: «این رویکرد یکپارچه برای امنیت دریای بالتیک پیامی قوی به دشمنان احتمالی می‌فرستد، از تجاوز جلوگیری می‌کند، ثبات را افزایش می‌دهد و به کشورهای ناتو و مردم آن‌ها نیز اطمینان خاطر می‌دهد». 

این اولین بار است که سوئد که از سال ۱۹۹۰ تاکنون در مانوورهای بالتاپس حضور داشته، به عنوان یک عضو ناتور در آن شرکت می‌کند. رزمایش بالتاپس توسط نیروهای دریایی ایالات متحده در اروپا و آفریقا و ناوگان ششم ایالات متحده سازماندهی شده و فرماندهی و کنترل آن، توسط نیروهای «حمله و پشتیبانی نیروی دریایی ناتو» ارائه می‌شود. 

در این راستا روزنامه تلگراف گزارش داد که ناتو در حال کار بر روی طرح‌هایی است که در صورت وقوع جنگ با روسیه، ده‌ها هزار نیروی آمریکایی را در امتداد «کریدورهای زمینی» در اروپای غربی بفرستد. به نوشته این روزنامه انگلیسی، مقام‌های ارشد نظامی ناتو تلاش می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که جریان نیروها با حملات احتمالی روسیه به بنادر مورد استفاده ارتش آمریکا برای تخلیه محموله‌های خود متوقف نخواهد شد. 

ژنرال «الکساندر سولفرانک» رئیس فرماندهی لجستیک ناتو گفت: «واضح است که پایگاه‌های لجستیکی بزرگ همانطور که از دوران جنگ افغانستان و عراق می‌شناسیم، دیگر امکان‌پذیر نیست، چون در یک موقعیت درگیری این تجهیزات و نیروها خیلی سریع از بین می‌روند». 

در گزارش دیلی‌تلگراف تحت عنوان «کریدورهای زمینی ناتو می‌تواند نیروهای آمریکایی را در صورت وقوع جنگ در اروپا به خط مقدم هدایت کند» آمده است که مسیر اصلی نیروهای آمریکایی در صورت جنگ با روسیه از طریق بندر روتردام هلند به آلمان و لهستان خواهد بود. کریدورهای جایگزین از ایتالیا، یونان و ترکیه به ترتیب از طریق اسلوونی و کرواسی به مجارستان و از طریق بلغارستان و رومانی می‌گذرند. 

همچنین برنامه‌هایی برای مشارکت نروژ، سوئد و فنلاند برای تدارکات پشتیبان وجود دارد. طبق این گزارش، ناتو در حال توسعه چندین «دالان زمینی» است تا در صورت وقوع یک جنگ زمینی بزرگ اروپا با روسیه، نیروها و خودروهای زرهی آمریکایی را به خطوط مقدم برساند. مقامات به تلگراف گفتند که سربازان آمریکایی در یکی از پنج بندر فرود می‌آیند و در مسیرهای لجستیکی از پیش برنامه‌ریزی شده برای مقابله با حمله احتمالی مسکو هدایت می‌شوند. 

این در حالی است که رهبران ارشد اتحاد هشدار داده‌اند که دولت‌های غربی باید خود را برای درگیری با روسیه در دو دهه آینده آماده کنند. از زمانی که رهبران ناتو در اجلاس سران در ویلنیوس، لیتوانی موافقت کردند ۳۰۰ هزار سرباز را آماده کنند و در وضعیت آمادگی بالا برای دفاع از ائتلاف نگه دارند، مسیرهای لجستیکی به اولویت اصلی تبدیل شده است. براساس طرح‌های موجود، نیروهای آمریکایی در بنادر هلند قبل از سوار شدن به قطارهایی که آنها را از آلمان و به لهستان می‌برد، فرود می‌آیند.