دبیرکل ناتو روز گذشته (دوشنبه) با بیان اینکه این اتحاد نظامی برای حمایت از اوکراین در این «جنگ طولانی» آماده می‌شود، بار دیگر گفت اوکراین «حق دارد به اهداف نظامی در خاک روسیه حمله کند. 

ینس استولتنبرگ گفت این اتحاد نظامی با توجه‌ به لزوم آمادگی برای «مناقشه‌ای طولانی‌مدت» در اوکراین، تصمیم گرفته نقش خود را در حمایت از این کشور افزایش دهد. او در نشست مجمع پارلمانی ناتو در بلغارستان گفت: «ما باید برای جنگی طولانی آماده باشیم و در نتیجه باید نهادها و سازوکارهایی از جمله تعهد مالی طولانی‌مدت و حضور پررنگ ناتو را برقرار کنیم. 

استولتنبرگ همچنین بار دیگر تأکید کرد حق اوکراین برای دفاع از خود بدین معناست که این کشور می‌تواند به «اهداف نظامی مشروع» در خاک روسیه نیز حمله کند. او در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر موقت بلغارستان گفت که اوکراین حق دارد از خود دفاع کند. آن‌ها دارند از قلمرو و سرزمین خود دفاع می‌کنند و بر اساس حقوق بین‌المللی، حق دفاع از خود شامل حق حمله به اهداف نظامی مشروع در خارج از اوکراین هم می‌شود. 

دبیرکل ناتو پیش‌تر گفته بود که اعضای این بلوک نظامی باید به اوکراین اجازه دهند تا با تسلیحات آنها «به خاک روسیه حمله کند»؛ درخواستی که مورد قبول بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا و آلمان واقع نشد و آن‌ها به‌سرعت ابراز مخالفت کردند. 

استولتنبرگ همچنین گفت ناتو در پاسخ به تقویت حضور نظامی روسیه در شمالگان، فعالیت‌های خود را در این منطقه افزایش خواهد داد. او گفت که روسیه حضور خود را افزایش داده و پایگاه‌های قدیمی خود را در شمالگان بازگشایی کرده است. آن‌ها تمرینات نظامی و حضور نظامی را در نواحی متعلق به خود در شمالگان افزایش داده‌اند. (در نتیجه) ناتو در حال تقویت حضور خود در این منطقه است. 

به گفته استولتنبرگ، ناتو باور دارد کشورهای عضو این اتحاد در حال حاضر هدف تهدید قریب‌الوقوعی قرار ندارند. دبیرکل ناتو گفت که ما در حال حاضر هیچ تهدید قریب‌الوقوعی علیه کشورهای عضو نمی‌بینیم، اما با توجه‌ به جنگ اوکراین در بی‌ثباتی‌های دریای سیاه، ضروری است که هشیاری خود را افزایش داده و حضور خود را در این منطقه افزایش دهیم؛ هم در زمین و هم در آسمان. 

به موازات این مواضع، مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت پکن از آمریکا می‌خواهد، عمیقا درباره مسوولیت خود در بروز و گسترش بحران اوکراین تعمق کند. خبرگزاری اسپوتنیک در این باره گزارش داد: چین از آمریکا می‌خواهد، عمیقا، درباره مسوولیت خود در بروز و گسترش بحران اوکراین تعمق کرده و آن را ارزیابی کند، همچنین افترا زدن، فشار آوردن و اعمال تحریم‌های یک‌جانبه تبعیض‌آمیز را

 متوقف کند. 

اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه چین با توجه به این مطرح می‌شود که واشنگتن از ابتدای جنگ اوکراین به مداخله نظامی آشکار در آن پرداخته و حمایت‌های مالی و نظامی قابل‌ توجهی به اوکراین ارائه کرده است. آمریکا همچنین تحریم‌های متعددی را علیه دولت روسیه اعمال و دارایی‌های آن در خارج از کشور را مسدود کرده است. 

مائو همچنین با اظهارنظر درباره درخواست کی‌یف از «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهور این کشور برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی صلح درباره اوکراین که قرار است به میزبانی سوییس برگزار شود، گفت چین از برگزاری یک کنفرانس صلح بین‌المللی برای حل‌وفصل بحران اوکراین حمایت می‌کند که از سوی مسکو و کی‌یف به رسمیت شناخته شود. 

سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره به خبرنگاران گفت: چین از تمامی تلاش‌ها در جهت حل‌وفصل صلح‌آمیز این بحران و برگزاری به‌موقع یک کنفرانس بین‌المللی صلح که از سوی روسیه و اوکراین به رسمیت شناخته شود و با مشارکت تمامی طرفین و گفت‌وگوهای بی‌طرفانه درباره تمامی ابتکارات صلح همراه باشد، حمایت می‌کند.