نشریه آمریکایی «پالتیکو» اوضاع ارتش اوکراین را به لحاظ تسلیحات و تعداد سربازانش ناگوار دانسته و معتقد است که کی‌یف در آستانه شکست از روسیه قرار دارد.

روزنامه پالتیکو در مطلبی با عنوان «اوکراین به سمت شکست به پیش می‌رود» به قلم «جیمی دتمر»، تحلیگر بخش اروپای این نشریه نوشته است: کافی است از یک سرباز اوکراینی بپرسید آیا همچنان باور دارد غرب روی گفته خودش که تا هر زمان که طول بکشد در کنار کی‌یف خواهد ایستاد، می‌ماند؟ چنین قولی حالا برای یک سرباز اوکراینی مستقر در خط مقدم، با گذشت چهار هفته از آخرین باری که واحد توپخانه او گلوله‌ای برای شلیک داشته، پوچ است. تحلیلگر پالتیکو نوشت مساله ارتش اوکراین هم‌اکنون دیگر تنها اتمام مهمات نیست و تاخیر غرب در فرستادن کمک برای این ارتش باعث تحلیل رفتن یک چیز خطرناک‌تر که جبرانش حتی از تامین مهمات سخت‌تر است، شده و آن روحیه جنگندگی سربازان اوکراینی است.

پالتیکو خاطر نشان کرده است: روحیه سربازان اوکراینی همچنان که به دلیل بمباران‌های بی‌امان، نداشتن سلاح‌های پیشرفته و تلفات دادن در میدان نبرد زمین‌گیر شده‌اند، تیره‌وتار است. دیگر از انبوه مردان جوانی که در ماه‌های اولیه جنگ برای پیوستن به ارتش مقابل مراکز سربازگیری در شهرهایی صدها مایل دورتر از جبهه جنگ صف می‌کشیدند، خبری نیست. امروزه اوکراینی‌های عمدتا واجد شرایط سربازی در ارتش از خدمت فرار می‌کنند و به جای آن، عصرهای خود را در باشگاه‌های شبانه می‌گذرانند. تعداد خیلی زیادی از آنها نیز به کلی کشور را ترک کرده‌اند. دتمر بیان می‌کند بعد از گزارش منتشر کردن در طول ماه گذشته میلادی از اوکراین و مصاحبه‌ها با رهبران سیاسی، افسران نظامی و شهروندان عادی  این کشور می‌توان نتیجه گرفت اوکراین به سمت یک فاجعه لغزش می‌کند.

این تحلیلگر نوشته است: حتی به‌رغم اینکه ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین می‌گوید اوکراین در تلاش برای یافتن یک راه جایگزین برای عقب‌نشینی است افسران ارتش اوکراین در گفتگوهای خصوصی پذیرفته‌اند افزایش تلفاتشان در تابستان امسال اجتناب‌ناپذیر بوده و مساله تنها بر سر این است که میزان این تلفات چقدر وخیم خواهد بود. می‌توان استدلال کرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هرگز تا این حد به هدف خود (شکست اوکراین) نزدیک نبوده است. آندری یرماک، رئیس دفتر زلنسکی به پالتیکو گفت: ما می‌دانیم که مردم در حال خسته شدن هستند و این را از فرمانداران مناطق و از خود مردم می‌شنویم. او گفت که به همراه رئیسش به «برخی از خطرناک‌ترین نقاط» سفر می‌کنند تا شهروندان و سربازان را برای جنگ متحد کنند و تاکید کرد: ما به مردم می‌گوییم، نام شما در کتاب‌های تاریخ ثبت خواهد شد.

تحلیلگر پالتیکو نوشته است: اما اگر جریان جنگ در سومین سالش به نفع اوکراین برنگردد، این خود کشور اوکراین خواهد بود که روانه صفحات کتاب‌های تاریخ خواهد شد. حجم اقدامات رهبران غربی برای کمک به کی‌یف به منظور دفع حمله روسیه در یک چنین جنگی که تعیین‌کننده دوران است بسیار کمتر از آنچه که در لفاظی‌ها فزاینده مطرح می‌کنند، است. ناامیدی باعث شده اوکراینی‌ها از همه اقشار- چه سربازانی که خندق حفر می‌کنند چه وزیرانی که کشور را اداره می‌کنند- فرسوده و زودرنج شوند.

تحلیلگر پالتیکو معتقد است: هر چه بیشتر به نظر می‌رسد که شرط‌بندی پوتین بر سر اینکه می‌تواند مقاومت اوکراینی‌ها و حمایت‌های غربی‌ها را تضعیف کند، دارد نتیجه می‌دهد. اوکراین دیگر بدون رقم خوردن تغییری چشمگیر در روند ارسال تسلیحات پیشرفته و پول نقد توسط غرب نخواهد توانست اراضی که اکنون نیروهای ولادیمیر پوتین در کنترل دارند، آزاد کند. این وضعیت دست پوتین را برای تصرف هر چه بیشتر اراضی این کشور زخمی در طول ماه‌ها یا سال‌های آینده باز 

خواهد گذاشت.