مشاور امنیت ملی آمریکا امضای توافقنامه عادی سازی روابط میان عربستان سعودی و اسرائیل در آینده نزدیک را بعید دانست. به گزارش شبکه خبری المیادین، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که واشنگتن فکر نمی‌کند به زودی توافقی میان عربستان سعودی و اسرائیل با مشارکت آمریکا حاصل شود. سالیوان گفت: که وارد جزئیات و بحث‌هایی که ما با عربستان سعودی و اسرائیل در رابطه با علاقه سعودی‌ها به برنامه هسته‌ای غیرنظامی داشته‌ایم، نخواهم شد. وی در این باره افزود: موضوع گسترده‌تر عادی سازی روابط، همان چیزی است که ما با مشورت نزدیک با سعودی‌ها و اسرائیلی‌ها کار روی آن را ادامه می‌دهیم. در حال حاضر، این کار از طریق کانال‌های دیپلماتیک انجام می‌شود و هنوز راه‌هایی برای پیمودن وجود دارند. مسائل بسیار فنی هستند. مشاور امنیت ملی آمریکا ادامه داد: زمانی که صحبت از هر نوع تاسیسات هسته‌ای غیرنظامی به میان می‌آید، ما از دیدگاه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به آن نگاه می‌کنیم.

سالیوان تاکید کرد که دولت بایدن در نظر دارد نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را درباره برنامه هسته‌ای غیرنظامی احتمالی در عربستان سعودی که شامل غنی‌سازی اورانیوم می‌شود، جویا شود. مشاور کاخ سفید با بیان اینکه صلح بین اسرائیل و عربستان سعودی یک معامله بزرگ خواهد بود، ادعا کرد: توافق عادی سازی روابط به نفع ایالات متحده است زیرا «خاورمیانه باثبات‌تری را ایجاد می‌کند» که در آن متحدان و شرکای آمریکا بتوانند با یکدیگر کار کنند. این اظهارات پس از آن بیان شده است که اخیرا صحبت‌ها درباره نزدیک بودن عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و عربستان با میانجیگری آمریکا افزایش یافته است. ریاض درباره این صحبت‌ها سکوت اختیار کرده است. عربستان بارها اعلام کرده بود که حل نزاع اسرائیل و فلسطین باید شامل تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی باشد. در همین راستا، گمانه ‌زنی‌های رسانه‌ای درباره خواسته هسته‌ای عربستان سعودی به عنوان یکی از شروط ریاض برای عادی سازی روابط با اسرائیل مطرح شده است؛ اخباری که نگرانی شدید تل‌آویو را به همراه داشته است.

دو هفته پیش کاخ سفید اعلام کرده بود که چارچوبی برای رسیدن به توافقی که به موجب آن عربستان، اسرائیل را به «رسمیت» بشناسد، وجود ندارد و باید قبل از امضای چنین توافقی وارد مذاکرات گسترده‌ای شد. اما پس از آن جان کربی، سخنگوی امنیت ملی آمریکا اعلام کرد: همچنان باید گفت‌وگوهای زیادی انجام شود. توافقی درباره مذاکرات یا چارچوب کاری توافقی برای عادی‌سازی روابط یا ضمانت‌های امنیتی دیگر وجود ندارد.